Hemligheten bakom Leif GW:s enorma vin-framgång
Leif GW Persson skördar nya framgångar.
Hans vin säljer så bra att det tar slut på Systembolaget.
Och bakom succén finns en nära vän till kungen.
Stoppa Pressarna
| 2018-09-16 kl 07:29 |
Leif GW Persson, 73, är en av Sveriges populäraste personer.
Den pensionerade polisprofessorn charmar svenskarna med sin truliga självsäkerhet och glimt i ögat. Leif GW Persson är ett fenomen och han syns ständigt i media då läsarna och tittarna inte kan få nog av den allvetande professorn.
LÄS MER: Lasse och Eva Berghagen bryter upp
Han är tvärsäker men samtidigt inte snar till att backa då han har fel. Han vågar tycka något – vilket gör honom lätt unik i många avseenden med svenska mått mätt.
Leif GW är även känd för sin vurm för mat och god dryck därför var det ingen högoddsare att han skulle lansera ett eget vin – det finns ju en uppsjö kändisar som inte är i närheten av författarens popularitet som har sina egna vinkollektioner på Systembolaget.
Men det har dröjt för GW innan vinsatsningen kunde bli av – så länge han var på SVT och gjorde ”Veckans brott” med Camilla Kvartoft, 50, så bromsades hans vinplaner av Public Service-kanalen.
Leif GW lämnade dock SVT och gick till TV4 och då var det fritt fram att lansera professorns egna viner. Och vilken succé det blivit. Första leveransen på 20 000 flaskor sålde slut i ett nafs och varje leverans sedan lanseringen i maj har sålt slut sedan dess. Nu är man uppe i 80 000 sålda flaskor.
LÄS MER: Zlatan slängde lagkamrat i soptunna
Bakom satsningen finns professorns barndomsvän
Christer Tegnér, 72, som även är
en av kungens närmaste vänner. GW och Christer Tegnér gick på
skolan Norra Real i Stockholm tillsammans.
– Vi var båda två små lymlar som drack redan då, trots vår unga
ålder, säger Leif GW Persson till Expressen.
– Christer kommer från en familj som varit vinhandlare i fem generationer. Det kunde vara fina viner när Christer snattat något hemifrån, säger han.
Christer Tegnér skrattar åt vännens beskrivning av dem som lymlar.
LÄS MER: Blondinbellas huskris: lyckas inte sälja
– Men det är bara att erkänna, andra blandade häxbrygd, men jag hade lite påbrå så det fanns fina viner i källaren, säger han.
GW:s vin är överlägset Sveriges bäst säljande kändisvin och dessutom Systembolagets bäst säljande vin i sitt prissegment. Den första december kommer vinet att finnas i alla Systembolagets butiker, och alltså upphöra att vara enbart en beställningsvara och då lär försäljningen öka – rejält.
– Jag gör det enbart för att det är en kul grej, säger han. Jag tjänar en jävla massa pengar och det betyder att jag utan att hamna på knä kan hitta på saker som jag inte vet utfallet av. Det är roligt att 73 år gammal kunna ägna mig åt att göra kul grejor, säger den pensionerade polisprofessorn.
LÄS MER: Sanna Nielsen talar ut om skilsmässan
LÄS MER: Malin Berghagens sexförbud med nya pojkvännen
LÄS MER: Så firade prins Daniel sin födelsedag
LÄS MER: Fredrik Skavlans bittra skilsmässa