- Senaste nytt från kändispressen
Madeleines semester förstörd av Chris mamma
Jobbigt läge mitt under sommarledigheten.
Svärmor Eva O’Neill har anlänt till Solliden för att sola sig med kungafamiljen.
För prinsessan Madeleine har besöket blivit en mardröm.
Det är ingen drömsits för prinsessan Madeleine, 37, just nu.
Eva O'Neill, 79, har anlänt till Öland och Solliden. Nu ska Chris O'Neills, 45, mamma glatt umgås med kungligheterna – något som varit sudet-tyskans livsluft under hela sitt liv som social streber.
LÄS MER: Lill-Babs okända dotter om sista mötet med sin mamma
Madeleine är normalt sett tämligen bra på att hantera svärmor Eva.
– De ses inte i allt för långa sammanhang och Eva brukar sällan övernatta när de ses, berättar en väninna i kretsen kring Madeleine.
Nu ska dock Eva O’Neill stanna i en hel vecka, enligt Svensk Damtidning, och hade Madeleine varit en Navy Seal-soldat kunde hon utan problem ha relaterat till både "Hell Week" och "Boot Camp".
För Madeleine kan det enligt våra källor nämligen bli påfrestande att umgås så intensivt med svärmor.
– De har inte så jättemycket gemensamt och båda är ju mycket bestämda damer. Så ibland kan det faktiskt bli lite småkrockar, säger vännen som sedan gör ett häpnadsväckande avslöjande:
LÄS MER: Prins Daniels hemliga längtan: en äldre varsam man
– Det Madeleine tycker är jobbigast är Evas lukt. Ja, hon parfymerar sig så väldigt rikligt och det är bra tryck i parfymen. Jag tror hon bär en Versace-doft med svartpeppar och ingefära som riktigt smäller av när du kommer i hennes direkta närhet. Jag vet att Len (prinsessans smeknamn bland de närmaste, reds anm.) lätt får huvudvärk av så fräna dofter.
En sån mardröm! Som tur är det ju sommar så Madeleine och svärmor umgås förmodligen mest utomhus och nere vid båthuset där det fläktar skönt och behagligt. Är prinsessan smart placerar hon sig strategiskt i lovart med Eva O'Neill i lä; och kan på det sättet nästan helt undgå odören.
Vi får dock ta i beaktande när vi tar upp Eva O'Neills sällskapsdoft att hon har sina rötter i Karlsbad, forna Tjeckoslovakien, och att dofterna i parfymer där ofta utgörs av starka inslag som mysk vilket ger parfymen en söt, sensuell, pudrig doft av läder och trä. Eller Madonnalilja som ger en fyllig, söt och nästan berusande doft.
– Det liksom känns i hela rummet när Eva O'Neill är på väg in. Doften kommer krypande som en lätt dimma, säger vår källa.
LÄS MER: Christina Schollin bluffanklagad – dras in i Pernilla Wahlgrens Marbella-fejd
Madeleine får helt enkelt försöka att stå ut med att svärmor luktar. Chris är desto gladare att ha sin välparfymerade mamma på plats. De står varandra så nära att Chris kompisar emellanåt kallar honom för ”morsgris”.
– Dessutom kan ju Eva vara barnvakt någon kväll så att Chris och Len kan gå ut och äta middag på tu man hand, det gjorde de förra sommaren och det var visst urmysigt, avslutar Stoppa Pressarnas uppgiftslämnare.
Eva O'Neill är för övrigt en mysteriernas kvinna. Det råder en stor osäkerhet kring när hon egentligen är född och hovet vägrar – fånigt nog – att svara på det. Det finns uppgifter som indikerar att hon föddes som Eva Walter år 1947.
Samtidigt florerar det rykten om att hon i själva verket är född 1943 eller till och med 1940. Eva O'Neill gör själv, mer eller mindre obegripligt, inget för att skingra mystiken kring det hela.
LÄS MER: Prinsessan Madeleine hånas och jämförs med kriminell
Stoppa Pressarna har därför fattat ett policybeslut att ange Eva O'Neills födelseår till 1940, så länge hon inte kommunicerar något annat.
Missa inte flera kungliga nyheter på vår nya och stora succésajt Allt om Kungligt!
LÄS MER: Unik kartläggning: Eva O'Neills nya liv – vild och skild
LÄS MER: Drottning Margrethe helt övergiven av barnen
LÄS MER: Porrstjärnan Fröken Sug i tårar efter upprörda Silvia-bråket
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Madeleines semester förstörd av Chris mamma
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Mikael Persbrandt portförbjuden i Uppsala
Hit men inte längre.
Mikael Persbrandt gör bäst i att hålla sig jävligt långt från Uppsala.
Skådespelaren är inte välkommen till lärdomsstaden – i alla fall om vi ska tro kommunens årsredovisning.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Chris stora oro: Mamma Eva mystiskt försvunnen
Drottning Margrethes nyårsskandal i direktsänd tv

Prinsessan Märtha Louises förmögenhet är borta
EXTRA: Inte ett öre kvar sedan hon träffade Shaman Durek!

Prinsessan Madeleines tuffa tid med Chris O'Neill
EXTRA: "Man lider verkligen!"

Så dolde Sofia sin växande gravidmage
VI AVSLÖJAR: Fick professionell hjälp!
Dubbel artiklar
Skarpt coronahot mot prinsessan Estelle
Prins Carl Philips och prinsessan Sofias stora babylycka
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kungens succéinhopp i Netflix-serien "The Crown"
VI AVSLÖJAR: Kungaparets vän berättar allt om monarkens medverkan!

Shamanens romantiska frieri till prinsessan Märtha Louise
EXTRA: Snart blir det romantiskt kungabröllop i Norge

Kungen berättar om sin kamp mot corona
EXTRA: Det har gått för långt – kunde inte längre hålla tyst!

Prins Carl Philip försonad med Bajsmannen efter bråket
EXTRA: Oscar Kylberg är återigen inne i den kungliga värmen!

Kronprinsessan Victorias kupp mot Stefano Catenacci
VI AVSLÖJAR: Kunglighetens smarta plan mot skandalkocken!

Kungen sparkar sexanklagade stjärnkocken
VI AVSLÖJAR: Stefano Catenacci är inte längre önskvärd vid hovet!

Victorias okända koppling till kokain-skojaren
VI AVSLÖJAR: ”Hon har tappat all respekt för Gudfadern!”

Kronprinsessan Victoria rasar mot kokainryktet
VI AVSLÖJAR: "Ofattbart att prins Daniel skymfas på det här sättet!"

Prins Daniels pinsamma miss med Peter Forsberg
EXTRA: "Det slår tillbaka mot honom, han borde lära av kungen!"