- Senaste nytt från kändispressen
Victoria indragen i infekterat hyresbråk
Kronprinsessan Victoria krävde att sin sekreterare skulle flytta.
Efter bråk med hyresvärden gick hovdamen till domstol.
Nu har tvisten fått en oväntad lösning i Hyresnämnden.
Susanne Franchell, 61, har under 12 år arbetat som kronprinsessan Victorias, 39, sekreterare.
I oktober vände hon sig till Hyresnämnden i Stockholm för att få tillstånd att hyra ut sin och makens 170 kvadratmeter stora våning i Vasastan till en engelsk bankman, rapporterar Hem & Hyra.
Susanne Franchell menar att hon måste bosätta sig i Hovstallet där Victoria numera har sitt kontor för att hon lättare ska kunna passa kronprinsessans barn.
– Under den tid som kronprinsessan har sin sju månader gamla son och själv är engagerad i både privata- och offentliga sammanhang är det enklast att utgå från Hovstallet, skriver hon bland annat.
Sekreteraren gick till Hyresnämnden då hon hamnat i bråk med sin hyresvärd som sagt nej till en uthyrning i andra hand, då man inte ansåg att det fanns några bektansvärda skäl.
Makarna Franchell skriver till Hyresnämnden att de känner sig "vilseledda" av sin hyresvärd då de tidigare har fått hyra ut i andra hand. I handlingarna finns också ett intyg från kronprinsessans hovmarskalk Karolin A. Johansson.
– Härmed intygas att H.K.H. Kronprinsessans Hovsekretarare Susanne Franchell har å Hovets vägnar erbjudits en tillfällig tjänstebostad på Kungl. Hovstallet under en period på ett år, med möjlighet till förlängning till två år. Detta med anledning av arbetsgivarens önskemål till närhet. Hovsekreterarens arbete är skiftande, med stort krav på tillgänglighet och flexibilitet av arbetstider, skriver hon.
Den 4 november kom Hyresnämndens beslut som flera experter tycker är överraskande. Susanne Franchell får hyra ut sin våning i andra hand, trots att den bara ligger 2,8 kilometer från hennes arbetsplats på Hovstallet.
Ledamoten Christina Holmbergh i Hyresnämnden har dock en skiljaktig mening då hon inte anser att makarna Franchells skäl har varit beaktansvärda i lagens mening.
LÄS MER: Otrygg Victoria tvingas flytta från jobbet
LÄS MER: Victoria är gravid igen
LÄS MER: Victoria chockad av dödsbeskedet
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Victoria i infekterat hyresbråk
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Suzanne Axells tårfyllda farväl till tittarna
Ett tårfyllt farväl.
”Fråga-Doktorn”-veteranen slutar efter 18 år i rutan.
Programledaren Suzanne Axell kunde inte hålla tillbaka känslorna när det var dags för sista sändningen.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Allvarliga anklagelser mot Meghan Markle
Prins Daniels stora oro för mamma Ewas hälsa

Prins Oscar firar sin fartfyllda födelsedag
EXTRA: Hemliga detaljen som överraskar kungligheten!

Prins Harrys och Meghans nya avslöjande
EXTRA: Så pressades paret i bråket med drottning Elizabeth!

Första bilden på Silvia efter otäcka olyckan
EXTRA: "Ser inte ut att vara sig själv!"

Kungaparets vänner mobbar hovets personal
EXTRA: "Känner ångest över att behöva bli utskällda!"
Dubbel artiklar
Prinsessan Estelles hemliga födelsedagsfest
Efter olyckan: Fula hånet mot drottning Silvia
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Kronprinsessan Victorias fasa för lesbiska stjärnfotografen
VI AVSLÖJAR: Kommer aldrig glömma övergreppen!

Kungens vän var nära att bli överkörd av societetshustrun
VI AVSLÖJAR: Bathina Philipsons vådliga färd chockar i de fina salongerna!

Chris stora oro: Mamma Eva mystiskt försvunnen
VI AVSLÖJAR: Societetsdamen sågs senast vid ett slott i Bayern!

Prinsessan Märtha Louises förmögenhet är borta
EXTRA: Inte ett öre kvar sedan hon träffade Shaman Durek!

Prins Carl Philips och prinsessan Sofias stora babylycka
EXTRA: Nu bekräftar hovet Stoppa Pressarnas avslöjande!

Kungens coronapanik efter prinsparets smitta
EXTRA: Hela familjen träffades nyligen – smittspårning pågår!