Jonas Gardells kärleksoro för Mark Levengood

Jonas och Marks stora rädsla.
Nu berättar författaren vad homoparet fasar för.
Det kan bli så att de bryter upp.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Jennifer Erixon

| 2018-09-05 kl 07:15 |

ProvaPremium

I en kulturkrönika i Expressen berättar författaren Jonas Gardell, 54, om sin och Mark Levengoods, 54, rädsla.

Det är med anledning av det stundande riksdagsvalet som Gardell tar upp sina farhågor vad som ska hända med Sverige om Sverigedemokraterna får ett för stort inflytande.

Joans är orolig för Mark. Nu talar de om att bryta upp.
Bild 1 av 7
Joans är orolig för Mark. Nu talar de om att bryta upp.
Jonas Gardell är just nu aktuell med en roman om sin mamma . Boken heter
Bild 2 av 7
Jonas Gardell är just nu aktuell med en roman om sin mamma . Boken heter "Till minne av en villkorslös kärlek".
Mark och Jonas är väldigt engagerade i HBTQ-frågor. De är oroliga för hur det ser ut för sexuella minoriteter i Europa och de har talat om att emigrera till Kanada.
Bild 3 av 7
Mark och Jonas är väldigt engagerade i HBTQ-frågor. De är oroliga för hur det ser ut för sexuella minoriteter i Europa och de har talat om att emigrera till Kanada.
Mark Levengood var vigselförrättare när tidigare Freestyle-stjärnan Tommy Ekman gifte sig. Nu är Marks eget äktenskap på väg att rämna.
Bild 4 av 7
Mark Levengood var vigselförrättare när tidigare Freestyle-stjärnan Tommy Ekman gifte sig. Nu är Marks eget äktenskap på väg att rämna.
Mark och Jonas på Polarprisgalan.
Bild 5 av 7
Mark och Jonas på Polarprisgalan.
Jonas Gardell sjöng på Tommy Ekmans bröllop i somras.
Bild 6 av 7
Jonas Gardell sjöng på Tommy Ekmans bröllop i somras.
Jimmie Åkessons SD anklagas var icke homovänligt av Jonas Gardell.
Bild 7 av 7
Jimmie Åkessons SD anklagas var icke homovänligt av Jonas Gardell.

Jonas och Mark har talat om att flytta till Kanada, föra ut sitt bohag och tillgångar ur Sverige och emigrera för gott.
– För första gången för Mark och jag diskussionen och inte helt utan allvar, och vi är inte heller ensamma om att göra det. Judiska vänner gör det, icke-vita, andra homos … när är det vi packar våra väskor? När är det vi för ut våra tillgångar? När är vårt Sverige inte längre vårt?, skriver Jonas Gardell.

Han berättar att han träffat flera vänner som är homosexuella eller judiska som tänker i samma banor. Jonas Gardell fruktar den högernationalistiska vågen som sveper fram över Europa. Han resonerar kring att just utsatta grupper som homosexuella och judar är de första som känner vittring av fara.

– Och kanske är vi minoriteter som kanariefåglarna i gruvorna. När vi reagerar är det dags för andra att agera, för då är det fara på färde, skriver Gardell.

Han tar även upp SD:s vilja att lämna EU och partiets klimatpolitik som han är mycket kritisk till.
– Men Jimmie Åkesson, 39, är inte bekymrad. Han tar egentligen inte klimathotet på allvar. Tvärtom vill han sänka priset på bensin. Avskaffa flygskatten. Han vill göra som Donald Trump, 72, och lämna Parisavtalet. I en tid då skogarna brinner, boskapen nödslaktas och Sveriges bönder har ett katastrofår, raljerar SD:s partiledare och säger att svensken ju är beredd att betala för att komma till Thailand om vintrarna, så det är väl bra om det är varmt också i Sverige, skriver Gardell.

Sedan konstaterar författaren att han, till skillnad från högernationella krafter, är en riktig Sverigevän och därefter hyllar han typiskt ”svenska” företeelser som folktandvård, dåligt väder, tafatta stadsfestivaler och thai take aways. Till och med vintermörkret, säger sig Gardell uppskatta och hans artikel mynnar ut i slutsatsen att han och Mark har för avsikt att stanna kvar och kämpa för Sverige.

– Kanada får vänta. Låt oss försvara vårt land, avslutar Jonas Gardell.