Victorias hemliga kärleksnäste
Victoria vilar ut på semestern.
Nu njuter hon och prins Daniel i sitt hemliga kärleksnäste på Öland.
– Vi trivs så oerhört bra, säger han.
Stoppa Pressarna
| 2016-07-18 kl 14:44 |
Nu väntar långledighet för kronprinsessan Victoria, 39, och prins Daniel, 42.
I förra veckan ägde deras sista offentliga evenemang rum under det stora firandet av Victorias födelsedag. Över 4000 personer kom till Sollidens slott för att gratulera kronprinsessan.
Nu ska Victoria och familjen bara koppla av och det görs på en alldeles speciell plats. Inne på Sollidens slottsområde ligger deras hemliga kärleksnäste som byggdes 2013.
Den moderna villan uppfördes för att Victoria och hennes familj ska få lite mer privatliv när de hälsar på hos kungaparet. Huset är inte direkt någon vanlig sommarstuga med röda knutar.
Villan är uppförd i modern stil och inrymmer all tänkbar lyx. Från vardagsrummet har Victoria och Daniel en fantastisk utsikt över Kalmarsund och på tomten finns också en pool.
Det råder stort hysch-hysch kring huset och byggnadsritningarna är hemligstämplade hos kommunen, uppger Expressen. Det har naturligtvis skett av säkerhetsmässiga skäl.
Prins Daniel har tidigare berättat om familjens
sommarledighet.
– Vi ska vara större delen av sommaren på Öland. Vi trivs så
oerhört bra. Det är fantastiskt fint, berättade han.
För Victoria påbörjas arbetet först till hösten. Den 9 september medverkar hon på dopet av lille prins Alexander som hon blir gudmor åt.