Boris Beckers tragedi: Förlorar vårdnaden av sonen
Personlig konkurs och utblottad.
Bråk med hustrun med tillkallad polis.
Och nu förlorar han vårdanden om sonen – Boris Becker har det
tungt.
Stoppa Pressarna
| 2018-09-21 kl 10:34 |
Boris Becker, 50, vann redan som 17-åring Wimbledon 1985 och därefter kom han att dominera världstoppen i tennis i många år. Sammanlagt har han vunnit sex Grand Slam-titlar.
Efter tenniskarriären har det gått sämre för den tyske sportprofilen. Han har gjort en rad dåliga affärer och är försatt i konkurs.
LÄS MER: Frank Anderssons chockromans med Noppes fru
Nu kommer nästa smäll – tennisikonen förlorar vårdanden om sin son Amadeus, 8.
Ex-hustrun – den nederländska fotomodellen Sharlely ”Lilly” Kerssenberg, 42 – tilldöms egen vårdnad över parets gemensamma son.
En gång i tiden var Boris Becker god för en miljard kronor men sedan dess har han varit tvungen att auktionera ut sina Wimbledonpokaler, han vann den anrika tävlingen sammanlagt tre gånger.
Skilsmässan från hustrun blev offentlig i maj i år och den tyske profilen har talat ut om den bittra separationen.
LÄS MER: Steve Angello lämnar Isabel Adrian
– Självklart handlar skilsmässor om pengar. Jag ska försöka ta hand om min son så bra som jag kan och min fru kommer det inte att gå någon nöd på. Men jag kan inte betala mer än jag äger, berättade Boris Becker i tysk tv, rapporterar Expressen.
I samband med årets Wimbledon-turnering, där Boris arbetade som expertkommentator i tv, fick polis tillkallas till Beckers hus, inte långt från tennisanläggningen i södra London. Paret Becker bråkade så våldsamt att polis fick rycka ut. Patrullen lugnade dock ner situationen och gjorde aldrig något gripande.
Sedan dess har stjärnans ex-hustru begärt egen vårdnad om sonen och nu har Central Family Court i London beslutat att Lilly Kerssenberg ska ta hand om sonen Amadeus på egen hand.
Boris Becker har inte lämnat något uttalande efter domstolens beslut men exhustrun Lily säger enligt Bild:
LÄS MER: Privat: Gunilla Persson nära svår kollaps i hemmet
– Jag och Amadeus mår bra. Det är en del av livet. Men jag måste andas nu, det har inte varit lätt.
LÄS MER: Därför nobbar Victoria Madeleine i USA
LÄS MER: Sanna Nielsen talar ut om skilsmässan
LÄS MER: Lill-Babs sista önskan i testamentet