Så ska kungen rädda Nobelpriset
Förtroendet är skadat på djupet
Alla skandaler kring Nobelpriset i litteratur påverkar hela
priset.
Men det finns ett sätt att rädda anseendet: Kungafamiljens
närvaro.
Stoppa Pressarna
| 2018-12-07 kl 05:03 |
Det är magasinet Svensk Damtidning givit Sifo i uppdrag att undersöka vilket förtroende det svenska folket hyser för Nobelpriset.
Och det är tydligt att priset påverkats av alla skandaler kring Svenska Akademien och turerna som varit där efter avslöjandena om den våldtäktsdömde kulturprofilen Jean-Claude Arnault, 72.
LÄS MER: Silvia rasande: Tar Madeleines parti i striden
Nobelpriset i litteratur delas inte ut i år och nu påverkas
intrycket av Nobelfesten negativt.
– Det har under årets skrivits spaltmeter om Svenska Akademien
och Nobelpriset. Men ingen har fram tills nu frågat svenska folket
om deras känslor kring allt som har hänt. Vi ville helt enkelt ta
temperaturen, säger Johan T Lindwall, chefredaktör
och ansvarig utgivare för Svensk Damtidning.
Endast 15 procent av svenska folket har ”mycket stort” för Nobelpriset.
Hela 38 procent svarar att synen på utmärkelsen är ”något mer negativ” efter allt bråk bland De Aderton som inte är över än.
LÄS MER: Hovets mystiska besked om prinsessan Christina
– Det som jag tycker är anmärkningsvärt är att hela 61 procent, sex av tio svenskar, säger att deras syn på Nobel har påverkats negativt efter händelserna i Svenska Akademien, säger Johan T Lindwall.
Det finns dock en räddning för Nobelfesten. Kungafamiljens närvaro. Det är främst män i åldrarna 65-79 år som är av den åsikten men även kvinnor lägger stor vikt vid kungligheternas närvaro. Av alla tillfrågade är det 41 procent som anser att kungafamiljen kan rädda Nobelpriset.
Kung Carl Gustaf, 72, är Svenska Akademiens högste beskyddare och hans närvaro och inflytande över Nobelpriset som sådant kan alltså kom att utgöra en avgörande skillnad.
LÄS MER: Silvias stora ånger som drottning
LÄS MER: Victorias och Daniels svåra dilemma
LÄS MER: Heta uppgifter: Prinsessan Sofia är gravid igen
LÄS MER: Kungen rosenrasande på Madeleine