Skilsmässodrama

Chockbesked: Emilio och Åsa Ingrosso skiljer sig

Det är över nu.
Stoppa Pressarna kan nu – exklusivt – avslöja att krögarparet Emilio och Åsa Ingrosso skiljer sig.
Parets äktenskap höll i drygt tio år.

Stoppa Pressarna

Per Nilsson

Uppgifter om en skilsmässa mellan krögaren och entreprenören Emilio Ingrosso, 60, och hustrun Åsa Ingrosso, 50, sprids nu i deras närhet.

Enligt flera uppgiftslämnare har relationen varit ansträngd under en längre tid – och separationen beskrivs som ett faktum.

Emilio och Åsa Ingrosso bor sedan flera år tillbaka på Mallorca. Nu är skilsmässan ett faktum.
Bild 1 av 8
Emilio och Åsa Ingrosso bor sedan flera år tillbaka på Mallorca. Nu är skilsmässan ett faktum.
Åsa Ingrosso och Emilio har haft det riktigt stökigt sista tiden, nu är det över.
Bild 2 av 8
Åsa Ingrosso och Emilio har haft det riktigt stökigt sista tiden, nu är det över.
Åsa och Emilio Ingrosso har flera krogar på Mallorca och även franchiserestauranger i Stockholm. Frågan är vad som händer med imperiet nu.
Bild 3 av 8
Åsa och Emilio Ingrosso har flera krogar på Mallorca och även franchiserestauranger i Stockholm. Frågan är vad som händer med imperiet nu.
Åsa Ingrosso har haft problem med sin syn och tvingats till operationer och nu är hon på väg att skiljas.
Bild 4 av 8
Åsa Ingrosso har haft problem med sin syn och tvingats till operationer och nu är hon på väg att skiljas.
Åsa Ingrosso och Emilio har varit mer affärspartners än älskande den senaste tiden.
Bild 5 av 8
Åsa Ingrosso och Emilio har varit mer affärspartners än älskande den senaste tiden.
Emilio Ingrosso uppges vara ledsen men ändå beslutsam.
Bild 6 av 8
Emilio Ingrosso uppges vara ledsen men ändå beslutsam.
Emilio Ingrosso berättar själv om sin tunga sorg efter sin far.
Bild 7 av 8
Emilio Ingrosso berättar själv om sin tunga sorg efter sin far.
Emilios sorg efter sin far, Carmine Ingrosso, vill inte släppa.
Bild 8 av 8
Emilios sorg efter sin far, Carmine Ingrosso, vill inte släppa.

– Ska jag vara ärlig så har de mest fungerat som affärspartners, de har inte tagit på varandra eller pussats på flera år, berättar en uppgiftslämnare för Stoppa Pressarna.

Börjat signalera

En annan person, som också står paret nära, berättar att Åsa Ingrosso har börjat signalera att en skilsmässa är på väg.

– Åsa har tagit av sig vigselringen och sagt att de ska skilja sig, säger personen.

Att något hänt i privatlivet har också väckt frågor i familjens närhet efter julfirandet.

När Emilio Ingrosso firade jul med den övriga familjen var Åsa Ingrosso inte vid hans sida.

– Det har varit ett jävla liv och en massa bråk. Alla visste att det här inte skulle sluta lyckligt, säger en av vännerna.

Ytterligare en person som uppges känna paret väl beskriver stämningen som lättad, men också kantad av en viss bitterhet.

– Äntligen, är väl synd att säga. Men Åsa har inte varit den mest perfekta kvinnan för Emilio. Jag tycker faktiskt synd om honom efter alla år, säger en annan.

Samtidigt är Emilio Ingrosso och Åsa Ingrosso långt ifrån bara ett par i offentligheten.

Under många år har de också byggt upp en gemensam restaurangverksamhet, både i Sverige och utomlands.

I Stockholm arbetar de med krogarna Scarpetta, La Perla och Apertivo.

Paret har dessutom två restauranger på Mallorca, där de under lång tid haft en bas vid sidan av Sverige.

Det är också just Mallorca som nu återkommer i spekulationerna om ett nytt kapitel i Åsa Ingrossos liv.

På Instagram har hon under den senaste tiden publicerat inlägg som av flera tolkats som antydningar om en nystart.

– Nya rum. Ny energi. Samma jag, bara i en ny miljö. Landar sakta här, skrev Åsa Ingrosso i ett Instagram-inlägg från Mallorca för fyra dagar sedan.

Enligt uppgift ska Åsa Ingrosso på bilden befinna sig i en lägenhet som hon skaffat efter att hon och Emilio Ingrosso separerat.

Under fredagen publicerade Åsa Ingrosso ytterligare en film från samma bostad, där hon beskriver att lägenheten har renoveringsbehov och att mycket pågår i bakgrunden.

– Det är mycket bakom kulisserna just nu. Men den här stunden var bara fin. Första tiden i nya lägenheten, det målas och fixas i överallt och jag försöker landa i allt.

Även reaktioner i familjens digitala sfär har noterats.

Hårtransplantation

Åsa Ingrossos barn uppges ha slutat följa Emilio Ingrosso på Instagram, något som ytterligare spätt på spekulationerna om en djup spricka mellan parterna.

Emilio Ingrosso och Åsa Ingrosso gifte sig på Mallorca den 18 juli 2015.

Senare berättade Åsa Ingrosso i sin blogg om hur bröllopet först var tänkt som en överraskning i samband med Emilio Ingrossos 50-årsdag, men att planerna ändrades på vägen.

– Tanken var först att vi skulle fira hans 50-års dag och sen överraska med ett bröllop, skrev Åsa Ingrosso och beskrev samtidigt bröllopshelgen som känslosam och fylld av tal.

På senare tid har Emilio Ingrosso varit aktiv i sina egna kanaler med uppdateringar om både arbete och privatliv.

Nyligen berättade han på Instagram om en hårtransplantation i Istanbul och beskrev processen som lyckad.

– Nu har det gått tre veckor sedan jag gjorde min hårtransplantation i Istanbul. Allt har gått jättebra och jag är verkligen nöjd med hur det känns hittills, skrev Emilio Ingrosso.

Parallellt har han också delat mer personliga inlägg om sorgen efter sin pappa Carmine Ingrossos död, och om hur musiken blivit ett sätt att hålla minnet levande.

– Imorgon är det två år sedan min pappa lämnade oss. Men känslan är att han aldrig riktigt försvann, skrev Emilio Ingrosso.

Varken Emilio Ingrosso eller Åsa Ingrosso har själva bekräftat uppgifterna om en skilsmässa.

I MORGON: Nya detaljerna kring skilsmässan som chockar vännerna!