Silvias oro för Estelle

Drottning Silvia, 69, älskar sitt barnbarn Estelle. Men mormor är orolig:

 – Jag är djupt bekymrad över alla faror som finns där ute, säger hon.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Johan Bergström

| 2013-08-08 kl 10:36 |

ProvaPremium

Drottning Silvia glädjs åt sitt första barnbarn Estelle som föddes i februari 2012.

– Det är naturligtvis underbart. Att vara mormor är något väldigt speciellt, det är livets efterrätt, säger hon till Svensk Damtidning.

Men drottningen, som värnar om barns väl över hela världen, är orolig för Estelle.

– Jag är djupt bekymrad över alla faror som finns där ute. Tack och lov är Estelle fortfarande så liten men vi pratar ständigt om detta hemma, säger hon till Expressen enligt Se & Hör.

Hotbilden kring medlemmarna i kungafamiljen är varierande och bedöms regelbundet av Säpo. Skyddet kring Haga Slott där Estelle bor med sina föräldrar kronprinsessan Victoria, 36, och prins Daniel, 39, är rigoröst. 

Enligt Se & hör patrullerar åtta vakter området som dessutom är inhängnat med ett 800 meter långt järnstängsel. Ett 60-tal kameror övervakar minsta rörelse vid slottet.

– Det gjordes en säkerhetsvärdering i samarbete med Säpo när familjen flyttade dit, säger hovets presschef Bertil Ternert till tidningen.

När Estelle är utanför slottet skyddas hon och den övriga familjen av livvakter från Säpo.