Kungligt

Kungens skandalchef avslöjad – den desperata kuppen blev droppen

Margareta Thorgrens anseende ligger i spillror.
Nu anklagas kungens presschef för att föra svenska folket bakom ljuset – i ett desperat försök att rädda sitt skamfilade rykte.
Men PR-kuppen slår tillbaka – och får journalisterna att rasa.

Stoppa Pressarna

Margareta Thorgren, 62, har under många år fått hård kritik för sitt sätt att sköta hovets kontakter med medierna.

Hon har anklagats för att vara avvisande, svårtillgänglig och rent fientlig mot journalister som försöker granska kungahuset.

Kungens informationschef Margareta Thorgren anklagas nu för att försköna bilden av sig själv.
Bild 1 av 3
Kungens informationschef Margareta Thorgren anklagas nu för att försköna bilden av sig själv.
Margareta Thorgren hävdar att hon saknar behov av att synas. Ändå poserar hon gärna på premiärer med maken Magnus.
Bild 2 av 3
Margareta Thorgren hävdar att hon saknar behov av att synas. Ändå poserar hon gärna på premiärer med maken Magnus.
Margareta Thorgren beskriver sig som tillgänglig och prestigelös. Men många journalister har en helt annan erfarenhet.
Bild 3 av 3
Margareta Thorgren beskriver sig som tillgänglig och prestigelös. Men många journalister har en helt annan erfarenhet.

I ett desperat försök att putsa upp sin skamfilade image vill Margareta Thorgren nu återvinna omvärldens förtroende.

Och magasinet Femina tycks ha fått rollen som hennes personliga tvättinrättning.

Margareta Thorgrens intervju i Femina väcker starka reaktioner. Flera journalister ifrågasätter nu bilden hon ger av sig själv. Bilder: TT, Faksimil: Femina

Tidningen har fått ”audiens” på Thorgrens privata hästgård utanför Flen – något man slår upp på omslaget med orden ”exklusiv intervju”. 

LÄS MER: TV4-profil åtalas – erkänner knarkköpet: ”Ville bara må bättre”

Resultatet är ett reportage på fyra uppslag där Margareta Thorgren visar upp hemmet – och utan större blygsamhet lägger ut texten om sin egen förträfflighet.

Här möter läsarna inte den kritiserade grindvakt som så många journalister beskriver.

I stället presenteras en närmast ofelbar superkvinna: ständigt tillgänglig, praktisk, rolig, prestigelös, handlingskraftig och iskall när de kungliga kriserna exploderar.

Margareta Thorgren beskrivs närmast som en superkvinna – men i mediekåren finns en helt annan bild av kungens informationschef. Bild: Claudio Bresciani/TT

Superlativen haglar när Thorgren ogenerat beskriver sin egen förträfflighet.

– Jag går in i nuet och vill direkt lösa en problemställning och om möjligt försöka vända det till en möjlighet. Jag tror också att de uppskattar att jag kan se det komiska i situationer, att jag är praktisk och inte rädd för att ta tag i saker, säger hon.

Självbilden väcker reaktioner

Det är en närmast bländande självbild.

Problemet är bara att den frontalkrockar med verkligheten – och att journalisterna inte alls känner igen personen hon beskriver.

Kritiken mot Margareta Thorgrens sätt att sköta sitt uppdrag har pågått i åratal. 

Och det är inte bara hovreportrar som slitit sitt hår – även SVT, TV4, olika radiokanaler och dokumentärfilmare har fått smaka på presschefens fyrkantiga och svårbegripliga mediehantering.

Journalister har upprepat vittnat om obesvarade telefonsamtal, sena återkopplingar, frostigt bemötande och raka frågor som möts av svar som inte bringar någon som helst klarhet.

LÄS MER: Victorias iskalla beteende mot Daniel föräldrar – ”helt förstörda”

Hennes relation till medierna har emellanåt varit så infekterad att kritiker menar att hon har gjort kungahuset en historisk otjänst.

– Efter Kurt Haijby har jag svårt att se någon annan person som orsakat hovet så många allvarliga kommunikationskriser, säger en pensionerad hovreporter som bevakat kungafamiljen sedan 1970-talet.

Dementin som exploderade

Ett av de tydligaste exemplen kom 2022, när Stoppa Pressarna avslöjade den allvarliga krisen i kronprinsessan Victorias och prins Daniels äktenskap.

Margareta Thorgren pekades ut som arkitekten bakom hovets famösa dementi.

