Offentlig konflikter
Anna Book lämnar Sverige efter Arga snickarens attack
Hon har fått nog.
Nu lämnar Anna Book landet.
Påhoppet från Anders ”Arga snickaren” Öfvergård blev för
mycket.
Stoppa Pressarna
| 2026-03-31 kl 11:59 |
Artisten Anna Book lämnar nu Sverige för en längre vistelse i Spanien, efter att ett nytt ordkrig blossat upp med tv-profilen Anders Öfvergård.
Beskedet kommer efter att Anders Öfvergård åter lyft deras tidigare konflikt i en intervju – och Anna Book svarat med ett syrligt inlägg i sociala medier.
LÄS MER: Arga snickaren pekar ut Sveriges otrevligaste kändis
– Imorgon åker jag hem till Spanien och njuter av en månads ledighet i solen och värmen där vi bott i 2 1/2 decennium nu, köpt ny bostad, firar 25 år som lyckligt gift, fri från att låta betydelselösa individer projicera sitt gamla förgångna tröttsamma skit på mig, skriver sångerskan vilket Nyheter24 uppmärksammar.
Samarbetssvårigheter
Utspelen markerar en ny fas i en konflikt som sträcker sig tillbaka till inspelningen av tv-programmet ”Arga snickaren VIP 2015”.
Redan då uppstod motsättningar mellan deltagaren Anna Book och programledaren Anders Öfvergård, där hon i efterhand riktade kritik mot renoveringsarbetet i sitt hem.
LÄS MER: Chockbesked: Anna Books tuffa hälsokamp
I intervjuer har hon beskrivit problem med både vitvaror och bygglösningar, samtidigt som Anders Öfvergård framhållit att konflikterna också handlade om samarbetssvårigheter under inspelningen.
Relationen förbättrades senare och de två syntes tillsammans i mer försonliga sammanhang.
Men i en ny intervju, publicerad i samband med ett Youtube-samtal med Hampus Hedström, återkommer Anders Öfvergård till inspelningarna – och beskriver mötet i tydliga ordalag.
– Anna och jag är inte gjorda för varandra. Det krockar som in i helvete.
LÄS MER: Anna Book avslöjar: hen är den otrevligaste kändisen
Han berättar också om en händelse där han fick ett långt sms från Anna Book efter inspelningen, som enligt honom var så omfattande att det behövde skrivas ut för att kunna läsas.
– Om jag fortfarande varit ”Arga snickaren” hade jag för 15 år sedan kallat henne för dum i huvudet.
Uttalandena har fått spridning och lett till reaktioner, inte minst eftersom konflikten tidigare ansetts avslutad.
För Anna Book tycks intervjun ha blivit en utlösande faktor bakom beslutet att resa bort.
LÄS MER: Anna Book akut till sjukhus med svåra magsmärtor
I sitt inlägg betonar hon att hon vill lämna det som hon uppfattar som negativ uppmärksamhet bakom sig.
Formuleringarna är skarpa, men någon direkt namngivning av Anders Öfvergård görs inte – hon vill inte ens ta hans namn i sin mun.
Ingen permanent flytt
Konflikter i offentligheten är inte något nytt för Anna Book.
Under åren har hon hamnat i uppmärksammade meningsutbyten, med bland andra Pernilla Wahlgren.
Den gången handlade det om användning av filter i sociala medier, vilket utvecklades till en mer omfattande ordväxling mellan de två.
I det fallet försvarade Anna Book sina bilder och förklarade att tekniska problem låg bakom utseendet, samtidigt som hon betonade att hennes utseende också beror på livsstil och genetik.
Diskussionen eskalerade snabbt och fick stor spridning.
Den aktuella konflikten med Anders Öfvergård har en annan bakgrund, men följer ett liknande mönster där privata eller professionella meningsskiljaktigheter blir offentliga.
Att Anna Book nu väljer att resa till Spanien innebär samtidigt ingen permanent flytt.
Hon har sedan länge en koppling till landet och beskriver vistelsen som en möjlighet till återhämtning.
– Puss & hej från lilla mej, avslutar sångerskan sitt inlägg.
Hur konflikten utvecklas vidare är oklart.
Anders Öfvergård har inte kommenterat Anna Books senaste inlägg, och det är inte heller tydligt om ytterligare reaktioner är att vänta.
Samtidigt illustrerar händelsen hur äldre tv-konflikter kan få nytt liv när de åter lyfts i nya sammanhang.
För en offentlig person kan sådana uttalanden få konsekvenser långt efter att själva händelsen inträffat.
För Anna Book tycks beslutet att lämna Sverige tillfälligt handla om att skapa distans – både till debatten och till den konflikt som åter hamnat i fokus.
I en medievardag där gamla motsättningar snabbt kan bli aktuella igen blir avståndet, i det här fallet geografiskt, ett sätt att markera en gräns.








