Hälsa

Pernilla Wahlgrens stora oro för Bianca – blir inlagd

En smärtsam erfarenhet.
Pernilla Wahlgren är djupt oroad över sin dotter Biancas välmående.
Det går så långt att influencern måste skicka iväg på ett hälsohem.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Per Nilsson

| 2025-09-26 kl 12:02 |

ProvaPremium

I det senaste avsnittet av realityserien ”Wahlgrens värld” framträder en allt tydligare bild av en familj som kämpar med oro för en av sina mest kända medlemmar.

Pernilla Wahlgre, 57, berättar öppet om sin rädsla för att dottern Bianca Ingrosso, 30, håller på att köra slut på sig själv – både fysiskt och psykiskt.

Pernilla Wahlgren är djupt oroad över Biancas mående.
Bild 1 av 8
Pernilla Wahlgren är djupt oroad över Biancas mående.
Pernilla Wahlgren märker att Bianca inte alls mår bra.
Bild 2 av 8
Pernilla Wahlgren märker att Bianca inte alls mår bra.
Pernilla Wahlgren ser till att dottern kommer iväg till ett hälsohem i Dalarna.
Bild 3 av 8
Pernilla Wahlgren ser till att dottern kommer iväg till ett hälsohem i Dalarna.
Pernilla Wahlgren gör sitt bästa för att stötta sin dotter som drabbats av svår ångest.
Bild 4 av 8
Pernilla Wahlgren gör sitt bästa för att stötta sin dotter som drabbats av svår ångest.
Pernilla Wahlgen gör allt för sina barn.
Bild 5 av 8
Pernilla Wahlgen gör allt för sina barn.
Bianca Ingrosso bröt ihop i tårar under rättegången mot den misstänkte stalkern. Nu har hon även ekonomiska problem.
Bild 6 av 8
Bianca Ingrosso bröt ihop i tårar under rättegången mot den misstänkte stalkern. Nu har hon även ekonomiska problem.
Pernilla Wahlgren är djupt oroad för dottern, Bianca Ingrosso. Även Pernilla har adhd.
Bild 7 av 8
Pernilla Wahlgren är djupt oroad för dottern, Bianca Ingrosso. Även Pernilla har adhd.
Bianca Ingrosso hade panik. Hon flydde landet i väntan på domen mot den misstänkta stalkern.
Bild 8 av 8
Bianca Ingrosso hade panik. Hon flydde landet i väntan på domen mot den misstänkta stalkern.

Samtidigt tyngs Bianca Ingrosso av ett helt annat hot i det offentliga: ett beslut från Konsumentverket som kan kosta henne och sminkbolaget Caia tre miljoner kronor i böter.

Oro på flera fronter

Under våren vistades Bianca Ingrosso en vecka på ett hälsohem, efter uppmaning från både Pernilla Wahlgren och vännen och tidigare koordinatorn Emelie Feola, 27.

I programmet beskrivs hur de båda såg hur Bianca kämpade med stress, press och dålig självkänsla.

– Jag är otroligt orolig för Bianca hela tiden, säger Pernilla Wahlgren i programmet, vilket Aftonbladet uppmärksammar.

Emelie Feola, som arbetat nära Biana, berättar att influencern under en längre tid visat tydliga tecken på att må dåligt.

Hon beskriver en vardag där Ingrosso försov sig, hade låg energi och samtidigt pressade sig hårt både i karriären och i privatlivet.

– Bianca mår inte bra. Jag vet inte hur länge till hon kommer palla det här framåt, säger Emelie Feola i programmet.

Oroligheterna förstärktes när Bianca drabbades av magsmärtor efter en bakterieinfektion från en resa i Marocko, vilket ledde till ett besök på akuten.

I programmet reflekterar Bianca själv över varför resan till hälsohemmet blev viktig:

– Det är första gången man är snäll mot sig själv, säger hon.

Men för Pernilla Wahlgren är det svårt att släppa oron.

Hon berättar om ångestpåslag när Bianca inte svarar i telefon eller uppdaterar sina sociala medier.

– Hon är 30 år. Hon ska inte behöva svara i telefon så fort jag ringer, säger  Pernilla Wahlgren, men medger samtidigt att hennes oro ofta tar över.

Hon beskriver en dotter som slutat sova i sin säng, som istället somnar framför tv:n i soffan, och som tappat orken att prioritera familjemiddagar.

Enligt Pernilla Wahlgren gör det ont att se hur dottern talar negativt om sig själv.

– Man blir så ledsen när man ser att hon inte bryr sig om sig själv och inte älskar sig själv. Allt är deppigt och hon hittar ingen glädje.

Konsumentverket riktar förbud

I slutet av avsnittet nås familjen av beskedet att Bianca ändå tagit sig till hälsohemmet i Dalarna, något som får Pernilla att andas ut:

– Det känns så skönt. Jag är jätteglad att hon får ta hand om sig.

Samtidigt som familjen uttrycker sin oro i tv, pågår en helt annan process kring Bianca Ingrosso och hennes affärsverksamhet.

Konsumentverket meddelade nyligen sitt beslut efter en längre granskning av influencerns marknadsföring i sociala medier.

I ett pressmeddelande skriver myndigheten att de utfärdat ett förbudsföreläggande mot både Bianca Ingrosso AB och Beauty Icons AB, bolaget bakom sminkmärket Caia.

– Det handlar om att inlägg i sociala medier inte har reklammarkerats trots att de marknadsför smink, skriver Konsumentverket.

Beslutet innebär att både Ingrosso och Caia riskerar vite på 1,5 miljoner kronor vardera om de bryter mot marknadsföringslagen igen.

Konsumentverket betonar att Caia som företag bär huvudansvaret för korrekt reklammarkering, men lyfter också fram att Ingrosso själv är ansiktet utåt för varumärket och delägare via sitt eget bolag.

Myndighetens granskning inleddes tidigare i år, efter att Bianca Ingrosso vid upprepade tillfällen anklagats för bristande märkning av reklam.

För en av Sveriges mest profilerade influencers innebär beslutet en påtaglig ekonomisk risk – och en påminnelse om att den framgångsrika karriären också för med sig juridiska skyldigheter.

I tv-rutan syns bilden av en dotter som kämpar med självkänsla och press.

På affärssidan väntar en hårdare blick från myndigheter.

För familjen Wahlgren blir oron dubbel: dels för Biancas hälsa, dels för hur den hårt arbetande 30-åringen ska hantera trycket från både branschen och regelverket.