Här blir Daniel hockeykung i Ockelbo

Daniel är en riktig kung på isen. 

När Ugglebo Arena invigdes i Ockelbo briljerade prinsen med klubban. 

I publiken följde Victoria och barnen den spännande matchen. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Jonathan Johansson

| 2018-01-26 kl 11:05 |

ProvaPremium

En sån kanonmatch! 

När Ugglebo Arena invigdes i prins Daniels uppväxtort Ockelbo gick man ur huse för att se kungligheter och en rad sportprofiler. 

Bild 1 av 17

Prins Daniel förvandlades plötsligt till hockeykungen av Ockelbo.
Bild 2 av 17

När Ugglebo Arena invigdes i prins Daniels uppväxtort Ockelbo gick man ur huse för att se kungligheter och en rad sportprofiler.
Bild 3 av 17

Prins Daniel briljerade med klubban på isen.
Bild 4 av 17

I publiken följde kronprinsessan Victoria entusiastiskt matchen.
Bild 5 av 17

Prins Daniel gick in för matchen.
Bild 6 av 17

Prinsen spelade mycket hockey i sin ungdom.
Bild 7 av 17

Nu fick han på nytt visa vad han gick för.
Bild 8 av 17

Prinsens lag kammade hem segern inför en fullsatt arena.
Bild 9 av 17

Prins Oscar följde pappas äventyr i rinken.
Bild 10 av 17

Efter matchen fick prinsessan Estelle en kram av pappa.
Bild 11 av 17

Mamma Eva var imponerad av Daniels insatser.
Bild 12 av 17

Men mest stolt var antagligen Victoria.
Bild 13 av 17

Kronprinsessan sken när hon tog emot Daniel efter matchen.
Bild 14 av 17

Åh, min älskling!
Bild 15 av 17

Daniel skojar med prins Oscar.
Bild 16 av 17

Även Peter Forsberg deltog i matchen och ställde glatt upp på selfies efteråt.
Bild 17 av 17

Hockeykungen Daniel!

Först hölls en invigningsceremoni där Ockelbos ungdomslag och prins Daniel tillsammans med bland annat representanter för Svenska hockeyförbundet, Gästriklands hockeyförbund och Ockelbo kommun deltog.

Därefter drog den första hockeymatchen igång i hallen. Matchen stod mellan Team Generation Pep och division 3-laget Ockelbo HC. Prins Daniel, som spelade ishockey när han växte upp i Ockelbo, ingick i laget Team Generation Pep.

Han spelade tillsammans med bland andra hockeyprofilerna Peter Forsberg, Nicklas Lidström, Mats Sundin och Markus Näslund. Ockelbos egen Jörgen Nyström var också med på isen, en av Ockelbos bästa hockeyspelare genom tiderna.

I publiken fanns kronprinsessan Victoria och barnen Estelle och Oscar. Kronprinsessans svärföräldrar Olle och Eva Westling följde också med spänning matchen som slutade  8-6 till Team Generation Pep inför cirka 1 200 åskådare.

Många tyckte det var skönt att så se Victoria igen som varit borta från rampljuset i en månad då hon drabbades av en otäcks förkylning och bland annat fick ställa in sin medverkan under Islands statsbesök till Sverige. 
– Nu är Victoria verkligen på banan igen och såg hur frisk ut som helst. Hon var strålande glad och pratade med allt och alla, berättar ett ögonvittne som var på plats för Stoppa Pressarna.