Affärer
Prinsessan Sofias bakslag – sticker ut i kungafamiljen
Tuffa bud.
Prinsessan Sofia utmärker sig i kungafamiljen – tyvärr på ett
negativt sätt.
Den vackra dalkullan har det tungt just nu.
Stoppa Pressarna
| 2025-08-07 kl 06:22 |
Vi har vant oss vid att prinsessan Sofia, 40, gör succé med allt hon företar sig.
Hon var ifrågasatt innan hon blev kunglig men därefter har hon gjort remarkabelt bra ifrån sig.
LÄS MER: Lasseman berättar om sveket – inte som det verkar
Sofia har hyllats internationellt flera gånger, både för sin skönhet men framförallt för sin osjälviska och uppoffrande insats i vården under covidpandemin.
Tydlig kontrast
Kung Carl Gustaf, 79, uppges vara både omåttligt stolt och förtjust i sin svärdotter som verkligen skänkt internationell glans åt det svenska kungahuset.
Nu går det dock tyngre för Sofia – mycket tyngre.
LÄS MER: Tilde de Paulas gemensamma beslut med maken: ”Har gjort slut!”
Faktum är att hon sticker ut på ett negativt sätt i kungafamiljen, det framgår i samband med att Expressen låtit kartlägga kungabarnens affärer.
Medan kungabarnen gör miljonvinster på sin gemensamma aktieportfölj visar siffrorna i prinsessan Sofias bolag en helt annan verklighet.
SKB Sweden AB, som hon äger, redovisade förra året ett underskott på över 300 000 kronor.
Ett dystert resultat – och en tydlig kontrast till de övriga kungligas framgångsrika affärsstrategier.
LÄS MER: Så är Chris O’Neills egentliga relation till Victoria
Prins Carl Philip, 46, kronprinsessan Victoria, 48, och prinsessan Madeleine, 43, äger sedan barnsben värdepappersbolaget Gluonen AB tillsammans.
Bolaget, som hanterar deras gemensamma aktieportfölj, gick förra året med en vinst på 3,04 miljoner kronor efter skatt.
– Vi gör generellt sett väldigt lite affärer – kanske bara fem, sex affärer per år, säger hovets ekonomichef Jan Lindman, 67, som också är vd för Gluonen, till Expressen.
Han fortsätter:
LÄS MER: Lotta Engbergs nya beslut i relationen med Soldoktorn
– Förra året gjorde vi lite färre affärer än vad vi brukar, eftersom vi tyckte att det var en väldigt svårbedömd utveckling. Men långsiktigt har bolagets investeringar utvecklats ganska bra, så vi känner oss inte stressade över att vi ibland tar det lite lugnt med affärer.
Med ett innehav i svenska storbolag som Investor, Volvo och Atlas Copco är kungabarnens portfölj värd cirka 70 miljoner kronor, enligt Placera.
Inga vinster har plockats ut ur bolaget – i stället återinvesteras överskottet.
– Inriktningen är svenska aktier och ganska traditionella sådana. Vi har några utländska aktier i något nordiskt bolag, men inriktningen är svenska aktier, säger Jan Lindman.
LÄS MER: Måns Zelmerlöw i tårar efter återföreningen med barnen
Men för prinsessan Sofia, som står utanför detta upplägg, ser det annorlunda ut.
SKB Sweden AB, som ägnar sig åt konsultverksamhet, investeringar och försäljning inom textilbranschen, gjorde en förlust på 307 861 kronor under 2024.
Bolaget drivs av Sofias familj: hennes pappa Erik Hellqvist, 76, är ledamot och systern Sara Hellqvist Bailey, 37, suppleant.
Det är inte det enda kungliga bolaget som redovisade minusresultat, men i jämförelse är förlusterna i kung Carl Gustafs Bensor AB och prins Daniels, 51, Fornwij AB marginella – 40 674 respektive 42 768 kronor.
LÄS MER: Efter nya knarkdomen: han kartlägger Victorias vänner
”Bajsmannen”
Trots företagets motgångar valde prinsessan Sofia nyligen att bryta mammaledigheten för ett angeläget uppdrag.
Tillsammans med prins Carl Philip medverkade hon i P4 Extra, där paret talade om dyslexi och barns läsutmaningar – ett ämne som engagerat dem i åratal.
– Det är alarmerande siffror. Och det visar hur viktigt det är med en evidensbaserad läsinlärning, så att inte fler barn än nödvändigt hamnar efter, sa prinsessan Sofia i programmet.
LÄS MER: Victoria i tårar: slottsherre gripen med kokain
Den nya rapporten från Karolinska institutet, framtagen på uppdrag av Prinsparets stiftelse, visar att nästan var fjärde 15-åring i Sverige har läs- och skrivsvårigheter.
Prins Carl Philip, som själv har diagnosen, lyfte vikten av tidiga insatser:
– Självkänslan får en törn. Många tror att dyslexi handlar om intelligens, men det gör det inte. Det handlar om inlärning och man behöver rätt stöd, sa han i sändningen.
Prinsessan Sofia har tidigare berättat om hur tufft det var att bli en offentlig person – och att få sin bakgrund ifrågasatt i medier och på sociala plattformar.
LÄS MER: Pernilla Wahlgren avslöjar sin framtid i Allsången
– Det var förstås en helt ny sak i början, bara att ta reda på vem den här nya personen är som folk förväntar sig att jag ska vara, och vem jag är i relation till det. Och det tar lite tid, sa hon i en intervju med Vogue Scandinavia.
Just det egna bagaget är en av drivkrafterna bakom stiftelsen, som bland annat driver kampanjen Lajka – ett initiativ för att motverka nätmobbning i skolor.
Men det är inte alla runt prinsparet som levt upp till det idealet.
Oscar Kylberg, 53, designpartner till prins Carl Philip i Bernadotte & Kylberg, har flera gånger fått kritik för nedsättande kommentarer i sociala medier.
Hans agerande har lett till att han i vissa kretsar kallas för ”Bajsmannen”.
Enligt Stoppa Pressarna ska prinsessan Sofia ha varit mycket besviken.
Hon ska till och med ha krävt att prinsen skulle ta avstånd från sin kollega, men samarbetet har trots det fortsatt.
Något som för många framstår som motsägelsefullt – inte minst i ljuset av parets engagemang mot näthat.
Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!