- Senaste nytt från kändispressen

Svenskabloggare

Samir Badran klarade tentan och är nu mäklare

13 januari, 2022 | 22:34

Efter att Samir fick underkänt på sin sista tenta i december så gjorde han om den och har nu väntat i några veckor på att få sitt slutliga resultat. För 2 år sedan valde Samir att lägga musiken och sociala medier nästan helt åt sidan för att istället satsa på sin stora dröm. Hans dröm var nämligen att bli mäklare och efter 2 års studerande fick han idag veta att han klarade sin sista tenta och är nu färdig utbildad mäklare precis som Dessie.

Ett stort grattis till Samir och hans nya karriär.

Faksimil: instagram/samirbadrans

Ida Warg och Alexander Pärleros säljer sin lägenhet i Marbella

13 januari, 2022 | 6:08

Under 2021 så tog Ida Warg och Alexander Pärleros ett beslut att flytta till Marbella under obestämd tid. Detta gjorde dom då dom väntade på att få bygga sitt drömhus här hemma i Sverige, men paret hittade sitt drömhus i Marbella och blev kvar där längre än dom hade gissat att dom skulle stanna. Hon var gravid när dom flyttade och i slutet av 2021 födde Ida sin dotter och nu lever paret i värmen med sina två barn utan några planer på när dom kommer tillbaka till Sverige.

Men utöver huset dom idag bor i så har dom även en lägenhet i Marbella som dom nu lagt ut till försäljning. Dom skulle sålt sin lägenhet redan i somras men det var så många som ville hyra den av dom så det är först nu som dom kan sälja den.

HÄR hittar ni annonsen på bostaden och den ligger ute för 4,5 miljoner.

Det är en lägenhet med 4 rum och kök på 126 kvm och här nedan ser ni lite mer info om bostaden.

Ben Mitkus har hittat kärleken igen

11 januari, 2022 | 20:37

Efter att ha varit ett par i två år så valde Ben att göra slut med Diana i september 2021 under en resa utomlands. Medans Diana satt med djup sorg över detta så valde Ben att göra en video där han berättar nästan bara negativa saker om Diana och valde att i stort sett helt utesluta alla goda sidor och stunder han haft med henne.

Kort efter detta så lade han ut en video där han skojar om att han träffat en ny, och för att göra det lättare för sig själv gjorde Diana samma sak i en video på sin egen kanal. Och medans Diana försöker hitta sig själv igen och börja om så har Ben hittat kärleken igen i en tjej som heter Caroline Johansson.

Ben lade upp en bild på dom idag på sin instagram och skrev "Us" och sen ett hjärta och även hon har lagt upp bilder på dom och skriver att han är hennes favoritperson. Och på bara några timmar han hon ökat sina följare med 3000 personer.

Om ni vill se mer bilder på henne så finns hon på instagram HÄR

Frågan är nu om detta är en riktig relation eller om det är ett pr-trick från deras sida.....vad tror ni?

Faksimil: instagram/benmitkus och instagram/carolineijohansson

Nicole Falciani harbörjat med TikTok

10 januari, 2022 | 23:41

TikTok är nog en av dom mest använda apparna just nu och det är väldigt många som väljer att starta upp konton och själva lägga upp klipp. Det är flera influencers som redan har TikTok men två nya som börjat lägga upp videos är Nicole Falciani och Josephine Qvist. Jag tänker att jag skriver här nedan en lista med vad våra influencers heter på TikTok så kan ni gå in kolla deras konton.

 

Nicole Falciani - @nicolefalciani

Josephine Qvist - @josephineqvist

Angelica Blick - @angelicablick

Daniel Paris - @danielparis01

Kenza -  @kenzazouiten

Bingo Rimer - @bingorimer

Therese Lindgren - Therese

Nova Rimer - @nova.rimer

Hanna Friberg - @hanna.friberg

Andreas Wijk - @andreaswijk

Matilda Djerf - @matildadjerf

Antonija Mandir - @therealantonijamandir

Katrin Zytomierska - @kasiazyto

 

Fyll gärna på listan bland kommentarerna om jag missat någon.

Nellie Berntsson har blivit mamma

9 januari, 2022 | 12:53

Ett stort grattis till Nellie Berntsson som för 2 dagar sedan blev mamma till sitt första barn.

Tyvärr blev förlossningen inte helt som paret hade tänkt sig då både Nellie och Olav Aklestad testades positiva för covid19 båda då och det slutade med att Olav inte fick vara med under förlossningen. Som tur var fick Nellies mamma vara där som stöd för Nellie under förlossningen som slutade med kejsarsnitt.

Men dom mår alla bra och deras son heter

Valentin Berntsson Aklestad

 

Lycka till Nellie och Olav

Faksimil: instagram/gonzanellie

Svenskabloggare

Sprinkle-block

Senaste från På Löpet

Drottning Silvias oro för ensamma väninnan

En resignerad teaterdrottning behövde få unna sig.
Drottning Silvias nära väninna Vicky von der Lancken har det inte lätt just nu.
Stoppa Pressarnas fotograf fångade henne när hon tröstade sig med ostron och champagne.

onsdag 19 januari 2022