Stjärnadvokaten kunde inte fria fotbollsprofilen
Allt tyder på fängelse.
Fotbollsprofilens rättegång i hovrätten är avslutad och han blev
kvar i häktet.
Den 18 mars kommer domen.
Stoppa Pressarna
| 2019-03-10 kl 08:45 |
Till förhandlingarna i hovrätten hade fotbollsprofilen anlitat toppadvokaten Johan Eriksson, 54. Den advokat i Sverige som rankas som absolut bäst på brottmål.
Fotbollsprofilen, som vunnit flera SM-guld, dömdes i tingsrätten till tre års fängelse för våldtäkt av en ung kvinna. Det var i början av oktober förra året som en ung kvinna sov över i mannens och hans hustrus bostad på en exklusiv adress i Stockholm.
LÄS MER: Martin Timells miljoninkomster ökar
Den unga kvinnan skulle arbeta i hustruns verksamhet dagen efter och sov över som gäst hos paret när mannen mitt i natten smög in till henne.
Fotbollsprofilen genomförde därefter sexuella handlingar med den unga kvinnan som är att jämställa med våldtäkt. Gärningarna, där fotbollsprofilen bland annat penetrerade kvinnan med fingrar, ska ha skett i två omgångar varav den sista delen pågick i 42 minuter.
Den unga kvinnan spelade in förloppet i smyg med sin mobiltelefon. Inspelningen kom att utgöra ett viktigt bevis i rättegången även om ljudkvaliteten emellanåt var väldigt dålig.
Fotbollsprofilen har hela tiden nekat till brott. Han menar på att han uppfattade det som att den unga kvinnan var med på det hela. En av nämndemännen i tingsrätten reserverade sig också mot domen och menade att mannen borde ha släppts på fri fot.
LÄS MER: Här utförde åtalade fotbollsprofilen oralsex på kvinnan
Efter domen i tingsrätten har fotbollsprofilen bytt advokat till Johan Eriksson. Men advokatbytet till trots så blir det fängelse för fotbollsprofilen. Förhandlingarna i hovrätten avslutades den 5 mars och mannen tvingades kvarstanna i häktet. Det innebär att han kommer dömas till fängelse, annars hade han försatts på fri fot.
Det var en oening tingsrätt som dömde fotbollsprofilen. En av nämndemännen reserverade sig och ville helt frikänna mannen då hon inte tyckte kvinnans uppgifter verkade trovärdiga.
Den 18 mars kommer domen mot fotbollsprofilen. Åklagaren har begärt en straffskärpning.
LÄS MER: Ebba von Sydows mardröm med maken
LÄS MER: Därför väljer Anna Anka att gifta sig nu
LÄS MER: Kronprinsessan Mette-Marits nya fasa
LÄS MER: Magnus Carlsson förlåter inte hiv-sveket