Men istället för att kväva uppgifterna fick det spektakulära utspelet hela historen att explodera inför hela svenska folket.

Enligt kritikerna har Margareta Thorgren skadat kungahuset nästan lika allvarligt som Kurt Haijby – mannen som försökte pressa kung Gustaf V på pengar i en av monarkins mörkaste affärer. Bilder: TT

Informationschefen möttes, inte så förvånande, av förödande kritik för sin så kallade krishantering.

Flera experter menade att hon genom dementin förvandlade en känslig privat situation till en historisk och internationell kunglig nyhet.

Margareta Thorgrens räddningsaktion slog tillbaka med full kraft. Istället för att kväva avslöjandet hällde hon, genom dementin, bensin på brasan – och nyheten spred sig som en löpeld över hela världen. 

Plötsligt rapporterade alla medier om kärlekskrisen – från svenska Rapport och norska Se og Hør till brittiska BBC, amerikanska CNN och New York Post – samt spanska Hola!

– Det är bara att tacka och bocka. Thorgrens tabbe gjorde att Stoppa Pressarnas avslöjande nådde miljontals människor. Det hade aldrig hänt utan henne. I den bemärkelsen gjorde hon väl, för en gångs skull, något gott för det fria ordet, säger Daniel Nyhlén, ansvarig utgivare på Stoppa Pressarna. 

LÄS MER: Prins Daniels chockerade ord om Victoria – på herrmiddagen

Men i övrigt är det svårt att hitta någon annan journalist som vill uttala sig positivt om Thorgren. 

Prins Daniel lär knappast ha jublat över Thorgrens krishantering – mitt under äktenskapskrisen med Victoria. Bild: TT

Trots den massiva kritiken hävdar Thorgren i Femina att hon alltid svarar i telefon när media ringer.

– Jag tar alltid telefonen och det har jag inga problem med. Jag vet hur viktig tillgängligheten är gentemot journalister och mina uppdragsgivare, säger hon.

Uttalandet får erfarna hovreportrar att häpna.

För dem är beskrivningen närmast obegriplig – och står i skarp kontrast till deras egna erfarenheter. 

Enligt källor har Margareta Thorgren i samtal också berättat att hon stänger av mobilen när hon inte är i tjänst – något hon inte alls nämner i artikeln. 

Att kungens miljonavlönade informationschef måste få vara ledig är självklart – men det rimmar illa med Feminas bild av henne som tillgänglig ”dygnet runt”.

LÄS MER: Birgitta Eds raseriutbrott – efter Ulfs gayfester i hemmet

Genom åren har Thorgren dessutom hamnat i flera uppmärksammade bråk.

Här syns Thorgren med kungen – med mobilen i högsta hugg. Många journalister ställer sig dock samma fråga: Varför svarar hon så sällan när de ringer? Bild: TT

Vid ett tillfälle knuffade hon handgripligen undan en Aftonbladet-journalist som försökte ställa frågor till kung Carl Gustaf. Efter det började hon i mediekretsar syrligt liknas vid en ”sumobrottare”.

I samband med den uppmärksammade sexbrottshärvan kring drottning Silvias brorson Patrick Sommerlath rapporterade Expressen att Thorgren även skällt ut en polischef sedan han uttalat sig i radio om skandalen.

För en informationschef vars uppgift är att besvara mediernas frågor – inte försöka påverka en myndighets kommunikation – väckte agerandet allvarliga frågor.

”Hovets egen Pinocchio”

Därtill kommer de otaliga kungliga kriser där Thorgrens förklaringar snarare har skapat nya frågor än gett svar.

Dementier har uppfattats som dimridåer. Tydliga frågor har bemötts med innehållslösa ordkaskader som undvikit själva kärnan. Frånvaro har förklarats med ”privata skäl”, uppenbara konflikter med ”kalenderkrockar” och känsliga uppgifter med diffusa formuleringar som gjort journalisterna ännu mer misstänksamma.

LÄS MER: Sofias ilskna attack mot Carl Philips älskarinna – ”Backa bitch!”

Margareta Thorgrens agerande som informationschef har med tiden gett henne flera föga smickrande öknamn.

Under åren har hon jämförts med Saddam Husseins ökände informationsminister ”Bagdad-Bob”, som blev världsberömd för sina verklighetsfrånvända uttalanden under Irakkriget.

I andra sammanhang kallas Thorgren för hovets egen Pinocchio, trädockan vars näsa växte varje gång han ljög. 

