Kungen rasande på Svenska Akademien
Kungen är rasande.
Vår monark är allt annat än nöjd med krisen i Svenska
Akademien.
Nu öppnar han upp om gubb-fiaskot bland De Aderton.
Stoppa Pressarna
| 2019-01-02 kl 06:14 |
I över ett års tid har det krisat i Svenska Akademien med avhopp, anklagelser och bråk.
Kung Carl Gustaf, 72, är högste beskyddare för det tidigare så illustra sällskapet och han är allt annat än nöjd med utvecklingen i den ärevördiga institutionen.
LÄS MER: De mystiska tv-bilderna på Madeleine oroar
Nu tar kungen bladet från munnen och uttalar sig i SVT:s ”Året
med kungafamiljen”.
– Det är en väldigt tråkig historia. Akademien är självständig och
de löser sina problem själva, inne i Akademien. Det är inget man
ska gå in i och styra och ställa i, men man kan stötta, säger vår
statschef i programmet, rapporterar Expressen.
Upprinnelsen till moraset i akademien var DN:s artikel med anklagelser om sexuella trakasserier och våldtäkt mot Jean-Claude Arnault, 72.
Han är gift med ledamoten Katarina Frostenson, 65, och dessutom som lök på den skämda laxen sedan länge en väldigt nära vän till ledamoten och den tidigare ständige sekreteraren Horace Engdahl, 69.
LÄS MER: Donald Trump i fullt krig med porrstjärnan
Nyligen dömdes Arnault till fängelse i hovrätten för två fall av våldtäkt. Men bråket i Akademien handlar lika mycket om jäv och läckor.
Frostensson misstänks ha berättat för sin make om vilka som skulle få det prestigefyllda litteraturpriset.
– Att Akademien har kommit i den situationen de hamnat i just nu. Det är sådant som inte bara påverkar svenskt kulturliv, utan även andra länder undrar vad det är som har hänt i Sverige. Jag har fått många frågor utifrån om vad det är som händer, säger en bekymrad monark.
Men kungen är klok nog att inte gå in och styra i detalj över hur sällskapet ska komma till rätta med sina problem.
LÄS MER: Silvias kirurgiska ingrepp i ansiktet
– Akademien är självständig och den löser sina problem själva, inne i Akademien. Det är inget man ska gå in i och styra och ställa i, men man kan stötta, säger kungen.
LÄS MER: Sofias gravidchock på Nobelfesten
LÄS MER: Privat: Gunillas stora bakslag i bråket med Leif GW
LÄS MER: Prinsessan Madeleine nekad visum till USA