Chris O’Neills nya miljonförlust med bolaget
Krisen är total.
Chris O'Neills bolag går uselt.
Nu riskerar amerikanen att drabbas ännu hårdare.
Stoppa Pressarna
| 2020-09-01 kl 09:45 |
Chris O’Neill, 46, avstod från kungliga titlar i samband med bröllopet med prinsessan Madeleine, 38.
Amerikanen ville kunna fortsätta med sin affärsverksamhet och inte bli bunden av de begränsningar som det innebär att vara kunglig. Dessvärre går Chris affärer dåligt, riktigt dåligt.
De senaste redovisningarna visar att Chris O’Neills bolag går med förlust och det har inte varit någon vidare inkomstkälla för amerikanen sedan han startade sin egna verksamhet för sju år sedan.
Det var 2013 som Chris O’Neill startade Wilton Payments Ltd vars affärsidé är att hjälpa företag med elektroniska betalningslösningar – tidigare var han analyschef på hedgefondbolaget Noster Capital.
Detta är en Premium-artikel.
Logga in för att fortsätta läsa och se fler bilder.
eller välj din prenumeration här nedan:
Digital prenumeration
Läs vidare för endast 39 kr
Välj din prenumeration nedan, uppsägningstiden är 30 dagar och därefter kan du alltid enkelt avsluta ditt abonnemang online.
Visa vad som ingår
Obegränsad tillgång till alla artiklar
Som prenumerant läser du alla våra låsta artiklar helt fritt.
Stoppa Pressarna avslöjar
Varje vecka får du alla våra exklusiva avslöjanden.
Bildspel
Stoppa Pressarna har tusentals bildspel med kändisar och kungligheter
Långläsning
Alla våra längre reportage, fördjupningsartiklar och spännande kartläggningar
Arkiv
Som premium-läsare kan du läsa alla artiklar som har publicerats hos oss.
Vimmel & premiärer
Följ med in på röda mattan och kändisfesterna.