Realtydrama
Isabella Löwengrips tårar efter sveket i ”Förrädarna”
Tv-historia.
Något liknande Isabella Löwengrips attack i ”Förrädarna” har aldrig
tidigare skådats.
Och inte blev det bättre av att den blonda entreprenören hade fel –
nu berättar honn om sin smärta och ånger efter påhoppet på Britta
Kjellstrand.
Stoppa Pressarna
| 2025-11-12 kl 07:31 |
Det blev det mest laddade ögonblicket hittills i TV4:s ”Förrädarna”.
När Britta Kjellstrand, 64, röstades ut ur programmet var det efter att Isabella Löwengrip, 35, drivit på hårdast för beslutet.
LÄS MER: Kvinnlig SVT-stjärna kopplas till brutal misshandel i förorten
När sanningen avslöjades – att Kjellstrand var trogen – följde chock, skuld och tårar.
Skammen har ännu inte lagt sig.
Tårar och sammanbrott
Isabella Löwengrip var säker. Hundra procent säker, till och med ”110 procent”, som hon själv uttryckte det i programmet.
LÄS MER: Kristin Kaspersens smärtsamma besked om sin far
Den blonda entreprenören var övertygad om att Britta Kjellstrand, före detta deputy sheriff, var en av förrädarna i TV4:s succéprogram ”Förrädarna”.
Men hon hade fel.
– Att jag har behandlat en person så här, det var fruktansvärt av mig, säger Isabella Löwengrip i programmet, efter att sanningen kommit fram, vilket Aftonbladet rapporterar om.
Utröstningen blev dramatisk. Britta Kjellstrand kämpade för att övertyga de andra deltagarna om sin lojalitet, men möttes av misstänksamhet och tvivel
LÄS MER: Uppgifter: Andrew tog prostituerade till Buckingham Palace
Stämningen runt det runda bordet blev snabbt tryckt.
– Jag är 110 procent säker på att Britta är en förrädare, sade Isabella Löwengrip under diskussionerna och pekade samtidigt ut Kjellstrand med stor säkerhet.
Hon fick stöd av flera deltagare.
Argumenten, framförda med självsäkerhet och logik, övertygade resten av gruppen.
LÄS MER: Kändisprofilen häktad för misshandel – nu vet vi vem det är
Bland andra Marcus Birro, 53, Malou von Sivers, 72, och Cleo Kinnaman, 33, uttryckte tvivel mot Britta, och snart var opinionen entydig.
När rösterna räknades stod det klart – Britta Kjellstrand skulle lämna programmet – hon fick alla röster, vilket aldrig inträffat tidigare i programmets historia.
Den tidigare sheriffen bröt ihop i tårar och försökte förklara att hon talade sanning.
– Det är klart att det är personligt, sade Britta Kjellstrand med tårarna rinnande, när flera av deltagarna bad henne att inte ta utröstningen så hårt.
LÄS MER: Chockbesked: Anna Books tuffa hälsokamp
Alexandra Pascalidou, 55, uttryckte i sin tur misstankar om att tårarna var ett tecken på skuld, något som förstärkte känslan av svek runt bordet.
När det avslöjades att Britta Kjellstrand faktiskt var trogen spreds en chockvåg bland deltagarna.
Tv-kocken Tom Sjöstedt, 50, reagerade starkt.
– Fy fan alltså. Jag känner mig som ett monster. Jag känner mig som ett jävla småkryp, sade han, uppenbart skakad.
LÄS MER: Prinsessan Sofias okända sida avslöjad av nära vännen
För Isabella Löwengrip blev upplevelsen en vändpunkt.
– Det värsta av allt är att Britta har brutit ihop under tiden. Att jag har behandlat en person så här, det var fruktansvärt av mig. Det kommer att göra ont länge, sade hon efteråt.
”Gråtit över det hemma”
I efterhand har situationen fortsatt att plåga Isabella Löwengrip.
LÄS MER: Jan Emanuel attackerad av deltagare i ”Spelet”
När Aftonbladet kontaktade henne berättade hon att hon fortfarande, flera månader efter inspelningen, mår dåligt över det som hände.
– Jag har gråtit över det här hemma, så det här har tagit extremt hårt. Jag grät också direkt efter utröstningen, men det klipptes bort. När hon röstades ut som trogen tänkte jag att jag lika gärna kunde åka hem. Det kändes så farligt att man kan vara så övertygad – och ändå ha så fel, säger hon.
Hon berättar att hon inte förstod hur hårt Britta Kjellstrand skulle ta det, och att hon i efterhand ser sitt eget agerande som överdrivet.
– Även om hon inte hade åkt ut så hade jag skämts lika mycket över hur hårt jag gick på henne. Jag försökte vara saklig och hålla fokus på spelet, men det blev för personligt för henne. Jag skulle ha väntat in hennes reaktioner i stället för att bara köra på som en bulldozer.
LÄS MER: Eva O’Neill kartlagd: flykten, äktenskapen och jakten på pengar
I eftersnacksprogrammet ”Gravkammaren” berättar Britta Kjellstrand att situationen kändes djupt personlig.
– Jag är en människa som har känslor också. I så många år har jag inte kunnat visa känslor på grund av mitt jobb, säger hon.
Hon förklarade att hennes starka reaktion delvis handlade om att hon för första gången på länge försökte visa sig sårbar – och att misstankarna från de andra därför tog extra hårt.
Isabella Löwengrip säger att hon försökt nå Britta Kjellstrand efter inspelningen, utan resultat.
– Jag ångrar verkligen att det blev som det blev. Jag ville bara spela spelet, men det här blev något helt annat. Det har varit svårt att släppa, säger hon.
TV4:s ”Förrädarna” sänds tisdagar klockan 20.00 på TV4 och TV4 Play.








