- Senaste nytt från kändispressen
Bedrövad Sofia återvänder till Dalarna
Pressen blev för hård och tung.
Nu tvingas prinsessan Sofia åka hem till Dalarna.
Hon behöver ladda batterierna.
Det är lätt att glömma, men prinsessan Sofia, 34, är i högsta grad en helt vanlig tjej uppvuxen på den svenska landsbygden.
Prinsessan för sig med sådan grace och självklarhet att man intuitivt förleds tänka att hon är av kunglig börd, uppvuxen på ett slott. Men ibland spricker fasaden och den ”vanliga” Sofia visar sig.
LÄS MER: Kenzas nakna kropp chockar följarna
De senaste månadernas turbulens i kungafamiljen har tagit hårt på Sofia. Hon tog strid för sina söner prins Alexander, 3, och prins Gabriel, 2. Men hon förlorade.
Prinsessan blev ursinnig när hon insåg konsekvenserna av kung Carl Gustafs, 73, brutalt osentimentala manöver med ”Utrensningen vid Stockholms slott”.
Sofias spontana reaktion blev att kontakta den person som hon, i likhet med de flesta, anser bär skulden för att kungahuset decimerades på fem små prinsar och prinsessor.
LÄS MER: Drottning Elizabeths beslut om Meghans framtid
Prinsessan Madeleine, 37, var lika uppbragt som Sofia över att hennes barn blir av med rätten att kalla sig kunglig höghet och den framtida förmånen med apanage.
Det blev en härdsmälta mellan de bägge prinsessorna och Florida-prinsessan vägrade att överhuvudtaget vidgå att hennes extrema lyxkonsumtion på något sätt hade tvingat vår monark att agera så resolut och oförsonligt, därtill var kungen nödd och tvungen eljest hade de folkvalda tvingat honom därtill.
När sedan Sofia sökte stöd hos kronprinsessan Victoria, 42, och blev abrupt tillrättavisad brast det för prins Carl Philips, 40, vackra hustru.
LÄS MER: Skarpa varningen till Chris O'Neill efter väninnans bildbevis
Snart åker Sofia hem till sitt älskade Älvdalen i Dalarna och vilar upp sig hos sina föräldrar, hon behöver hitta sig själv igen och återfå energin och lusten till att vara kunglig.
När hon är i Dalarna passar Sofia dessutom på att inviga en ny skola i Älvdalen, vilket Svenska Damtidning skriver om.
Förra gången Sofia var i Älvdalen i officiella sammanhang var 2015 – ett besök som blev mycket känslomässigt.
– Jag blev rätt rörd när jag kom dit och insåg att folk hade samlats, det betydde väldigt mycket för mig. Det var ju så klart lite nervöst att komma hem till Älvdalen. De här är vana att se mig i en annan roll. De mötte mig med mycket kärlek och värme, konstaterade prinsessan då.
LÄS MER: Peter Jihdes otäcka kollaps i köket inför hustrun
Den lär inte bli annorlunda den här gången. Dalkarlarna och dalkullorna kommer gå man ur huse för att visa sitt stöd för den sargade prinsessan. Just Dalarna vilar ju på en stolt historia att ta ställning för sina kungligheter och backa upp dem hela vägen mellan Sälen och Mora om så krävs.
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!
LÄS MER: Jenny Strömstedts dramatiska avhopp
LÄS MER: Kungen uppenbart pressad vid middagen på slottet
LÄS MER: Carina Bergs tuffa bakslag med unga maken Erik
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Bedrövad Sofia återvänder till Dalarna
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Kronprinsessan Victoria i tårar före Nobelfesten
Festen hann inte börja.
Kronprinsessan Victoria bröt ihop i tårar när hon fick dödsbudet.
Hennes väninna Marie Fredrikssons död lade sordin över Nobelfesten.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Prinsessan tvingas ställa in förlovningsfesten
Drottning Margrethes dåliga samvete för barnen

Ny kvinna pekar ut prins Andrew i sexskandalen
EXTRA: Krisen förvärras för kungligheten!

Madeleines grova förolämpning av Sofia
EXTRA: Hovet bekräftar incidenten!
Dubbel artiklar
Prinsessan Birgitta om Lill-Babs sista tid i livet
Drottning Margrethes supersuccé på scen
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Första livstecknet från försvunna Chris O'Neill
VI AVLÖJAR: "Spaningarna är inne i ett känsligt läge!"