Därför vägrar Sanna Nielsen fria till sin Joakim Ramsell

I ett år har Sanna Nielsen väntat på att pojkvännen Joakim Ramsell ska ställa den stora frågan till henne. Men frieriet har uteblivit – och själv vägrar hon.
– Jag känner att jag är lite för traditionsbunden där, säger hon.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Pedro Sanchez

| 2015-01-13 kl 08:15 |

ProvaPremium

När Sanna, 30, kammade hem vinsten i Melodifestivalen förra året med låten ”Undo” var det pojkvännen Joakim, 42, som stöttade henne i alla lägen.

Trots att pojkvännen egentligen inte var välkommen back stage när hon tävlade i Eurovision Song Contest i Köpenhamn, smusslades han in ändå genom att fejka en ackreditering.

Bild 1 av 2sanna1 5 - Stoppa Pressarna

Sanna tycker att det är Joakims uppgift att fria.
Bild 2 av 2sanna4 2 - Stoppa Pressarna

I vår gör Sanna programledardebut tillsammans med Robin Paulsson i Melodifestivalen.
– Det står sångcoach. Det är han ju egentligen inte. Han är ju här i privat syfte, för min skull, berättade Sanna för Expressen då. 

Paret har nu varit tillsammans i sju år, och redan för ett år sedan uttryckte Sanna sin längtan efter att gifta sig och skaffa barn. Men frieriet har uteblivit, och sångerskan väntar fortfarande på att pojkvännen ska ställa frågan. Själv påstår hon sig vara för ”traditionsbunden” för att själv ta steget.
– Han får göra som han vill… Han behöver inte ens gå ner på knä, säger hon till Expressen enligt Hänt Extra.

I vår är Sanna återigen aktuell i Melodifestivalen, men den här gången som programledare tillsammans med Robin Paulsson, 30, som väntar sitt första barn tillsammans med hustrun Live Lausund. Kanske får kollegans pappalycka Sanna och Joakim att skynda på processen om att själva bli föräldrar.
– Jag är ju otroligt barnkär och Jocke också, det är klart att det skulle vara trevligt om… men vi är ju också väldigt ödmjuka inför att det inte bara är att skaffa barn heller, säger hon och fortsätter:

– Jag brukar säga att man skaffar väl inte barn, man får väl barn? När den dagen kommer, om den ska kolla, så är vi otroligt ödmjuka inför det och det måste vara ”fine” om det inte blir så.