Kevin Borg knäckt och isolerad
Kevin Borg flyttade till Sverige för kärlekens skull.
Men åtta år senare kraschade äktenskapet.
Artistens hjärta krossades och har inte läkt än i idag.
Stoppa Pressarna
| 2017-08-05 kl 06:51 |
Malta-sångaren Kevin Borg, 31, vann svenska “Idol” och blev musikalstjärna.
Sagan inleddes med att Kevin Borg uppträdde på ett turisthotell på Malta. Sofia Lundgren, 31, från Arvidsjaur tog en drink i baren när hon mötte sångarens blick – kärlek uppstod vid första ögonkastet!
LÄS MER: Anders Borg visade könet på skandalfest
Efter en intensiv semesterromans flyttade Kevin till Sverige för att bo med Sofia och hennes föräldrar. När killen från Medelhavsön kom till Arvidsjaur var det första gången i sitt liv han såg snö.
Sofia uppmuntrade Kevin att söka till “Idol”. Med sin lena röst och charmiga personlighet fångade han svenskarnas hjärtan och vann tävlingen.
Sommaren 2011 gifte sig paret inför släkt och vänner från både Sverige och Malta i Arvidsjaur.
Men för två år sedan kraschade äktenskapet. Paret ansökte om skilsmässa och Borg valde att lämna Sverige. Han samlade sina svenska vänner för en sista minnesstund och for sedan hem till Malta.
LÄS MER: Tove Styrkes “Idol”-ilska: “De var vidriga mot mig!”
I dag lever Kevin ensam i en lägenhet i Floriana och blir blank i ögonen när han talar om den uppslitande separationen:
– Det enda jag kan säga är att man blev lite sårad. Det finns inget mer att säga. Det där är en del av mitt liv som är över och det är lika bra att det är borta. Jag önskar ingen något ont och jag har sagt att jag önskar henne allt gott – mer än så kan jag inte göra, säger han till Expressen.
Sångaren med brustet hjärta har isolerat sig från omvärlden hemma i sin studio.
– Det är ju lite svårt att lita på folk nu, så alla dessa månader som har gått så har jag bara fokuserat på min karriär och på det jag brinner mest för. Det är ju bästa tiden för mig att göra det nu.
LÄS MER: Anders Bagges fruktansvärda sorg
Inom Kevin växer en revanschlust. Han fantiserar om att komma tillbaka till Sverige och göra braksuccé i Melodifestivalen.
– Om Christer Björkman hör av sig kommer jag direkt, säger artisten och lyser upp av blotta tanken.
LÄS MER: Agneta Sjödin om tuffa kärlekskraschen
LÄS MER: Pekka Heinos oväntade attack mot Christer Björkman
LÄS MER: Luuk flyttar in hos Filip Hammars ex