Hälsa
Norska hovet meddelar: Mette-Marit ska få nya lungor
Nu är det allvar.
Kronprinsessan Mette-Marit är illa däran.
Nu ska hon få nya lungor – Norge håller andan och norska kyrkan
uppmanar till förbön för kungligheten.
Stoppa Pressarna
| 2026-06-05 kl 10:44 |
Kronprinsessan Mette-Marit har placerats på väntelistan för lungtransplantation.
Beskedet från det norska hovet innebär att den långvariga kampen mot sjukdomen lungfibros nu har nått ett avgörande skede.
LÄS MER: Mette-Marit förd till sjukhus – kan tvingas till lungtransplantation
Samtidigt uppmanar Norska kyrkan allmänheten att be för kronprinsessan.
Medicinska undersökningar
I ett pressmeddelande meddelar hovet att Mette-Marit efter omfattande medicinska undersökningar har satts upp på listan för att få nya lungor så snart lämpliga donatorlungor blir tillgängliga.
– Utvecklingen av kronprinsessans lungsjukdom är allvarlig. Efter en samlad medicinsk bedömning har hon nu kommit på listan över personer som ska genomgå lungtransplantation så fort det låter sig göras, säger överläkaren och lungspecialisten Are Martin Holm vid Rikshospitalet.
LÄS MER: Mette-Marit allt sämre – familjen samlas på slottet
Beskedet kommer efter en längre tids försämring av kronprinsessans hälsa.
Mette-Marit har levt med den kroniska sjukdomen lungfibros sedan diagnosen offentliggjordes 2018.
Under det senaste året har hon flera gånger tvingats ställa in officiella uppdrag och har även synts med andningshjälp vid offentliga framträdanden.
Enligt hovet kommer hon nu inte att kunna arbeta eller genomföra planerade program medan hon väntar på transplantationen.
LÄS MER: Kronprins Haakon larmar: Mette-Marit allt sämre
Även kronprins Haakon förändrar sitt schema för att kunna vara nära sin hustru under den kommande tiden.
Situationen har redan fått konsekvenser för kungafamiljen.
Kronprinsparet skjuter upp firandet av sin silverbröllopsdag och kronprins Haakon kommer inte att närvara vid det svenska kungaparets guldbröllop i Stockholm nästa vecka.
Familjen har också samlats kring kronprinsessan.
LÄS MER: Mette-Marit tvingades avbryta 17 maj-firandet – fick syrgas
Prinsessan Ingrid Alexandra har lämnat sina studier i Australien och återvänt till Norge.
Enligt hovet kommer hon att studera vidare från Universitetet i Oslo under höstterminen.
Prins Sverre Magnus väntas fortsätta sina studier i Europa men står redo att återvända hem om situationen kräver det.
Bonusprinsen Marius Borg Høiby, Mette-Marits son som väntar på sin dom från tingsrätten, meddelar samtidigt att han vill bli frisläppt, rapporterar VG.
– Vi har haft en muntlig dialog med åklagaren och har lämnat in en skriftlig begäran om att Marius Borg Høiby ska släppas, säger försvarsadvokat Petar Sekulic.
De har tidigare begärt att han ska få tillstånd för ett korttidsbesök men vill nu att Mette-Marits son ska släppas tills domen meddelas.
– Vi förväntar oss att han släpps omedelbart, säger Petar Sekulic.
För bara några dagar sedan avbröt kronprins Haakon sitt officiella besök i Japan för att återvända till Norge.
– Det är viktigt att komma hem och vara tillsammans med Mette. Hon är dålig nu, så jag hade lust till det, sade han under resan.
Transplantationslistan
Tidigare har han också beskrivit sin hustru som allvarligt sjuk och uttryckt oro över hennes hälsotillstånd. Kung Harald har gjort liknande uttalanden.
På söndag kommer Norska kyrkan att rikta särskilda förböner för kronprinsessan.
– I den norska kyrkan kommer vi att be för henne och dem som står henne nära på söndag, säger den ledande biskopen Olav Fykse Tveit.
Lungtransplantation är ett av de mest avancerade kirurgiska ingrepp som genomförs inom sjukvården.
För patienter med svår lungfibros kan operationen innebära en ny möjlighet till ett aktivt liv, men vägen dit är osäker och beroende av att lämpliga donatororgan blir tillgängliga.
Enligt uppgifter från Stiftelsen Organdonasjon står för närvarande åtta personer i Norge på väntelistan för nya lungor.
Att hovet nu offentligt meddelar att Mette-Marit placerats på transplantationslistan markerar hur allvarligt läget har blivit.
Samtidigt innebär beskedet att läkarna bedömer att hon är tillräckligt stark för att kunna genomgå operationen när rätt donator hittas.
För den norska kungafamiljen väntar nu en period präglad av ovisshet och hopp.
Vid en lungtransplantation opereras en eller båda sjuka lungorna bort och ersätts med friska lungor från en avliden donator.
Operationen tar ofta mellan sex och tolv timmar och genomförs under full narkos.
Kirurgerna kopplar samman de nya lungorna med patientens luftvägar och blodkärl.
Efter operationen vårdas patienten på intensivvårdsavdelning och följs därefter av en lång rehabilitering.
För att kroppen inte ska stöta bort de nya lungorna måste patienten resten av livet ta immundämpande läkemedel.
För många svårt lungsjuka patienter kan transplantationen innebära en kraftigt förbättrad livskvalitet och betydligt bättre lungfunktion.
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!








