Sofias stora oro för babyns hälsa
Prinsessan Sofia är orolig.
Nu fruktar hon för sin babys hälsa.
– Hennes dröm har spruckit!
Stoppa Pressarna
| 2016-04-12 kl 11:16 |
Det är inga roliga nyheter.
Enligt Hänt i veckan fruktar prinsessan Sofia, 33, för sitt kommande barns hälsa.
Anledningen är hennes och Carl Philips svåra dilemma med arvet efter prins Bertil som gick bort 1997. I prinsens testamente gav han sin gudson Carl Philip huset Villa Solbacken på vackra Djurgården. Men drömkåken visade sig vara något helt annat. Ett fallfärdigt ruckel ansatt av asbest.
Villa Solbacken måste nu renoveras för mångmiljonbelopp innan någon kan flytta in. Kvällstidningarna har kallat huset för “Carl Philips förbannelse” och att situationen liknar “ett mardrömslikt kaos”.
För en tid sedan avslöjades det att prinsparet nu har flyttat till Drottningholms slott där de ska bo under en tid efter födseln av deras första barn.
Men därefter är det mycket oklart om de överhuvudtaget kommer att flytta till Villa Solbacken. Och en av anledningarna är att Sofia fruktar att det kan vara farligt för parets barn.
– Sofias dröm har spruckit. Hon oroar sig för att en radonsanering inte är tillräcklig för att få bort de giftiga gaserna, i synnerhet med tanke på barnet, skriver Hänt i veckan.
Asbest var vanligt i husbyggen under 1970-talet men förbjöds helt 1982 på grund av att ämnet kan leda till sjukdomar med dödlig utgång.