Älskarinnan om kärleken till FO&O-Oscar
De är årets mest omtalade kärlekspar i Melodifestivalen.
Nu vill FO&O:s Oscar Enestad och hans 48-åriga flickvän Cecilia Dahlbom ta sitt förhållande till en ny nivå.
– Det är bara en tidsfråga innan de går ut offentligt med sina känslor för varandra, säger en uppgiftslämnare.
Stoppa Pressarna
| 2017-03-04 kl 15:45 |
I drygt två år höll den Melodifestivalen-aktuelle FO&O-medlemmen Oscar Enestad, 19, passionen till flickvännen Cecilia Dahlbom hemlig för omvärlden.
I februari kunde Stoppa Pressarna avslöja romansen som i dag är den klart hetaste snackisen i Mellovärlden.
LÄS MER: Benjamin Wahlgrens kärlekssaga över
– Cecilia och Oscar är ett etablerat par, men de vill ligga lågt på grund av åldersskillnaden. De vet att folk kommer att ha åsikter om det, berättade en källa.
Efter avslöjandet, när FO&O tog sig vidare till Andra chansen, festade Cecilia öppet med sin pojkvän på efterfesten i Växjö. Och nu tyder allt på att kärleksparet kommer bli mer öppna med sitt förhållande.
Personer i parets vänkrets berättar att både Oscar och Cecilia är redo att ta sitt förhållande till en ny nivå. Det är slut på smygandet och parets diskreta träffar som tidigare har präglat relationen.
– När det kommer till kritan är de glada att folk nu känner till att de är tillsammans. Det är bara en tidsfråga innan de går ut offentligt med sina känslor för varandra, säger en uppgiftslämnare.
LÄS MER: Viktor Frisk: “Reinfeldt är min pojkvän!”
Enligt Expressen är inte Cecilia närvarande när Oscar tävlar i
Andra chansen. Förmodligen vill hon inte stjäla uppmärksamheten
från det populära pojkbandet som slåss med De Vet Du om en av
finalplatserna. Däremot är vännerna övertygade om att Cecilia
kommer närvara om FO&O tar sig till Friends Arena.
– Då tror jag att de helt klart är redo att berätta om sina känslor
för varandra och ställa upp på bild tillsammans.
Cecilia Dahlbom förklarar att hon inte vill uttala sig om
kärleken till sin 19-årige pojkvän.
– Mitt privatliv vill jag inte gärna diskutera med någon annan än
mina familjemedlemmar, säger hon till Expressen.
LÄS MER: Melloartistens okända kärlekshemlighet
Inte heller Oscar Enestad vill prata om sitt kärleksliv.
– Jag tänker inte kommmentera den frågan.
Men. Snart kan det alltså bli ändring på det.
LÄS MER: Loreen: “Jag är bisexuell!”