Jessica Anderssons corona-räddning i krisen

Jessica Anderssons räddning i corona-krisen.
Nu avslöjar sångerskan hur hon klarar sig från dödsvirusets härjningar.
Artisten får mental hjälp av sitt jobb.

Stoppa Pressarna

Jessica Andersson, 46, är en av våra mest folkkära sångerskor.

Den blonda västgötskan är en veteran i Melodifestivalen och en stjärna i ”Diggiloo”-gänget. Till sommaren är det tänkt att ”Diggiloo” ut på en stor sverigeturné igen, precis som så många gånger förr.

Nu berättar Jessica Andersson om hur hon hanterar corona-krisen.
Bild 1 av 6
Nu berättar Jessica Andersson om hur hon hanterar corona-krisen.
Jessica Andersson är en av våra mest folkkära sångerskor.
Bild 2 av 6
Jessica Andersson är en av våra mest folkkära sångerskor.
Jessica Andersson har varit med i Melodifestivalen vid sju tillfällen. Hon segrade vid debuten 2003 med
Bild 3 av 6
Jessica Andersson har varit med i Melodifestivalen vid sju tillfällen. Hon segrade vid debuten 2003 med "Give me your love" med duon Fame.
För Jessica Andersson är det en mental räddning att vara med i
Bild 4 av 6
För Jessica Andersson är det en mental räddning att vara med i "Stjärnornas stjärna" som Petra Mede är programledare för.
Jessica Andersson försöker hålla humöret uppe under corona-krisen.
Bild 5 av 6
Jessica Andersson försöker hålla humöret uppe under corona-krisen.
Nano, Jon Henrik Fjällgren, Amanda Winberg, Jessica Andersson, Petra Mede, Nicke Borg, Mapei, Elisa Lindström och David Lindgren är med i
Bild 6 av 6
Nano, Jon Henrik Fjällgren, Amanda Winberg, Jessica Andersson, Petra Mede, Nicke Borg, Mapei, Elisa Lindström och David Lindgren är med i "Stjärnornas stjärna".

– Jag ser ju fram emot en sommar och ”Diggiloo”. Och just nu så jobbar vi ju som att det ska bli en sommarturné, men vi får ju se vad som händer framöver också. Men så långt fram kan man inte tänka riktigt nu heller. Utan jag tror att det blir ett ”Diggiloo” i sommar och då ska jag vara med, säger Jessica Andersson till Expressen.

Under den pågående corona-krisen får sångerskan mental hjälp av att hon har jobb, Jessica är just nu aktuell i TV4:s ”Stjärnornas stjärna”.

Arbetet med tv-programmet fungerar som en ventil för Jessica Andersson under de oroliga tider vi går igenom. Hon påminns ständigt om det kinesiska coronaviruset.

– Majoriteten av den här veckan som jag är uppe i Stockholm för att ladda för detta så är man ju ganska isolerad på ett hotellrum. Och då blir det ju automatiskt att så fort man slår på tv:n så är det det, så fort man slår upp tidningarna så är det det. Så man tänker mycket på det hela tiden. Så när man kommer hit så blir det lite som en frizon faktiskt, som en oas man kan landa i. För här pratar vi inte så mycket om det.

Efter att strålkastarna slocknat i TV4-studion hinner dock verkligheten ikapp sångerskan igen.
– När man lekt klart roliga timmen så slås man av det finns en verklighet där ute som inte är så jävla kul just nu.

Jessica Andersson tror att i stunder av svår kris behöver folk underhållas, samtidigt inser hon att det är väldigt speciella tider just nu.
– Det känns ju helt absurt egentligen på ett sätt att åka upp hit och leka discodrottning ett par timmar bara när folk dör ute i Sverige, säger Jessica Andersson.