Efter sexhärvan: Martin Timells stora revansch

Martin Timell har helt friats från alla anklagelser om våldtäkt. 

Nu får han ett nytt glädjebesked då en rad tidningar klandras i Pressens opinionsnämnd för sina artiklar om tv-snickaren. 

– Det här är en revansch för Martin, berättar en insatt person. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Pedro Sanchez

| 2018-06-25 kl 09:32 |

ProvaPremium

Martin Timell gick från att ha varit en av Sveriges mest folkkära och omtyckta programledare till att beskrivas som en homofobisk tyrann och misstänkt våldtäktsman

Anklagelserna och skriverierna om Martin Timell, 60, har inte varit nådiga de senaste åtta månaderna.

Bild 1 av 10timell pon stor1 1 - Stoppa Pressarna

Martin Timell anmälde en rad tidningar och har nu fått rätt.
Bild 2 av 10timell fest stor9 1 - Stoppa Pressarna

Martin Timell hamnade i blåsväder under höstens metoo-kampanj.
Bild 3 av 10timell fest stor7 - Stoppa Pressarna

Snickaren var vid tiden en av landets mest populära tv-profiler.
Bild 4 av 10martintimell lulucarter stor5 0 1 - Stoppa Pressarna

Det var Lulu Carter som jämförde Timell med den sexanklagade Hollywoodproducenten Harvey Weinstein.
Bild 5 av 10martintimell attack stor9 - Stoppa Pressarna

På TV4 hade cheferna länge blundat för Martin Timells olämpliga beteende. När det började blåsa sparkade man sin tv-stjärna.
Bild 6 av 10martintimell ord stor1 3 - Stoppa Pressarna

För Martin Timell skulle det bli ännu värre. En kvinna anmälde honom för våldtäkt och programledaren drogs inför rätta.
Bild 7 av 10martintimell dom - Stoppa Pressarna

I domen som kom frikändes Martin Timell helt.
Bild 8 av 10leifgw timell stor1 1 - Stoppa Pressarna

Leif GW Persson menar att Timell åtalades för att han är kändis.
Bild 9 av 10lulu timell stor5 - Stoppa Pressarna

Martin Timell anmälde en rad tidningar för publiceringar kring hans person.
Bild 10 av 10lulu timell stor8 - Stoppa Pressarna

Nu fälls dem i Pressens opinionsnämnd. "Det är klart att det är en revansch för honom", berättar en insatt person.

Allt började som bekant med att tidigare tv-kollegan Lulu Carter, 57, publicerade en bild på Martin på Instagram där hon jämförde honom med sexanklagade Hollywood-producenten Harvey Weinstein, 66. 

Kort därefter polisanmälde en kvinna Martin för våldtäkt. Övergreppet påstods ha ägt rum i en badtunna 2008 under en personalfest på hans lantställe. Martin har hela tiden nekat till anklagelserna och enligt uppgifter räknade både han och försvarsadvokaten Hanna Lindblom med en friande dom. Och så blev också fallet efter några påfrestande dagar i Attunda tingsrätt i maj.

– Han är förstås oerhört lättad över den friande domen, säger en insatt person som Stoppa Pressarna har talat med.

Men det är inte den enda glädjebeskedet som tv-snickaren har fått. Nu kommer även en annan minst sagt lustfylld dom för Martin.

Pressens opinionsnämnd (PON) fäller nämligen en rad tidningar för tio publiceringar i samband med höstens Metoo-rörelse. Och flera av dessa fällningar rör skriverier om just Timell. 

– Elva anmälningar. Tio fällningar. Ett mycket ovanligt utfall. Sett över ett år brukar de drygt 500 anmälningar PO får in, leda till cirka 35 fällningar i PON. Särskilt anmärkningsvärt är att fällningarna i de nu aktuella ärendena i flera fall gäller högprofilerade publiceringar, som gjorts efter en omfattande research av tidningarna, skriver Pressombudsmannen Ola Sigvardsson på DN:s debattsida.

De tidningar som fälls i PON för sina publiceringar om Martin Timell är Expressen, Aftonbladet, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet och Hänt i Veckan.
– Det är visserligen inte PO:s sak att avgöra vad som är sant eller falskt, det är en uppgift för rättsväsendet. Men vilka uppgifter tidningarna lämnar som stöd för sina påståenden har betydelse för bedömningen av publicitetsskada, skriver Ola Sigvardsson och fortsätter:

– Att Martin Timell polisanmäldes hösten 2017 räcker inte för en namnpublicering och, att han senare skulle åtalas och frias i domstol var inte känt när artiklarna publicerades

Martin Timell har sedan en tid tillbaka haft hemliga planer på att lämna landet. Stoppa Pressarna kunde nyligen avslöja att han planerar bosätta sig på spanska solkusten.
– Det är klart att det här är en revansch för Martin, men det spelar egentligen ingen roll att tidningarna har fällts. Hans rykte är skamfilat och jag tror inte att han kommer visa sig offentligt i Sverige mer, konstaterar en initierad källa.

Domen mot Martin Timell efter våldtäktsrättegången har överklagats till hovrätten av målsägandebiträdet Elisabeth Massi Fritz