Familjedrama

Antonio Hysén i Mello löser konflikten med pappa Glenn

Det går åt rätt håll trots allt.
Nu avslöjar Antonio Hysén hur det står till mellan honom och pappa Glenn Hysén.
Kändissonen är på väg att förlåta sin far.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Ishana Amiri

| 2025-03-09 kl 11:28 |

ProvaPremium

Glenn Hysén, 65, gjorde succé under Melodifestivalens mellanakt i Göteborg.

Fotbollslegendaren stod och grillade på scen när programledaren Edvin Törnblom, 29, sjöng om hur man skulle göra Mello attraktivt även för medelålders straighta män.

Bild 1 av 8Antonio Hysen Mello Stor - Stoppa Pressarna

Far och son har medverkat i Mello vid olika tillfällen. Nu berättar Antonio Hysén om hur det står till mellan honom och pappa Glenn.
Bild 2 av 8Antonio Hysen Mello Stor1 - Stoppa Pressarna

Antonio Hysén var med och grillade under mellanakten i Strawberry Arena.
Bild 3 av 8Antonio Hysen Mello Stor4 - Stoppa Pressarna

Glenn Hysén grillade på scen under deltävling 2 i Melodifestivalen.
Bild 4 av 8Antonio Hysen Mello Stor3 - Stoppa Pressarna

Programledare Edvin Törnblom och Glenn Hysén på scen.
Bild 5 av 8Antonio Hysen Mello Stor2 - Stoppa Pressarna

Antonio Hysén gjorde ett bejublat framträdande under finalen.
Bild 6 av 8Antonio Hysen Mello Stor5 - Stoppa Pressarna

Glenn Hysén träffade en ny kärlek, det tålde inte exfrun Helena och förbjöd sina barn att prata med pappa.
Bild 7 av 8helena hysen cancer stor 2 - Stoppa Pressarna

Helena och Glenn Hyséns barn Antonio och Annie tog mammas parti i konflikten. Nu kan dock Melodifestivalen har löst upp familjedramat.
Bild 8 av 8Antonio Hysen Mello Stor6 - Stoppa Pressarna

Vi får innerligt hoppas att Glenn Hysén återigen kan få umgås med sina barn.

– Vi gör en mellanakt där vi hyllar en kanske inte alltid hyllad grupp, det vill säga straighta, medelålders män. De behöver också hyllas då och då, konstaterade Edvin Törnblom i Aftonbladet efteråt.

Klotgrill

Till melodin av Roger Pontares, 73, ”Vindarna viskar mitt namn”, men med en helt nyskriven text, syntes Glenn Hysén grilla kött på en klotgrill mitt på scenen.

På andra sidan scenen stod Gunde Svans, 63, son Ferry Svan, 28, och hög ved.

Dessutom fick tittarna se en arg Ulf Brunnberg, 77, på en stor skärm, och strax därefter visades en video på en brinnande Gävlebock.

Mitt i allt ställde sig bandet Brandsta City Släckers i sina klassiska brandmansuniformer på en platå ute i publiken och körde sin Mello-låt från 2002, ”Kom och ta mig”.

Mellanakten blev en stor succé och hyllades unisont.

Till finalen i Strawberry Arena gjorde SVT en pendang på shownumret och nu var det Petra Mede, 55, och Edvin Törnblom som sjöng om varför gaypubliken älskar Melodifestivalen.

Nu stod fotbollslegendarens son, Antonio Hysén, 34, vid en brinnande klotgrill, likt pappa Glenn hade han ett läderförkläde.

Till skillnad från pappa Glenn bar dock Antonio ingenting under sitt läderförkläde.

Antonio Hysén tvekade aldrig när han fick frågan av SVT.

– För det lilla man kan göra så är det väldigt roligt. Jag tänkte att jag måste göra bättre än pappa, säger han.

Det har varit minst sagt frostigt mellan Antonio och Glenn Hysén har inte alltid varit den bästa och under en lång period hade de ingen kontakt.

– Den har varit lite upp och ner men nu snackar vi som vanligt. Men relationen kan självklart bli bättre, säger Antonio Hysén till Expressen.

Pappa Glenn Hysén var informerad om att sonen skulle vara med, Antonio hade berättat.

Dessvärre missade den forne lagkaptenen i Liverpool sonens framträdande.

– Jag tror han har något uppdrag han ska göra nu. Så jag får skicka videon och bevisa att jag är bättre, säger Antonio.

Livet är kort

Att det varit kyligt mellan far och son hänger ihop med att Glenn Hyséns exfru Helena Hysén, 63, har väldigt svårt att komma över skilsmässan från fotbollsikonen.

Hon har extra svårt att acceptera Glenns nya hustru,  Camilla Lendott, 56, vilket inte minst blev tydligt när det hettade till mellan Antonio Hysén och Glenns nya kärlek under en middag som filmades av Kanal 5.

Upprinnelsen till det låsta läget var en klassisk catfight mellan Helena Hysén och Camilla Lendott.

– Lär dig spelet, din match är över. Du sa håll dig borta från mina barn. Jag är bättre än du och kommer alltid vara det. Vi är två och du är ensam, skrev Camilla Lendott i ett Facebook-inlägg riktat mot Helena Hysén efter att de bägge stött på varandra utanför Liseberg av alla klassiska ställen i Göteborg.

Sedan dess har det varit minst sagt frostigt mellan Glenns exhustru och hans nya kärlek. Helena Hysén förbjöd sina vuxna barn att träffa Camilla Lendott överhuvudtaget och Glenn beskrev relationen till exhustrun som ”fullt världskrig” och ”katastrofal”.

Men nu kanske en liten lucka i skyttegravskriget kan vara på väg att öppnas tack vare Melodifestivalen.

Glenn och Antonio pratar med varandra igen och det är härligt, livet är för kort för att bråka.

Nu får vi innerligt hoppas att Helena Hysén förmår komma över sin bitterhet gentemot exmaken och gå vidare i sitt liv.