Jon Henrik Fjällgrens saknad efter kärleken

Nu riskerar han att bli bitter.
Jon Henrik Fjällgren har förtvivlat svårt att komma över ex-flickvännen.
Nu berättar sångaren om sin smärta och kärlekssorg.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Jonathan Johansson

| 2021-06-17 kl 19:12 |

ProvaPremium

Jon Henrik Fjällgren, 34, slog igenom med dunder och brak. Först när han medverkade i ”Talang” och senare Melodifestivalen.

Sedan dess har den bildsköne samen varit med flera gånger i musiktävlingen och han är numera en etablerad artist.

Jon Henrik Fjällgren lider av en smärtfylld saknad efter flickvännen Maret Nystad.
Bild 1 av 5
Jon Henrik Fjällgren lider av en smärtfylld saknad efter flickvännen Maret Nystad.
Sångaren har svår att komma över sin norska flickvän.
Bild 2 av 5
Sångaren har svår att komma över sin norska flickvän.
Inte blir det lättare för Jon Henrik att det tog slut med Maret när paret precis hade fått en dotter.
Bild 3 av 5
Inte blir det lättare för Jon Henrik att det tog slut med Maret när paret precis hade fått en dotter.
Maret Nystad har flyttat hem till Norge efter uppbrottet.
Bild 4 av 5
Maret Nystad har flyttat hem till Norge efter uppbrottet.
Jon Henrik mår emellanåt dåligt och behöver stöd.
Bild 5 av 5
Jon Henrik mår emellanåt dåligt och behöver stöd.

Allt är dock inte rosenskimrande i hans tillvaro – sångaren har haft psykiska problem under sin uppväxt som ofta var tuff.

Och inte blir det lättare nu. Jon Henrik Fjällgren saknar sin flickvän Maret Nystad, 29.
– Jag hade väldigt starka känslor för Maret och de kommer vara kvar ett tag till, säger han till Hänt, rapporterar Expressen.

Separationen blir än tyngre av det faktum att paret fick en liten dotter i höstas. Det var strax efter att den lilla flickan kommit till världen som paret gick skilda vägar.

Jon Henrik träffar inte sin dotter så ofta och känslorna för Maret har inte försvunnit – tvärtom.

Han berättar att han har väldigt svårt att släppa sin norska flickvän som också är same.

Vad som egentligen hände mellan honom och Maret får vi inte veta – det är för känsligt helt enkelt.
– Nej jag vill inte gå in på det, det är lite för privat och jag vill visa henne respekt. Det blev bara så, vi bestämde oss för det. Och det viktigaste för oss i dag är att ha en bra kommunikation, säger han till Hänt.

Jon Henrik försöker dock se framåt och han utesluter inte att det kan komma en ny kvinna i hans liv, när han som minst anar det.
– Man ska aldrig säga aldrig, kommer det så kommer det, säger han till Hänt.