Livssituation

Prins Daniel förlorade maktkampen – vansinnig av ilska

Han förlorade.
Prins Daniel har åkt på en rejäl prestigeförlust.
Nu ifrågasätts kunglighetens beteende och framöver måste han ligga lågt.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2025-06-23 kl 05:42 |

ProvaPremium

Efter månader av infekterade diskussioner på en av landets mest prestigefyllda friskolor, har prins Daniel, 51, tvingats se sig besegrad.

Trots tydligt missnöje från både honom och dottern, prinsessan Estelle, 13, står Campus Manilla fast vid beslutet att blanda om klasserna inför högstadiet.

Prins Daniel var chanslös. Han förlorade maktkampen och måste nu bita i det sura äpplet.
Bild 1 av 8
Prins Daniel var chanslös. Han förlorade maktkampen och måste nu bita i det sura äpplet.
Prins Daniel höjde rösten och la sig i men prinsessan Estelles skola vek inte ner sig för kunglighetens krav.
Bild 2 av 8
Prins Daniel höjde rösten och la sig i men prinsessan Estelles skola vek inte ner sig för kunglighetens krav.
Prins Daniel och prinsessan Estelle fick inte sin vilja igenom. Ibland räcker det inte ens med att vara kunglig.
Bild 3 av 8
Prins Daniel och prinsessan Estelle fick inte sin vilja igenom. Ibland räcker det inte ens med att vara kunglig.
Prinsessan Estelles skola Campus Manilla har varit indragna i otaliga skandaler. Snart vill inte ens de nyrika sätta sina barn där.
Bild 4 av 8
Prinsessan Estelles skola Campus Manilla har varit indragna i otaliga skandaler. Snart vill inte ens de nyrika sätta sina barn där.
Prinsessan Estelle måste byta klass till hösten, sådana är reglerna och inte ens prins Daniel kunde ändra på det. Tji fick han.
Bild 5 av 8
Prinsessan Estelle måste byta klass till hösten, sådana är reglerna och inte ens prins Daniel kunde ändra på det. Tji fick han.
Prins Daniel gjorde allt han kunde men Campus Manilla drev igenom sitt krav som de hade tydliggjort redan när Estelle började på skandalskolan.
Bild 6 av 8
Prins Daniel gjorde allt han kunde men Campus Manilla drev igenom sitt krav som de hade tydliggjort redan när Estelle började på skandalskolan.
Kronprinsessan Victoria får trösta sin dotter efter prins Daniels misslyckande.
Bild 7 av 8
Kronprinsessan Victoria får trösta sin dotter efter prins Daniels misslyckande.
Prins Daniel och prinsessan Estelle har en väldigt fin kontakt, men deras plan gick i stöpet.
Bild 8 av 8
Prins Daniel och prinsessan Estelle har en väldigt fin kontakt, men deras plan gick i stöpet.

Det är ett besked som fått känslorna att svalla inom delar av skolans föräldrakår – och inte minst inom kungafamiljen.

Protester

Campus Manilla på Djurgården i Stockholm är känd för sin elitprägel.

Skolan, som lockar barn från landets mest inflytelserika familjer, har varit prinsessan Estelles skola sedan förskoleklass.

Även lillebror, prins Oscar, 9, är inskriven här.

Tillsammans med barn till kändisprofiler som Carolina Neurath, 39, Mats Sundin, 54, och Felix Herngren, 58, utgör de en elevgrupp som, utöver akademiska mål, speglar Sveriges samhällstopp.

Men nu har skolan skakats av en konflikt som rört upp starka känslor – särskilt hos prins Daniel, enligt uppgifter till flera medier.

Beslutet att blanda om klasserna inför årskurs sju har mötts av motstånd både från elever och föräldrar.

Prinsessan Estelle har enligt Expressen varit en av de mest aktiva eleverna i protesterna.

Hon ville, tillsammans med flera av sina klasskamrater, få fortsätta i samma konstellation även under högstadiet.

Det är en önskan som inte hörsammats.

Styrelsen för Campus Manilla har hänvisat till skolans pedagogiska grundsyn som skäl till beslutet.

Klasserna blandas rutinmässigt inför årskurs fyra och sju, för att främja nya sociala konstellationer och enligt ledningen skapa bättre förutsättningar för lärande.

– Campus Manilla har utvecklat en pedagogisk filosofi baserad på forskning och erfarenhet med mål att skapa förutsättningar för elever att alltid kunna vara sitt bästa jag och utvecklas för att vara redo för nästa steg, skriver styrelseordföranden Ida Karlberg Gidlund, 49, i ett mejl till Expressen.

Trots protesterna har skolan alltså valt att hålla fast vid linjen.

Ett beslut som – enligt källor med insyn – har fått prins Daniel att reagera starkt.

Enligt Svensk Damtidning har han blivit ”rosenrasande” över att inte ens kunglig status gett honom gehör i frågan.

– Det är lite på gränsen till lämpligt att en kunglighet går in på det sättet och försöker styra skolan, kan jag tycka. Det hade varit mer klädsamt om han följt de regler som gäller, de visste om det här systemet när de satte prinsessan Estelle i skolan, säger en pensionerad hovreporter till Stoppa Pressarna.

Påverka beslut

Ett möte mellan dåvarande rektor Robert Mellander, 51, och eleverna i Estelles klass hölls tidigare under våren.

Syftet var att lyssna in argumenten mot omblandningen.

Estelle deltog aktivt i samtalet – men enligt flera källor var beslutet redan fattat. Robert Mellander vägrade ändra inställning.

Kort därefter, i mars, meddelade Mellander sin avgång.

Skolan har sedan dess kommunicerat att han valt att lämna sin tjänst och att en ny ledningsstruktur nu ska införas.

Enligt styrelsen ska tre personer i framtiden dela på det operativa ansvaret: två rektorer, för grundskolan respektive gymnasiet, samt en skolchef.

Hovet har valt att inte kommentera konflikten.

– De kungliga barnens skolgång tillhör den privata sfären och det är därför inget som hovet kommenterar, har hovets informationschef Margareta Thorgren, 61, tidigare sagt till Expressen.

Men i föräldrakretsar och enligt uppgifter från flera medier står det klart att prins Daniel spelat en aktiv roll i diskussionerna.

Flera föräldrar har beskrivit honom som en engagerad och närvarande part i försöken att påverka beslutet.

Det är dock ett inflytande som visat sig ha sina gränser.

Snart offentliggörs skolan de nya klassindelningarna. Föräldrar och elever väntar med spänning – eller oro – på att få veta hur grupperna kommer att se ut.

För prinsessan Estelle och hennes klasskamrater blir det ett definitivt besked om framtiden.

För prins Daniel innebär det ett avslut på en förlorad kamp.

Frågan kvarstår: kommer kungafamiljen att fortsätta låta sina barn gå kvar på Campus Manilla – eller har skolans kompromisslöshet ritat om spelplanen?

Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!