Livssituation

Agneta Sjödins djupa livskris – nu berättar hon

Det går tungt, riktigt tungt.
Agneta Sjödin har svårt att komma tillbaka till tv-rutan.
Nu berättar den folkkära programledaren om sin tuffa tid.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Ishana Amiri

| 2025-07-09 kl 11:51 |

ProvaPremium

Efter över tre decennier som ett av de mest välbekanta ansiktena i svensk tv står Agneta Sjödin, 57, i dag utan något fast uppdrag.

Det är en ny och oväntad verklighet för den folkkära programledaren – men också ett symptom på en bransch i snabb förändring.

Agneta Sjödins tillvaro är inte sig lik. Nu berättar hon om sin kris.
Bild 1 av 8
Agneta Sjödins tillvaro är inte sig lik. Nu berättar hon om sin kris.
Niklas Strömstedt är numera även en uppskattad programledare. Tidigare var han tillsammans med Agneta Sjödin i många år.
Bild 2 av 8
Niklas Strömstedt är numera även en uppskattad programledare. Tidigare var han tillsammans med Agneta Sjödin i många år.
Agneta Sjödin och dottern Maja Strömstedt anländer till galapremiären av filmen
Bild 3 av 8
Agneta Sjödin och dottern Maja Strömstedt anländer till galapremiären av filmen "The Northman" på biograf Rigoletto i Stockholm.
Agneta Sjödin berättar att hon har svårt att få jobb.
Bild 4 av 8
Agneta Sjödin berättar att hon har svårt att få jobb.
Agneta Sjödin inser att tv-branschen har förändrats.
Bild 5 av 8
Agneta Sjödin inser att tv-branschen har förändrats.
Kristin Kaspersen uppges ha blivit upprörd över tennisprofilen Nisse Holms nära relation med Agneta Sjödin. Det gjorde det spänt mellan Nisse och Kristin när de träffades.
Bild 6 av 8
Kristin Kaspersen uppges ha blivit upprörd över tennisprofilen Nisse Holms nära relation med Agneta Sjödin. Det gjorde det spänt mellan Nisse och Kristin när de träffades.
Agneta Sjödin hade en kortare relation med Claes
Bild 7 av 8
Agneta Sjödin hade en kortare relation med Claes "Finans-Claes" Bahri.
Det klickar mellan Gunde Svan och Agneta Sjödin på jobbet Det var de som fick TV4 att bli en succé. Nu är hon borta från kanalen.
Bild 8 av 8
Det klickar mellan Gunde Svan och Agneta Sjödin på jobbet Det var de som fick TV4 att bli en succé. Nu är hon borta från kanalen.

– Det har blivit färre uppdrag, konstaterar Agneta Sjödin i en intervju med P4 Extra, vilken Hänt uppmärksammar.

Passar inte längre

Hon har varit en självklar del av svensk underhållning sedan 1990-talet, med program som ”Fångarna på fortet”, ”Gladiatorerna” och ”Bingolottos” sommarkväll på sitt CV.

Men de senaste åren har Agneta Sjödin successivt fasats ut från tv-rutan.

Att hon 2023 förlorade det traditionsenliga uppdraget att leda ”Agnetas nyårskarameller” – en roll hon haft i 27 år – markerade början på en ny fas i hennes yrkesliv.

Tidigare i år stod det klart att hon inte heller skulle få fortsätta med ”Bingolottos sommarkväll”.

Programmet ska enligt TV4 genomgå en förändring, och Agneta passar inte längre in i formatet.

Själv beskriver hon utvecklingen som både förståelig och smärtsam.

– Tv-branschen är i kris. Det finns mycket mindre pengar och stora förändringar. Utbudet är enormt – tittarna väljer mellan tv-kanaler, streamingtjänster, YouTube och allt möjligt, säger hon till Sveriges Radio.

Agneta Sjödin är långt ifrån ensam om att känna av skiftet.

Att konkurrensen hårdnat och budgetarna krympt märks inte minst på antalet produktioner som läggs ned, skjuts upp eller förnyas med nya profiler.

För frilansare som Agneta Sjödin innebär det konkret att jobben blivit färre – och osäkrare.

Samtidigt pekar hon på en aspekt som sällan diskuteras öppet: ålder.

– Jag vet inte hur gråhårig man får vara i underhållningsfönstret, säger hon, och konstaterar att män ofta får vara kvar längre i rutan än kvinnor.

Hon reflekterar över branschens tendens att fokusera på yngre målgrupper, något som ofta påverkar vilka ansikten som väljs framför kameran.

– Kanske vill man ha yngre programledare för att nå en yngre publik. Det kan ju vara en strategi, men det påverkar ju oss som jobbat länge.

Att vara kvinna och närma sig 60 i en ytligt präglad bransch är inte alltid enkelt.

Agneta Sjödin har funderat mycket på detta, men låter det inte styra hennes självbild.

– När man ser runtom i samhället, i styrelser och olika sammanhang, så sitter det ju gubbar överallt. Varför skulle det vara så mycket svårare för en kvinna att synas? Det är klart att det sticker i ögonen ibland.

Den abrupta pausen från tv-rutan har dock inte lämnat henne sysslolös.

Agneta Sjödin driver podcasten ”Så in i själen”, där hon samtalar om livsfrågor med gäster som Malin Berghagen, 59, och Mia Törnblom, 58.

Hon håller även föreläsningar och har fortsatt sitt författarskap.

Hålla sig flytande

Men det är inte första gången hon tvingas tänka om.

Under coronapandemin drabbades Agneta Sjödin hårt, både professionellt och privat. Inspelningar ställdes in – bland annat ”Fångarna på fortet” – och ett hemligt program hon skulle ha lett sommaren 2020 sköts upp på obestämd tid.

Det innebar kraftigt minskade inkomster för frilansaren, men tack vare en rad ekonomiska beslut året innan stod hon starkare än många andra.

– Jag hade sålt min stora lägenhet och köpt en mindre med lägre kostnader. Det var en lättnad när allt stängde ned. Annars hade det blivit riktigt tufft, har hon avslöjat i en tidigare intervju.

Våren 2020 förlorade hon också en nära vän och kollega. Adam Alsings plötsliga död i sviterna av covid-19 satte djupa spår.

– Det känns fortfarande så konstigt. Ett jävla virus, sa hon då.

Samtidigt fann hon nya vägar att hålla sig flytande – både mentalt och fysiskt.

Hon deltog i Kanal 5:s ”Den stora hälsoresan” och genomförde den omtalade träningsmetoden 16 weeks of hell, något som enligt henne själv räddade både hälsa och vardagsstruktur.

I dag står Agneta Sjödin vid ett vägskäl. Hon är inte bitter, snarare eftertänksam. Även om hon inte längre är en självklar del av tv-tablån, fortsätter hon att hitta uttryck för sin kreativitet.

– Jag älskar ju att jobba. Det gäller bara att hitta nya vägar. Och just nu känns det faktiskt skönt att få vara lite ledig i sommar.