- Senaste nytt från kändispressen
Carl Bildts samarbete med Hollywoodstjärnan
Hollywoodstjärnan och Carl Bildts oväntade samarbete.
Sveriges tidigare utrikesminister har blivit ett slagträ i amerikansk politik.
Skådespelaren James Woods använder nu svensken för sina egna syften.
Carl Bildt, 69, internationella räckvidd och betydelse kan inte överskattas nog.
Svensken, som varit både statsminister och utrikesminister, når tusentals följare över hela världen med sitt omtalade twitterkonto. Och han når även Hollywoodstjärnorna.
LÄS MER: Känd vd om heta sexnatten med prinsessan Sofia
Nu har skådespelaren James Woods, 71, som är något så ovanligt som en konservativ Hollywoodstjärna tagit hjälp av Carl Bildts Tweet för att trycka till en politisk motståndare.
James Woods, som har över 2 miljoner följare på Twitter, uppdaterar sitt konto flera gånger om dagen och oftast är det rent politiska tweets från skådespelaren som fick sitt stora genombrott i tv-serien ”Förintelsen” på 70-talet, han har sedan dess bland annat Oscarnominerats vid två tillfällen.
LÄS MER: Carolina Gynnings totala kärlekskaos
En favorit-hatobjekt för James Woods är demokraten Bernie Sanders, 77, som nyligen meddelat att han avser försöka bli president i valet 2020. Bernie Sanders utmanande länge Hillary Clinton, 71, i Demokraternas primärval 2016 och nu gör han ett nytt försök att nå Vita Huset.
För James Woods, som är väldigt konservativ, representerar Bernie Sanders mycket av det som är fel. Bernie Sanders är sedan tidigare en uttrycklig beundrare av Sverige som han betraktar som ett socialistiskt paradis i många avseenden.
– Barnfattigdomen i Sverige är mycket lägre än i USA. Jag tycker vi ska ta en ordentlig titt på er modell. Det finns mycket att beundra, områden där regeringarna i Sverige, Danmark och Norge har lyckats, har Bernie Sanders sagt i en intervju med Expressen.
LÄS MER: Glenn Hysén hotar ex-frun med domstol
Carl Bildt är måttligt imponerad av socialisten Bernie Sanders och den tidigare utrikesministern formulerade en syrlig tweet där han hånade Brooklyn-födde Bernie Sanders.
– Bernie Sanders hade tur som hann åka till Sovjetunionen 1988 för att berömma landets fantastiska socialistiska prestationer innan hela systemet och riket kollapsade under tyngden av sina egna spektakulära misslyckanden, skrev Carl Bildt på Twitter.
James Woods var inte sen med att dra nytta av svenskens tweet för att attackera Bernie Sanders.
– När din idol kastar dig under bussen, skriver James Woods på Twitter med adress till Bernie Sanders och illustrerar det hela med Carl Bildts kritiska tweet.
LÄS MER: Vi avslöjar: Andreas Kleerups nya kärleksflamma
Det kan ju tyckas stort att bli nyttjad av en internationell filmstjärna som James Woods, men Carl Bildt är, som bekant, inte alltför lättimponerad.
– Jo, det händer nog rätt ofta att mina tweets och kommentarer förekommer i andra länder. I USA skriver jag ju också kolumner för Washington Post, skriver Carl Bildt till Expressen.
LÄS MER: Laila Bagges brutala hämnd mot pojkvännen
LÄS MER: Molly Sandéns kärlekskris med Danny Saucedo
LÄS MER: Prins Nikolais spännande relation med äldre man
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Carl Bildts samarbete med Hollywoodstjärnan
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Kristin Kaspersen backar i bostadsbluffen
Nu backar Kristin Kaspersen i sin bostadsbluff.
Efter Stoppa Pressarnas avslöjanden har programledaren plötsligt valt att folkbokföra sig på Nybrogatan där hon bor.
Det återstår dock flera frågetecken.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
Björn Gustafssons hemliga myshelg efter succén
SKARPA SEXVARNINGEN TILL CAROLINA NEURATHS EFTERTRÄDARE

Fredrick Federleys desperata vädjan till gud
VI AVSLÖJAR: Söker förlåtelse efter pedofilskandalen!

Psykutlåtande hotar att fälla Ebba Busch
EXTRA: "Hon är van att försöka övertyga människor!"

Hyresvärden tvingade bort Kristin Kaspersen
VI AVSLÖJAR: Nu måste programledaren göra rätt för sig!

Robert Gustafsson drabbad av extremt dödlig sjukdom
EXTRA: "Nu kommer den här slutfasen!"
Dubbel artiklar
Camilla Läckbergs swinger-avslöjande med maken
Stefano Catenaccis dolda agenda i Marbella
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Hedda Stiernstedts okända misslyckande efter SVT-succén
EXTRA: "Grävt i mitt eget känsloliv om ångest och tankar!"

Catenaccis hemliga lyxflykt efter sexskandalen
VI AVSLÖJAR: Stjärnkrögaren öppar ny krog i Marbella!

Runar Sögaards domedagsprofetia om Donald Trump
VI AVSLÖJAR: "Blir som inget annat vi sett eller upplevt förut!"

Emilio Ingrossos nya sköna liv efter separationen
VI AVSLÖJAR: Pasta-kungen njuter medan hustrun Åsa gråter!

Fredrick Federley har inte avgått som EU-parlamentariker
VI AVSLÖJAR: Snart ska pedofil-härvan avgöras i Bryssel!

Zara Larssons pojkvän fast i knarkrazzia
VI AVSLÖJAR: Slängde ifrån sig drogerna genom hotellfönstret!

Kristin Kaspersen riskerar att bli vräkt efter bostadsbluffen
VI AVSLÖJAR: Hyresvärden är redo att "agera"!

Elin om sitt tortyrhelvete efter uppbrottet från Paolo Roberto
EXTRA: "Målet var att bryta ner oss psykiskt!"

Bianca Ingrosso attackerad i Federleys pedofil-skandal
EXTRA: "Deras tystnad är ett normaliserande av våldet mot barnen!"