Björn Rosengren talar ut om porrklubbsbesöket
Björn Rosengren talar ut.
Nu berättar den tidigare näringsministern om sitt omtalade porrklubbsbesök och sin otrohet.
– Det handlade om sexuell attraktion, säger han.
Stoppa Pressarna
| 2016-06-02 kl 13:23 |
Björn Rosengren, 74, är högaktuell med sin självbiografi “Mitt i steget”.
I boken berättar den uppmärksammade poltikern och näringslivstoppen bland annat om besöket på porrklubben Tabu 1991 dit han gick med en amerikansk vän.
– Stämningen var avgjort avslagen. Några halvnakna kvinnor försökte intressera oss för privatstripp. Efter trekvart, eller en timme, gick jag. Innan jag gick betalade jag två notor. Det var rätt uppenbart att bondfångarna på strippklubben hade lagt till ett par nollor på slipparna.
Rosengren fick 35 800 kronor samt 19 800 kronor. När historien nystades upp av DN tre år senare tvingades han avgå som TCO-ordförande.
Björn Rosengren var under 35 år gift med Agneta Rosengren, 71. Paret fick sonen Magnus, 48. Vad hustrun inte visste var att Björn under flera år i hemlighet träffade en yngre kvinna, journalisten Helena Segnestam, 51.
– Otrohet är som ett maskätet, illaluktande köttstycke. Man sårar, man ljuger och man får dåligt samvete, skriver han uppger Hänt i veckan.
För Expressen berättar Björn Rosengren vidare om sin otrohetsaffär:
– Usch, jag blir illa berörd bara av att tänka på det. Det är som jag skriver, ett ruttet köttstycke. Det var hemskt. Kanske var det en maktfråga, en törst efter bekräftelse. Eller så var det så enkelt att det handlade om sexuell attraktion, säger han.