- Senaste nytt från kändispressen
Hårda pengakritiken mot kronprins Frederik
Mycket vill ha mer.
Först får kronprins Frederik 30 miljoner kronor om året – sedan tjänar han pengar på att hyra ut sin bostad.
Nu rasar danska folket mot den girige kungligheten.
Som medlem i en kungafamilj innebär det inte sällan att man lever ett priviligerat liv som bekostas av skattebetalarna.
Kritiken på senare år har varit kraftig då vissa kungligheter har skärmat sig från sina kunglia plikter genom att fly till USA. Prinsessan Madeleine, 37, lever exempelvis ett behagligt liv i USA samtidigt som hon behåller sin prinsess-titel och får apanage.
LÄS MER: Martin Timells stora skräck efter våldsdådet
Prins Harry, 35, och Meghan Markle, 38, fick också som bekant sina fiskar varma när de nyligen meddelade att de också tänkta flytta från England och därmed förlorade sina titlar som "kungliga högheter".
Nu muttras det även i grannlandet där kronprins Frederik, 51, varje år får 30 miljoner kronor av danska folket – och samtidigt hyr ut sitt lyxhus i Schweiz för att tjäna grova pengar.
För tio år sedan köpte han ett hus i skidorten Verbier, ett hus som direkt eller indirekt betalats av danska arbetare som sliter i sitt anletes svett på ölbryggerier, grisfarmer eller i marsipanfabriker.
LÄS MER: Systrarna Graaf i fylleskandal på Elle-galan – portades av Bindefeld
Därefter har kronprinsen hyrt ut huset för 40 000 till 120 000 kronor per vecka. Och nu rasar danskarna.
– Det har aldrig varit meningen att kronprinsens bidrag ska gå till att köpa bostad utomlands, säger kungahusexperten Søren Jacobsen till tidningen BT, rapporterar Kvällsposten.
Det danska kungahuset meddelar nu att huset har tagits bort från uthyrningsmarknaden men det är som om prinsessan Madeleine plötsligt skulle sluta shoppa – skadan är redan skedd.
LÄS MER: Prinsessan Sofias oväntade pakt med skvallerpressen
Kronprins Frederik får 30 miljoner kronor per år och att pengarna även räckt till att göra fastighetsaffärer i Schweiz visar att Frederik får för mycket pengar, hävdar kungahusexperten Søren Jacobsen i BT.
– De har självklart rätt att i stor utsträckning hantera sina pengar som de önskar. Men köpet av skidstugan var att gå för långt, säger han.
Skandalen med prins Harry och Meghan i England, där paret nu tvingas återbetala 24 miljoner kronor som lyxrenoveringen av deras bostad Fromore Cottage kostade, och härvan med kronprins Frederik kanske förhoppningsvis kan vara androm till varnagel för somliga medlemmar i vårt svenska kungahus.
LÄS MER: Nya avgångkrav mot prins Joachim i Danmark
Det finns gränser för vad ett folk står ut med när det kommer till bortskämda kungligheter.
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!
LÄS MER: Drottning Silvia tilbaka efter isoleringen
LÄS MER: Blondinbellas ex-pojkvän bryter tystnaden
LÄS MER: Kristin Kaspersens blackout i tv oroar vännerna
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Hårda pengakritiken mot kronprins Frederik
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Kristin Kaspersen backar i bostadsbluffen
Nu backar Kristin Kaspersen i sin bostadsbluff.
Efter Stoppa Pressarnas avslöjanden har programledaren plötsligt valt att folkbokföra sig på Nybrogatan där hon bor.
Det återstår dock flera frågetecken.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Grevinnan Alexandras tuffa tid med barnen
Chris stora oro: Mamma Eva mystiskt försvunnen

Därför vägrar Chris O'Neill att visa sig
EXTRA: "Hatar att synas offentligt!"

Prinsessan Madeleines tuffa tid med Chris O'Neill
EXTRA: "Man lider verkligen!"
Dubbel artiklar
Så dolde Sofia sin växande gravidmage
Skarpt coronahot mot prinsessan Estelle
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Chris O'Neills misstag som hotar prinsessan Madeleine
EXTRA: Amerikanen har tagit sig vatten över huvudet!

Kungens succéinhopp i Netflix-serien "The Crown"
VI AVSLÖJAR: Kungaparets vän berättar allt om monarkens medverkan!

Shamanens romantiska frieri till prinsessan Märtha Louise
EXTRA: Snart blir det romantiskt kungabröllop i Norge

Kungen berättar om sin kamp mot corona
EXTRA: Det har gått för långt – kunde inte längre hålla tyst!

Prins Carl Philip försonad med Bajsmannen efter bråket
EXTRA: Oscar Kylberg är återigen inne i den kungliga värmen!

Kronprinsessan Victorias kupp mot Stefano Catenacci
VI AVSLÖJAR: Kunglighetens smarta plan mot skandalkocken!

Kungen sparkar sexanklagade stjärnkocken
VI AVSLÖJAR: Stefano Catenacci är inte längre önskvärd vid hovet!

Victorias okända koppling till kokain-skojaren
VI AVSLÖJAR: ”Hon har tappat all respekt för Gudfadern!”

Kronprinsessan Victoria rasar mot kokainryktet
VI AVSLÖJAR: "Ofattbart att prins Daniel skymfas på det här sättet!"

Prins Daniels pinsamma miss med Peter Forsberg
EXTRA: "Det slår tillbaka mot honom, han borde lära av kungen!"