Kronprinsessan Victorias entré i skammens rum
En mörk högtid.
Kronprinsessans närvaro på Svenska Akademiens högtidssammankomst
präglades av protest.
Victoria är inte nöjd med De Aderton och vägrade resa sig för
dem.
Stoppa Pressarna
| 2018-12-22 kl 13:25 |
Det senaste årets turbulens och arrogans från Svenska Akademien retar inte bara stora delar av svenska folket.
Även vår statschef, kung Carl Gustaf, 72, reagerar. Kungen är Akademiens högste beskyddare och det råder ingen tvekan om att han är milt uttryckt irriterad på gubbarna i Svenska Akademien.
LÄS MER: Victorias stora julhemlighet: Väntar barn igen!
Till årets högtidssammankomst för Svenska Akademien såg kungen till att det bara var kungaparet och kronprinsessparet som kom. Tidigare år har både prins Carl Philip, 39, och prinsessan Sofia, 34, tillsammans med prinsessan Madeleine, 36, och Chris O’Neill, 44, varit med.
Men i år bestämde kungen att endast kungaparet och
kronprinsessparet skulle finnas på plats – en tydlig markering
från kungens sida.
– Ja, det måste man självklart säga är en markering från kungens
sida som visar på irritation och missnöje med alltihop,
säger Herman Lindqvist, 75,
som är Svensk Damtidnings expert
på kunglig historia.
Både drottningen och kronprinsessan bar svarta kläder vilket gav intrycket av att det snarast var en sorgehögtid mer än en högtidlig sammankomst.
LÄS MER: Hemliga planen för Madeleines avgång
– Det är klart att kungen inte vill sitta där med hela hovet och låtsas som om ingenting har hänt, säger Herman Lindqvist.
Kungen och Victoria gjorde dessutom ytterligare en tydlig markering.
Normalt sett anländer kungafamiljen före ledamöterna och sätter sig ner för att sedan resa sig när Svenska Akademien kommer in i Börssalen. Men i år valde kungaparet och kronprinsessparet att stå upp ända till dess att ledamöterna marscherade in – på så sätt behövde de kungliga inte ställa sig upp för Svenska Akademien.
Sammankomsten i år var dessutom ovanligt trist, enligt flera rapporter, och att det var så glest kring bordet, bara sju ledamöter var där, var en tydlig illustration över hur illa ställt det är hos det en gång så beundrade och respekterade sällskapet.
LÄS MER: Hovet: Så mår prinsessan Christina idag
– Kungen kan inte i sin roll som statschef uttala sig offentligt om vad han tycker om det som har hänt kring Svenska Akademien. Men hans markering att låta stora delar av familjen stanna hemma kan ingen missa. Inte ens akademiledamöterna, säger Herman Lindqvist.
LÄS MER: Madeleines och Chris djupa kris i äktenskapet
LÄS MER: Silvia om kampen mot svåra sjukdomen
LÄS MER: Så ska Victorias mentor hantera krisen