Madeleines graviditet kan stoppa hemresan
Snart väntar mamma Silvias födelsedag i Sverige, och prinsessan Madeleine ska tillsammans med maken Chris vara med och fira. Det finns dock ett problem – Madde kanske inte får flyga hem igen.
Stoppa Pressarna
| 2013-12-13 kl 16:50 |
Vi har flera gånger tidigare skrivit om prinsessan Madeleine och hennes kommande barn, bland annat rapporterade vi om hur hon nobbade Nobelfesten på grund av sin långt gångna graviditet.
I nästa vecka planerar emellertid prinsessan och maken Chris O’Neill att ta flyget till Sverige, lagom till drottning Silvias 70-årsdag. Det finns dock ett problem – Madde kanske inte ens får flyga.
Prinsessan har ännu inte bestämt sig för om hon ska föda i sitt hemland Sverige eller makens: USA. Om prinsessan nu lyckas ta sig till Sverige för mamma Silvias födelsedagsfirande måste hon snabbt fatta ett beslut om var hon ska föda – just för att kunna planera den eventuella flygresan till USA.
Beroende på vilket flygbolag Madeleine reser med så gäller olika regler. Norwegian tillåter inga kvinnor att resa med dem efter vecka 38, och SAS sätter stopp när det är mindre än en månad kvar till förlossningen.
Annika Sönnerberg, hovets biträdande
informationschef, tror dock att allt kommer klaras upp när
prinsessan är på plats i Stockholm.
– När vi vet något kommer vi att kommunicera det, säger hon.