Camilla Läckbergs fiasko i ”Stjärnorna på slottet”

”Stjärnorna på slottet” har precis börjat spelas in.
Men Camilla Läckberg har redan hunnit göra bort sig.
Författaren kom flera timmar för sent – något tittarna lär märka.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2018-07-31 kl 06:10 |

ProvaPremium

Inspelningarna av ”Stjärnorna på slottet” har startat, det är trettonde säsongen för programmet och det här året håller deltagarna till på Teleborgs slott utanför Växjö.

Årets stjärnor utgörs av underhållaren och skådespelaren Sven Melander, 70, författaren Camilla Läckberg, 43, skådespelaren och författaren Alexander Karim, 42, skådespelaren Kajsa Ernst, 55, och skådespelaren Lena Söderblom, 82.

Camilla Läckbergs entré i årets upplaga kunde ha blivit mer lyckad. Inspelningarna drog igång utan henne.
Bild 1 av 8
Camilla Läckbergs entré i årets upplaga kunde ha blivit mer lyckad. Inspelningarna drog igång utan henne.
Här inser Camilla Läckberg att hon missat att byta tåg, något som ledde till att hon anlände till slottet flera timmar försent.
Bild 2 av 8
Här inser Camilla Läckberg att hon missat att byta tåg, något som ledde till att hon anlände till slottet flera timmar försent.
När Camilla Läckberg väl kom fram till slottet var hon glad över att Tareq Taylor är kock åt deltagarna.
Bild 3 av 8
När Camilla Läckberg väl kom fram till slottet var hon glad över att Tareq Taylor är kock åt deltagarna.
Lena Söderblom är 82 år, det kan man inte tro.
Bild 4 av 8
Lena Söderblom är 82 år, det kan man inte tro.
Kajsa Ernst kommer ursprungligen från Göteborg, hon är en veteran i branschen.
Bild 5 av 8
Kajsa Ernst kommer ursprungligen från Göteborg, hon är en veteran i branschen.
Teleborgs slott utanför Växjö är för andra året i rad inspelningsplats för succé-programmet.
Bild 6 av 8
Teleborgs slott utanför Växjö är för andra året i rad inspelningsplats för succé-programmet.
Alexander Karim hade en bärande roll i tv-serien
Bild 7 av 8
Alexander Karim hade en bärande roll i tv-serien "Advokaten".
Sven Melander är en av årets deltagare, han behandlas för cancer men är tillräckligt frisk för att vara med i
Bild 8 av 8
Sven Melander är en av årets deltagare, han behandlas för cancer men är tillräckligt frisk för att vara med i "Stjärnorna på slottet".

Inledningen av programmet har dock fått en knackig start. Författaren Camilla Läckberg kom flera timmar för sent och tittarna lär märka att något inte stämmer i inledningen av årets upplaga av ”Stjärnorna på slottet”.

Camilla Läckberg missade byta tåg – därav förseningen:
– Jag är helt klart stämplad som programmets diva nu, säger hon till Expressen.

Det var när succéförfattaren skulle byta tåg i Alvesta som allt blev fel.

– Jag som gillar att komma i tid fattar inte hur jag tänkte. Jag satt bara och väntade på att det skulle komma en station som heter Växjö men det gjorde det ju inte. Den stationen är ju på en annan sträcka, säger Camilla Läckberg.

I stället rullade tåget vidare till skånska Hässleholm och när Camilla kom av var det bara att slänga sig in i en taxi för att försöka hinna fram i tid till slottet. 

Något hon tyvärr inte lyckades med. Enligt SVT var författaren två timmar sen och missade inspelningen av de första scenerna. 

– Jag gled in sent som värsta divan! Det känns som jag verkligen fått den rollen genom den här entrén. Jag och min man hade skämtat innan om att det inte riktigt finns någon diva i det här gänget, men att det kanske är jag som är det, bara att jag inte fattat det själv, säger hon.

 Missen kommer inte att gå tv-tittarna förbi, enligt Magnus Telander, PR-chef på SVT.
– Ja, det kommer att synas i programmet. I det första avsnittet filmas alltid hur deltagarna anländer till slottet och ja… då kommer hon ju inte, säger han och fortsätter:

– Vi var tvungna att köra i gång inspelningen, allt är ju planerat och ska hinnas med under sex dagar. Dessutom är det ju reality-tv, så vi fick göra något kul av det hela.