Här är höggravida Charlotte Perrellis krisplan

Charlotte Perrelli är mitt uppe i Diggiloo-turnén. Och om mindre än tre veckor väntas hon föda sin son. En krisplan förbereds nu om pojken vill komma ut på scenen.

Stoppa Pressarna

Karl Biermann

Barnet blir Charlottes första tillsammans med sambon Anders Jensen.

– Vi ser verkligen fram emot att bli föräldrar, säger hon till Se & Hör.

Charlotte Perrelli väntar en son med Sambon Anders Jensen.
Bild 1 av 4
Charlotte Perrelli väntar en son med Sambon Anders Jensen.
När Charlotte uppträder är det alltid fart och fläkt. Här är hon i
Bild 2 av 4
När Charlotte uppträder är det alltid fart och fläkt. Här är hon i "Lotta på Liseberg".
Charlotte och Anders med hela barnskaran – Angelo, Alessio och Izabella. Snart får de ett syskon.
Bild 3 av 4
Charlotte och Anders med hela barnskaran – Angelo, Alessio och Izabella. Snart får de ett syskon.
En vältränad Charlotte under Melodifestivalen 2012. Artisten planerar att snabbt bli av med gravidkilona efter förlossningen.
Bild 4 av 4
En vältränad Charlotte under Melodifestivalen 2012. Artisten planerar att snabbt bli av med gravidkilona efter förlossningen.

Charlotte, 38, åker inte längre med i Diggiloos vanliga turnébuss genom Sverige utan Anders kör en Porsche mellan spelningarna så att de snabbt kan ta sig till BB om så krävs.

Dessutom står producenten Patrik Krall i direktkontakt med helikopterförare och flygplanspiloter.

– Jag är oroad, mer än vad jag varit någon annan gång. En födsel mitt under en Diggiloo-show är vi inte rustade för. Det kan bli tal om helikopter till närmaste BB, säger han till Expressen, enligt Se & Hör.

Charlotte har sedan tidigare sönerna Angelo, 9, och Alessio, 7, med Nicola Perrelli. Anders har dottern Izabella, 5, med TV4-programledaren Suzanne Sjögren.

Barnmorskan tror inte att Charlotte, som är i vecka 37, kommer gå fullt ut i sin graviditet.

– Jag rör på mig så mycket med dans och musik. Barnet får gärna komma för mig med, säger Charlotte till Se & Hör.

Sångerskan har gått upp 30 kilo under graviditeten och berättar att hon planerar att snabbt komma i form igen efter förlossningen.

– Jag ska bli smal och kommer att träna. Jag har ju även skrivit om träning i bokform så det är ju naturligt att komma i gång.