Kungligt
Victoria och Daniel satte Estelle i lyxläger – priset väcker reaktioner
Prinsessan Estelle försvann spårlöst från rampljuset under flera
veckor.
Nu avslöjas familjens hemliga USA-plan.
Victoria och Daniel skickade iväg 14-åringen till ett exklusivt
lyxläger.
Stoppa Pressarna
| 2026-07-11 kl 17:38 |
Hon försvann plötsligt från rampljuset och uteblev från flera av sommarens mest uppmärksammade kungliga framträdanden.
Under flera veckor har många undrat varför prinsessan Estelle, 14, inte synts till tillsammans med den övriga kungafamiljen.
Nu står det klart att den blivande tronföljaren befann sig på andra sidan Atlanten.
LÄS MER: Polisjakten på Örjan Ramberg – efter våldsamma krogbråket
Enligt uppgifter i Expressen deltog Estelle under en hel månad i ett exklusivt sommarläger för flickor i den amerikanska delstaten Colorado.
Det är ett läger där deltagarna erbjuds ett fullspäckat program med friluftsliv, hästridning, bergsklättring, backpacking och andra äventyr i den spektakulära naturen.

Estelles exklusiva sommarläger var långt ifrån billigt. Den höga avgiften gör att lägret framför allt är tillgängligt för barn till välbärgade familjer.
Enligt uppgift kostade de fyra veckorna på lyxlägret över 70 000 kronor.
Fotbolls-VM
Samtidigt som prinsessan roade sig med sina kamrater befann sig prins Daniel och prins Oscar i USA för att följa Sveriges framfart i fotbolls-VM.
Far och son sågs på plats under Sveriges uppmärksammade slutspelsmatch mot Frankrike innan resan fortsatte västerut.
Men fotbollen var bara en del av familjens sommarplaner.
LÄS MER: Victoria i tårar – skilsmässan river upp såren med Daniel
Efter slutsignalen lämnade Daniel och Oscar New Jersey och reste vidare mot Colorado, där kronprinsessan Victoria redan befann sig.
Det blev en härlig återförening med Estelle efter den månadslånga vistelsen.

Familjen tillbringade därefter några dagar tillsammans och bodde bland annat på en exklusiv anläggning i Colorado Springs innan det var dags att återvända till Sverige.
LÄS MER: Här skvallrar hovets presschef om drottning Silvia
Under flera veckor spekulerades det om varför Estelle inte syntes till. Hovet berättade inte var prinsessan befann sig – men nu har frånvaron fått sin förklaring.
Spekulationerna har varit många, men nu står det klart att prinsessan i stället ägnade sommaren åt ett privat äventyr långt från offentligheten.
Utvecklas på egen hand
För kronprinsessparet markerar resan också hur snabbt tiden går.
Estelle är inte längre det lilla barn som svenskarna vant sig vid att se på slottsbalkonger och nationaldagsfiranden.
Som tonåring får hon allt större möjligheter att skapa egna erfarenheter, utvecklas på egen hand och möta nya miljöer.
LÄS MER: Ulf Kristerssons sexvägran – säger nej till Birgitta Ed
Samtidigt lär avslöjandet väcka debatt.

Ett månadslångt exklusivt läger med en prislapp på över 70 000 kronor är långt ifrån en vanlig svensk sommarlovsvardag.
LÄS MER: Sofias ilskna attack mot Carl Philips älskarinna – ”Backa, bitch!”
För kungafamiljen blir det ännu en påminnelse om den tunna gränsen mellan privatliv och offentlig granskning.


