Familjeliv
Casper Janebrinks härliga glädjebesked – har blivit pappa igen
Casper Janebrink har haft en sommar som få andra. Mellan
direktsändningar, turnéplaner och familjeliv har Arvingarnas
frontfigur burit på en efterlängtad hemlighet.
Nu har lyckan slagit till.
Den folkkäre artisten har blivit pappa igen – och hemma hos
familjen Janebrink börjar nu en helt ny, omvälvande vardag.
Stoppa Pressarna
| 2026-08-24 kl 11:25 |
Det har varit intensiva månader för Casper Janebrink och hustrun Therese Andersson.
Samtidigt som sommaren varit fylld av arbete med både ”Bingolottos sommarfest” och Arvingarna har paret förberett sig för att välkomna sitt andra gemensamma barn.
Tidigare i somras berättade Casper öppet om den stora förväntan – men också om tankarna som kommit med att få barn senare i livet.
– När jag var yngre trodde jag aldrig att jag skulle bli pappa igen som 56-åring, sa han till Aftonbladet.
LÄS MER: Gunilla Persson tjänar inte en krona – bor ändå på lyxadress
Han har aldrig försökt spela oberörd inför åldern. Tvärtom har Casper med sin typiska göteborgska självdistans kunnat skämta om hur det kan se ut bland föräldrarna vid förskolan.
– Snart får jag väl kommentaren: ”Har du tagit med dig farfar?”, sa han och skrattade.
Men bakom skämtet finns en stor och påtaglig glädje. För Casper Janebrink har familjelivet fått en helt ny betydelse de senaste åren.

Casper Janebrinks pappalycka
Han och Therese har sedan tidigare sonen Hugo, som föddes hösten 2022. När paret nu väntade ännu ett barn berättade Casper att beslutet var genomtänkt.
Det var ingen impuls.
– Vi hade ett snack där vi sa att vi gör ett försök och så får vi se vad som händer, berättade han tidigare.
Paret ville ge lille Hugo ett syskon – och nu har familjen alltså vuxit ännu en gång.
LÄS MER: Hannah Graaf bryter förlovningen efter dramat i Kroatien
Graviditeten hölls till en början privat. När Casper väl bekräftade nyheten i juni var Therese redan långt gången. Paret valde dessutom att inte ta reda på barnets kön i förväg.
– Det får bli en överraskning. Vi gjorde likadant med Hugo, vi är lite gammaldags av oss och gillar traditioner, förklarade Casper.
Therese har under graviditeten mått bra, även om hon – som många blivande mammor – har varit trött och känt av blodtrycksfall.
Casper har samtidigt haft en fullspäckad kalender och varit tydlig med att det ibland inte är lätt att få ihop turnéliv och småbarnsfamilj.
– Hon får dra det stora lasset när jag är ute på vägarna och far runt, har han själv konstaterat.
LÄS MER: Birgitta Eds nya skandalvurpa – nu granskas prästfruns pengar
Inför sommarens sista direktsändning med ”Bingolotto” fanns till och med en reservplan. Om förlossningen skulle starta samma dag var produktionen beredd att låta programledarkollegan Carin da Silva leda sändningen ensam.
Casper skulle självklart lämna allt och rusa till familjen.

Turbulenta tiden
För Casper har den nya familjelyckan även varit extra känslig.
När han och ex-hustrun Helena Janebrink gick skilda vägar efter två decennier tillsammans blev det början på en turbulent period.
Relationen med Therese blev offentlig när Stoppa Pressarna i april 2022 kunde avslöja romansen – och att de dessutom väntade barn tillsammans.
LÄS MER: Chris hemliga affär avslöjad – efter djupa sprickan med Madeleine
Det snabba förloppet väckte uppmärksamhet, inte minst eftersom Casper redan hade två vuxna barn, Alice och Felix, från äktenskapet med Helena.
Själv var han öppen med att situationen väckte reaktioner och att alla behövde tid att landa.
– Det är mycket känslor i det såklart. Man har äldre barn och en ex-fru man har lämnat, sa han i ”P4 Extra” när Hugo kom till världen.

En liten dotter
Trots den svåra starten har Casper gång på gång talat varmt om hur lycklig han är över att få uppleva småbarnsåren igen.
När Hugo föddes beskrev han den omtumlande känslan av att hålla sin son i famnen.
– Wow, får jag vara med om det här en gång till, sa han då.
Nu får han göra just det.
LÄS MER: Kändisdottern Liza Morberg dömd för rattfylla – dök inte upp i rätten
Och den här gången är Hugo inte längre familjens minsting – han har fått en lillasyster.

Casper Janebrink är enormt lycklig över tillskottet i familjen.
”Vi mår jättebra och njuter av tillvaron med våran lilla dotter. Helt underbart att få uppleva detta igen, lite trött och lite dålig sömn annars är vi lyckliga och hemma och njuter.”, skriver Casper Janebrink till Hänt och fortsätter:
”Lillebror Hugo tycker att detta är väldigt roligt och spännande. Vi ser fram emot en mysig höst med mycket familje mys.”
LÄS MER: Chockbilderna på Victoria – sitter i rullstol efter semestern
För Casper Janebrink och Therese Andersson väntar nu sömnlösa nätter, blöjbyten och ett helt nytt kapitel – men framför allt: dubbel småbarnslycka hemma i familjen.