Det är skarpa omdömen – men de visar hur djup förtroendekrisen blivit.

Pinocchios näsa blev längre varje gång han inte höll sig till sanningen. Nu jämförs Margareta Thorgren med den berömda trädockan. Bilder: TT

LÄS MER: Toppolitikerns bisarra beteende i butiken – personalen slår larm

Även internt på hovet har kritiken mot Margareta Thorgren, som tidigare var verksam som informatör i korvbranschen, varit skoningslös.

Tegel pekas ut som arvtagare

Som Stoppa Pressarna tidigare har avslöjat finns det medarbetare som ifrågasätter hennes kompetens och anklagar henne för att använda härskartekniker mot personer i sin omgivning. 

Inom hovet höjs nu röster för att Thorgren ska gå i pension och lämna över ansvaret till sin mångårige medarbetare Johan Tegel, som länge varit biträdande informationschef. 

Han beskrivs som sin chefs raka motsats: tillgänglig, smidig och respektfull i kontakten med både journalister och personalen på slottet.

Johan Tegel uppges dessutom stå högt i kurs hos drottning Silvia – något som knappast försämrar hans möjligheter att en dag ta över det mäktiga uppdraget.

– Johan Tegel är respektfull mot alla, det spelar ingen roll om du är hovstallmästare eller om du städar kungens toalett, har en av hans kollegor tidigare berättat

Kontrasten mot Thorgren kunde knappast vara större. Medan Johan Tegel gör sitt jobb i det tysta har Margareta själv blivit allt annat än osynlig.

På hovet är det många som tycker det är dags för Thorgren att kasta in handduken – och att att Johan Tegel ska ta över som informationschef. Bild: Pontus Lundahl/TT

LÄS MER: Victoria inspelad innan privata festen – ”Vi ska bli fulla!”

Thorgrens påstående om att hon helt saknar behov av att synas möts därför av höjda ögonbryn. 

Genom åren har informationschefen poserat på åtskilliga röda mattor och offentliga tillställningar, ofta tillsammans med maken Magnus.

Att slå sig ner i tv-soffor och själv hamna framför kamerorna tycks heller inte ha varit något problem.

Där har Thorgren bland annat berättat om familjen och sonen, snowboardstjärnan Sven Thorgrens, framgångsrika idrottskarriär.

Nu slår hon dessutom upp dörrarna på vid gavel till sitt privatliv.

För Feminas läsare visar hon ogenerat upp den idylliska gården, det smakfulla 1800-talshuset och hästarna i de lantliga miljö där hon och maken lever.

Resultatet är ett fyra uppslag långt personporträtt där det är Margareta Thorgren – inte kungafamiljen hon är anställd för att representera – som spelar huvudrollen.

Det är onekligen en omfattande exponering för en person som påstår sig sakna behov av uppmärksamhet. 

Margareta Thorgren säger att hon saknar behov av att synas. Ändå har hon genom åren gärna solat sig i fotografernas blixtljus på galorna – ofta tätt intill maken Magnus. Bild: Pontus Lundahl/TT

Kritiken efter intervjun är skoningslös.

– Det där insmickrande reportaget blev droppen – och bevisar vad vi har sagt i alla år. Margareta Thorgren säger en sak och gör precis tvärtom. Hon är inte att lita på, säger en nyhetschef på en av de större dagstidningarna. 

Han fortsätter: 

– Hur kan hon på allvar säga detta till reportern, när så många journalister har helt andra erfarenheter? Det luktar väldigt illa.

Margareta Thorgren vill uppenbarligen framstå som den perfekta informationschefen: snabb, tillgänglig, prestigelös och respektfull mot medierna.

Men fasaden spricker när hennes påståenden ställs mot journalisternas egna erfarenheter.

För hovet handlar detta om betydligt mer än påstådd inkompetens och olika öknamn.

Monarkins ställning bygger på förtroende. När personen som ska garantera insyn i den skattefinansierade verksamheten i stället förknippas med dimridåer, konflikter och undanflykter riskerar även kungen att dras ner i trovärdighetsträsket.

Femina-reportaget skulle bli presschefens stora revansch.

Det slutade med ett pinsamt självmål.

LÄS MER: Kungen förlåter Sofia – efter sveket som skakade familjen

Frågan är därför inte längre om Margareta Thorgren kan skydda kungahuset från nya skandaler.

Frågan är vem som ska skydda kungahuset från Margareta Thorgren.