Kronprinsessan Victorias dröm slår in – lagom till hennes födelsedag
Den 14 juli fyller kronprinsessan Victoria 37 år och det uppmärksammas i vanlig ordning med ett storslaget firande på Öland. Men den här sommaren blir firandet extra speciellt – sessan ser nämligen extra mycket fram emot en speciell gäst som kommer delta under dagen.
Stoppa Pressarna
| 2014-07-01 kl 13:09 |
Att fira kronprinsessan Victoria, som i år fyller 37, med pompa och ståt har blivit en härlig tradition i kungafamiljen.
Kung Carl XVI Gustaf, 68, drottning Silvia, 70, och prins Daniel, 40, har förutom Victoria själv redan tackat ja. Nyblivna småbarnsföräldrarna Chris O’Neill, 39, och prinsessan Madeleine, 31, kommer säkerligen också dyka upp, skriver Hänt Extra.
Och eftersom prins Carl Philip, 35, och Sofia Hellqvist, 29, nyligen meddelade att de förlovat sig lär även de ta plats ihop med den övriga kungafamiljen. Det blir i så fall fösta gången för Sofia som annars har fått hålla sig lite i bakgrunden under de större tillställningarna.
Precis som tidigare år kommer familjens privata firande av kronprinsessan att följas upp av ett scenframträdande som heter duga. Bland årets artister finns bland andra Måns Zelmerlöw, 28, Lill Lindfors, 74, och ”Idol”-vinnaren Kevin Walker, 24.
Men årets största dragplåster blir, till kronprinsessans stora
glädje, Sanna Nielsen, 29, skriver Hänt Extra.
– Det blev precis klart, otroligt kul, säger Kay
Wiestål som är ansvarig för firandet, till Expressen och
fortsätter:
– Kungafamiljen är varje år väldigt engagerade i Victoriadagen och det känns naturligtvis fantastiskt. Alla är väldigt glada!