Realtydrama
Alexander Pärleros bittra hämnd mot Isabella efter ”Förrädarna”
Han vägrar förlåta.
Alexander Pärleros ter sig både bitter och förgrämd efter att han
kastats ut från ”Förrädarna”.
Nu framkommer den sjaskiga sanningen om hans hämnd mot Isabella
Löwnegrip.
Stoppa Pressarna
| 2025-11-14 kl 12:29 |
Relationen mellan Isabella Löwengrip, 35, och Alexander Pärleros, 40, har varit frostig sedan inspelningen av TV4:s ”Förrädarna”.
Nu tar konflikten ny fart – och det står klart att Alexander Pärleros vägrar förlåta vad som hände inne på Häringe slott söder om Stockholm.
LÄS MER: Epsteins mail om prinsessan Sofia: ”Hon har varit hemma hos mig”
I stället fortsätter han offentligt att rikta kritik både mot Isabella Löwengrip och mot programmets upplägg, samtidigt som han beskriver hur hårt spelet påverkade honom personligen.
Strategiska beslut
Det var under den nya säsongen av ”Förrädarna” som relationen mellan de tidigare nära vännerna gick i kras.
Alexander Pärleros gick in i programmet med höga ambitioner och lång förberedelse, något han själv betonade när avsnitten började sändas.
LÄS MER: Sean ”Diddy” Combs fängelsestraff förlängs
Men det tog snabbt en annan riktning när han valdes ut som förrädare – och lika snabbt växte misstankarna mot honom.
En av dem som pekade ut honom tidigt var Isabella Löwengrip, som också röstade ut honom redan i det andra avsnittet.
Hon underströk i programmet att spelet är en lek och att vänskap och strategiska beslut måste kunna hållas isär.
Efteråt, berättar hon i podden ”Isabella söker Sheila”, försökte hon reparera relationen – men utan framgång, vilket Nyheter24 uppmärksammar.
LÄS MER: Martin Järborg drabbad av hjärnblödning – märktes inte i ”Robinson”
– Jag är så ledsen över att Alexander inte pratar med mig längre. Jag ringde upp honom efteråt och han var skitförbannad, säger Isabella Löwengrip i podden.
Hon beskriver hur Alexander Pärleros slutat svara när hon försökt nå honom.
– Nu när jag har testat att ringa upp honom så fick jag inget svar, säger hon.
Samtidigt riktar Alexander Pärleros själv hård kritik efter att avsnitten sänts.
LÄS MER: Silvias fasa: anställd på slottet hade barnporr – åtalas
Han menar att spelets integritet påverkades av felaktigheter, tekniska brister och misstänkta regelbrott.
Bland annat anmälde han en deltagare som han ansåg fuskade genom att lyssna genom dörrar.
– Sampe visste att det skulle ske, så han satt med örat mot dörren och lyssnade för att lista ut vem som var förrädare. Man ska inte torska på grund av ljudfel från produktionen, säger Alexander Pärleros.
Han beskriver också hur han själv hamnade i ett tidigt underläge efter ett ironiskt skämt som, enligt honom, ”landade fel”.
LÄS MER: Donald Trump var ensam med Epsteins offer i flera timmar
Han menar att klippningen förstärkte bilden av honom som misstänkt.
– Det är ju TV4-klippningen, säger han.
Konflikterna under spelet tog hårt på honom.
Alexander Pärleros berättar att han mentalt pressades allt mer, särskilt när han började sakna sina barn.
LÄS MER: Laila Bagge till attack mot Korosh – han förstörde allt
När han till slut röstades ut var han utmattad och besviken.
– När jag gick ut ur slottet var jag knäckt … jag ville verkligen spela spelet, säger han.
Hämnas
I efterhand beskriver han hur tufft det varit att se avsnitten.
LÄS MER: Isabella Löwengrips tårar efter sveket i ”Förrädarna”
– Jag tycker synd om den där pojken som sitter där inne, som inte mår helt bra. Jag är stolt över mig själv att jag vågade visa mig sårbar, säger Alexander Pärleros.
Samtidigt uppstod nya slitningar när Matilda Allan, 25, som tidigare försvarat honom, röstade emot honom vid runda bordet.
Pärleros reagerade starkt i programmet:
– Jag satt inte och diskuterade med dig, det du säger nu är en ren, ren lögn, säger Alexander Pärleros.
LÄS MER: Kvinnlig SVT-stjärna kopplas till brutal misshandel i förorten
Matilda Allan har i efterhand sagt till TV4 att hennes beslut föregicks av en panikångestattack, något som enligt henne inte syns i klippningen.
– De tog inte med det … jag blir extremt paranoid … särskilt efter att jag har gått runt och skyddat Alexander, säger hon.
Men den mest känsloladdade konflikten – och den som fortsätter även efter programmets slut – är den mellan Alexander Pärleros och Isabella Löwengrip.
För henne var det ett strategiskt val i ett TV-format.
För Alexander Pärletos blev det ett personligt svek och nu väljer han att hämnas på Isabella Löwengrip.
Och trots hennes försök att återuppta kontakten är dörren fortfarande stängd.
Sammantaget framträder en bild av två personer som en gång samarbetat nära, men som nu står på varsin sida av en offentlig konflikt där spelet på slottet bara var början.
För Alexander Pärleros har den senaste tiden kommit att handla om frustration, missnöje och en känsla av att ha blivit orättvist behandlad.
Och av allt att döma är försoning med Isabella Löwengrip fortfarande långt borta.








