Prins Daniels överraskande spex
Prins Daniel är en kul kille.
Här hakar han på den heta nätrenden och fryser till is i en Mannequin challenge-film med Carolina Klüft.
Stoppa Pressarna
| 2016-11-29 kl 12:50 |
Prins Daniel, 43, arbetar aktivt med organisationen Generation Pep.
I måndags hade man jurymöte för priset “Årets peppare” som ska delas ut på Idrotsgalan 2017.
LÄS MER: Prins Daniel om det fruktansvärda beskedet
Under överläggningarna tog man en paus och passade på att göra en film för sitt Instagram-konto. Men istället för att röra på sig, som Generation Pep främjar, frös alla deltagarna istället till is i en så kallad “Mannequien challenge”, som är den hetaste trenden på nätet just nu.
Bland personerna som står blixtstilla ser vi bland andra projektledaren Carolina Klüft, 33, Alexander Hermansson, 24, och prins Daniel som visar upp sin skinande Rolex och hans mobiltelefon med ett skal där prinsessan Estelle, 4, syns på bild.
En av anledningarna till filmen är att locka fler följare till Generation Peps Instagramkonto. Efter fyra månader hade organisationen bara 900 följare.
– Vi har inte prioriterat det i någon större utsträckning ännu. Men jag hoppas att du kanske går in och följer och många fler går in och följer. Och ju mer vi uppmärksammar frågan desto mer tror jag trafiken kommer öka, sa Daniel i en intervju med Aftonbladet.
LÄS MER: Victorias & Daniels hemliga lyxsemester
Efter den aktuella filmen har följarna ökat till över 2000. Fler roliga klipp på prinsen kommer med all sannolikhet göra att den siffran stiger.
LÄS MER: Victorias hårda diss mot hovreportern
LÄS MER: Bilderna avslöjar: Victoria är gravid igen