Blondinbellas ex raggar redan andra kvinnor

Odd Spångberg vilar inte på hanen. 

Mitt under den brinnande skilsmässan med Blondinbella jagar han redan nu nya kvinnor på nätet. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2017-05-15 kl 08:35 |

ProvaPremium

Det var inte direkt tidernas största överraskning. 

I slutet av förra veckan gick Isabella ”Blondinbella” Löwengrip, 26, ut på sin blogg och bekräftade det som många hade misstänkt; Hon och maken Odd Spångberg, 29, ska skilja sig.

Bild 1 av 12

Odd Spångberg vilar inte på hanen. Mitt under skilsmässan från Blondinbella söker han nu efter andra kvinnor på nätet.
Bild 2 av 12

På dejtingappen Tinder har Odd lagt upp en raggprofil.
Bild 3 av 12

Där har tvåbarnspappan lagt ut fyra väl utvalda bilder på sig själv där han visar sig från sina bästa vinklar.
Bild 4 av 12

Om Isabella känner till saken är ännu inte känt.
Bild 5 av 12

Det var i slutet av förra veckan som Blondinbella gick ut och berättade om skilsmässan.
Bild 6 av 12

Isabella och Odd har varit gifta i fyra år.
Bild 7 av 12

Många misstänkte länge att allt inte stod rätt till mellan paret.
Bild 8 av 12

Odd slutade arbeta hos Isabella och det gick också rykten om att Blondinbella hade träffat en ny karl.
Bild 9 av 12

Odds hastiga ragglusta kan inte vara så kul för Isabella.
Bild 10 av 12

Enligt våra uppgiftslämnare har hon förpassat Odd till en lägenhet på Östermalm när han inte är med barnen.
Bild 11 av 12

Blondinbella är en av landets mer kända kvinnor.
Bild 12 av 12

Nu återstår det att se om Odd kommer hitta en ny kändistjej eller om det blir en helt vanlig flicka?

– Jag och Odd vill göra ett gemensamt uttalande. Efter en tids funderingar har vi kommit fram till att vi ska skiljas. Vi ber om förståelse och respekt för att vi går igenom en svår period och inte vill kommentera saken utöver detta.

Men Isabella hann inte mer än posta inlägget och se sina besökssiffror skjuta i höjden förrän den blivande exmaken började jaga nya kvinnor. Stoppa Pressarna kan nu avslöja att Odd snabbt har skapat en profil på dejtingappen Tinder.

Där har tvåbarnspappan lagt ut fyra väl utvalda bilder på sig själv där han visar sig från sina bästa vinklar. Bland annat en där han har Robin Bengtsson-kort frisyr och där man faktiskt skymtar hans fru Isabella – som har klippts bort.

Exet skriver att han är ”Account Manager, Teamleader ASGP på Adecco Sverige”. Han uppger också att han är utbildad vid IHM Business School.

Hur Odds dejtande går vet Stoppa Pressarna inte i nuläget, men vi gissar att han får många ”swipningar” av ren nyfikenhet.

Isabella och Odd köpte ju en stor villa på Lidingö som de har renoverat från golv till tak. Men nu verkar det som om Odd inte får njuta av den. Enligt källor så har Odd istället tagit sin tillflykt till en lägenhet på Östermalm där han bor när han inte har barnen.

Paret skrev också ett äktenskapsförord 2015 där det framgår att alla tillgångar de hade med sig in i boet är deras egna och att även det de tjänat under äktenskapets gång ska vara den enskildes egendom. Något som knappast är positivt för Odd.

Trots att Blondinbella skrev på bloggen att de inte ska uttala sig mer utöver inlägget så gav hon en intervju för Femina dagen efter beskedet. Tidningen ställer frågan om hur hon gör för att hålla ångan uppe när livet är tufft.

– Jag har alltid varit duktig på att veta mitt eget värde – även när livet krisar och jag har tuffa perioder, svarar hon och fortsätter: 

– Många skulle se ett äktenskap som inte håller som ett stort misslyckande, men jag gör inte det. Jag är inte så hård, jag dömer inte mig själv, utan jag tänker mer: vi hade fantastiska år tillsammans och nu så funkar det inte mer. Men vi kommer att ha en relation livet ut ändå, på grund av barnen.

På frågan om vem som ska bo kvar i huset så svarar hon att de inte vet ännu, men då är hon desto mer öppen om hur de ska lösa umgänget med barnen Gillis, 3, och Sally, 1, och om det blir varannan vecka-liv.
– De är lite för små för det fortfarande, men det blir någon form av tredagarsbyte.