Kungens nyårsbomb: firar i Miami

Det blir en festlig avslutning på året för vår monark. 

Stoppa Pressarna kan exklusivt avslöja att kungen och Silvia firar nyår i Miami.

Prinsessan Madeleine är överlycklig över att mamma och pappa kommer på besök. 

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Anders Nilsson

| 2018-12-28 kl 10:45 |

ProvaPremium

Kungafamiljen bjuder på en riktig nyårskaramell. 

Stoppa Pressarna kan nu avslöja att kungen, 72, och Silvia, 75, lämnar kylan i Sverige för ett soligt Miami. 

Bild 1 av 8

Stoppa Pressarna kan avslöja att kungaparet ska fira nyår i Miami med prinsessan Madeleine och hennes Chris.
Bild 2 av 8

Redan på lördag går kungen och drottningen ombord på planet som tar dem till USA.
Bild 3 av 8

Madeleine uppges vara överlycklig att hennes föräldrar kommer och hälsar på.
Bild 4 av 8

Det har varit en tuff tid för Madeleine och Chris sedan de flyttade till Florida.
Bild 5 av 8

Prinsessparet har fått skarp kritik för lyxflytten och det faktum att de verkar distansera sig själva från både svenskarna och kungahuset.
Bild 6 av 8

Även inom kungafamiljen har det knorrats över Madeleines beslut.
Bild 7 av 8

Kanske finns det nu tid att reda ut allt strul?
Bild 8 av 8

Kungaparet lär få en fantastisk nyårsafton i Miami.

Kungaparet flyger till USA på lördag, två dygn före nyårsafton. Man reser med SAS och planet som lyfter från Arlanda klockan 09.10. 

Väl framma i Florida kommer kung Carl Gustaf och hans hustru skåla in det nya året med med prinsessan Madeleine, 36, och hennes make Chris O’Neill, 44. 

För Madeleine känns det extra bra att få välkomna sina föräldrar hem till lyxvillan i Miami efter allt strul och bråk som varit efter den kuppartade lyxflytten i augusti.

Chris och Madeleines överraskande flytt till Miami från London väckte en indignerad debatt i sociala medier och i kommentarfält. Men det var inte bara svenska skattebetalare som var upprörda och indignerade över det arroganta och verklighetsfrånvända agerandet av Chris och Madeleine. 

Enligt uppgifter till Stoppa Pressarna har det funnits ett massivt motstånd mot flytten även inom kungafamiljen men Madeleine är som bekant en viljestark person som inte vill lyssna på andra när hon väl har bestämt sig för något.

Därför är det desto roligare att kunna konstatera att konflikten i kungafamiljen nu verkar ha lagt sig i och med att kungen och drottningen åker till Miami för att fira nyår med Chris och Madeleine.

Det finns även uppgifter om att både kronprinsessparet och prinsparet också ska till Miami men Stoppa Pressarna har inte lyckats få detta bekräftat. 

Om det stämmer så kommer alltså även kronprinsessan Victoria, 41, och prins Daniel, 44, tillsammans med prins Carl Philip, 39, och prinsessan Sofia, 34, fira in det nya året i Florida.

Det skulle i det närmaste vara unikt då hela kungafamiljen sällan åker bort samtidigt.