Livssituation
Kungens nödrop efter stora problemen vid hovet
Det vill sig inte.
Kung Carl Gustaf vädjar nu om hjälp.
Monarken får inte ihop verksamheten vid hovet.
Stoppa Pressarna
| 2025-03-06 kl 05:39 |
Det kostar på att vara kung, fråga kung Carl Gustaf, 78.
Det är inte helt lätt att vara monark, man kan i förstone tro att statschefen bara behöver dyka upp, klippa band och vara glad.
LÄS MER: Jenny Strömstedt utnyttjas för att lura pensionärer
Men det är så mycket mer än så – i praktiken är kungen som en vd eller styrelseordförande i ett stort företag.
Krisplan
Det behövs resurser för att driva runt kungahuset och nu är kungen desperat – han fick inte tillräckligt med pengar förra året, påstår han – nu vädjar han om mer slantar.
De Kungliga Hovstaterna har lämnat in ett budgetunderlag regeringen och där framgår det att man inte kunde ”möta efterfrågan” från bland annat riksdagen och näringslivet, därför vill man ha ökade anslag.
LÄS MER: Malin Berghagen drabbad av tumör – blixtopererad
Budgetunderlaget till regeringen gäller för de kommande tre åren, rapporterar Expressen.
Kung Carl Gustaf tvingades tacka nej till flera uppdrag och förfrågningar – pengarna räckte helt enkelt inte, hävdar hovet.
– Under 2024 utförde H.M. Konungen de plikter som åligger Honom, men det saknades förutsättningar att därtill möta delar av den efterfrågan som finns från riksdag, regering, myndigheter, organisationer, näringsliv och privatpersoner, skriver hovet.
Man flaggar även för att det är ”problematiskt” att Slottsstaten – som sköter om kungliga slott och parker – finansieras av besökare och turister vilket gör intäkterna osäkra, något som inte minst märktes under pandemin.
LÄS MER: 26-årig kvinna larmade: prins Daniel kallad till möte på slottet
Då blev det miljonunderskott i kungahusets budget och man tvingades upprätta en krisplan.
Läget är dock inte helt hopplöst – det var ett ökat anslag i höstbudgeten och kungen och det kungliga huset kan nu sköta sitt jobb bättre – man har helt enkelt en större möjlighet att ”möta befogad efterfrågan”.
Men säg den lycka som varar – på sikt måste kungahuset få mer pengar menar hovet.
Inte mist kostar det på att sköta de kungliga slottsparkerna som bland annat Djurgården, Ulriksdal och Haga i Stockholm.
LÄS MER: Niklas Strömstedts tunga sorg efter dödsfallet – tröstas av Jenny
Guldbröllop
Parkerna har påverkats av det faktum att flera nya bostäder har tillkommit i Nya Djurgårdsstaden och Hagastaden – det innebär att flera människor utnyttjar parkerna som sina lokala grönområden.
– Ett växande Stockholm innebär att det är fler människor som rör sig i de här parkmiljöerna, vilket vi tycker är bra, säger Staffan Larsson, ståthållare vid Hovstaterna till Expressen och tillägger:
– Men det ökar även förslitningsskador och nedskräpning, och därför så måste det på sikt till mer resurser till parkförvaltningen. En finansiering som är långsiktig, och inte som i dag – står och faller med betalande turister till Stockholms slott.
LÄS MER: Madeleine fullkomligt rasande – efter kungens beslut
Kungen kommer ha fullt upp under nästa år. Vår monark fyller 80 år och dessutom firar han guldbröllop med drottning Silvia, 81.
Det var i juni 1976 som kungen och drottningen gifte sig och självfallet är det något som man vill uppmärksamma med bland annat en stor fest.
Och bara ett par veckor före guldbröllopsdagen fyller vår monark 80 år och det kan han inte låta passera obemärkt – det kostar dock pengar.
Hovet bedömer att man kommer kunna klara av de båda festligheterna med de medel som redan är tillskjutna.
LÄS MER: Christina Schollins tunga tid i livet – alltmer ensam
Året därpå, 2027, fyller emellertid kronprinsessan Victoria, 47, 50 år den 14 juli och hovet har för avsikt att be om ett ”extra anslag”.
– Det är uppenbart att han har panik. Kungen får inte ihop det och man kan faktiskt inte begära att han ska betala för verksamheten med egna pengar, han tjänar ju vårt land. Någon måtta får det vara, utbrister en pensionerad hovreporter som bevakat kungahuset ända sedan 1970-talet.
När kungen 2023 firade 50 år på tronen firades det rejält under hela jubileumsåret och då fick kungen en extra påse med pengar så att undersåtarna runt om i landet kunde hylla honom.
Nu är förhoppningen att Victoria ska kunna firas rejält när hon når det magiska 50-strecket och därför hyser man goda förhoppningar om att regeringen är lite extra generös och skjuter till lite slantar.
LÄS MER: Dominika Peczynskis nya karriär – blir riksdagsledamot
Vi håller tummarna för att det löser sig på bästa sätt för kungen – det är han väl värd!
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!