Utmaningar på äldre dar!

Chris O’Neill erkänner: ”Så mycket svenska förstår jag”

Äntligen får vi veta.
Chris O’Neill har tidigare fått kritik för sin oförmåga att hantera sin hustrus språk.
Amerikanen väljer nu att berätta om sina kunskaper i svenska.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Karl Biermann

| 2025-12-11 kl 18:11 |

ProvaPremium

Finansmannen Chris O’Neill, 51, öppnar äntligen upp om språkutmaningar, mentorskap och vardagen i Stockholm i en ny längre intervju med ekonomikanalen EFN, vilket Expressen rapporterar om.

Trots mer än ett decennium i offentligheten och en familj rotad i Sverige beskriver han sin svenska som ett pågående projekt – ett projekt där barnen, barnflickorna och prinsessan Madeleine, 43, spelar huvudroller.

Larua O'Neill, partner till Nobelpristagaren i medicin, Frederick J. Ramsdell, med Chris O'Neill under Nobelbanketten.
Bild 1 av 8
Larua O'Neill, partner till Nobelpristagaren i medicin, Frederick J. Ramsdell, med Chris O'Neill under Nobelbanketten.
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch var som alltid väldigt fin.
Bild 2 av 8
Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch var som alltid väldigt fin.
Drottning Silvia var mycket engagerad under hela Nobelbanketten.
Bild 3 av 8
Drottning Silvia var mycket engagerad under hela Nobelbanketten.
Här ser det ut som att Victoria läxar upp Nobelpristagaren i kemi Omar M. Yaghi.
Bild 4 av 8
Här ser det ut som att Victoria läxar upp Nobelpristagaren i kemi Omar M. Yaghi.
Prinsessan Madeleine och Nobelpristagaren i fysiologi eller medicin Fred Ramsdell.
Bild 5 av 8
Prinsessan Madeleine och Nobelpristagaren i fysiologi eller medicin Fred Ramsdell.
Nobelpristagaren i ekonomi Philippe Aghion och prinsessan Madeleine hade det trevligt.
Bild 6 av 8
Nobelpristagaren i ekonomi Philippe Aghion och prinsessan Madeleine hade det trevligt.
Statsminister Ulf Kristersson och hans fru Birgitta Ed var så fina tillsammans!
Bild 7 av 8
Statsminister Ulf Kristersson och hans fru Birgitta Ed var så fina tillsammans!
Polis på plats utanför Stadshuset inför Nobelbanketten i Stockholm, Chris O'Neill har en allvarlig hotbild mot sig, vilket Stoppa Pressarna avslöjat.
Bild 8 av 8
Polis på plats utanför Stadshuset inför Nobelbanketten i Stockholm, Chris O'Neill har en allvarlig hotbild mot sig, vilket Stoppa Pressarna avslöjat.

Att Chris O’Neill länge kämpat med svenskan är ingen hemlighet.

Tydliga gränser

Redan i den uppmärksammade förlovningsvideon 2012 konstaterade han att han försökte lära sig, men att det var svårt.

I intervjun med EFN berättar han att utvecklingen gått framåt, men att det fortfarande finns tydliga gränser för vad han tar in.

– Jag förstår uppskattningsvis 40 till 50 procent av en normal konversation. Vi har haft flera svenska barnflickor och min fru pratar svenska med våra barn. Att lyssna är det bästa sättet att lära sig ett språk, säger Chris O’Neill till EFN.

Familjen bor i dag på Hovstallet på och vardagen i Stockholm beskriver han som dynamisk och kulturellt rik, även om han själv fortfarande rör sig med begränsad språklig repertoar.

Språket, konstaterar han, är ett område som kräver tid – något som varit svårt att prioritera under år av internationellt arbete.

När samtalet rör karriär och professionell vägledning framgår snabbt att Chris O’Neill lutar sig mot en rad erfarna investerare och finanspersoner.

Men listan över mentorer slutar inte där.

Prinsessan Madeleine är en självklar del av den grupp som format honom.

– Jag hade inte varit den jag är utan henne, säger han till EFN.

Intervjun ger också inblickar i hans syn på svensk ekonomi.

Förebilder

Chris O’Neill beskriver näringslivet som ”oerhört imponerande” i relation till landets storlek.

Samtidigt undviker han att handla svenska aktier för egen del, av respekt för hustruns officiella position.

Däremot öppnar han för att sparande för barnen i framtiden kan få ett nordiskt inslag.

– Jag tror man ska börja köpa värdepapper konsekvent till barnen från att de är strax under 10 år och sedan låta börsen jobba för dig fram till dess de är kanske 25 år och behöver pengar till ett boende, säger amerikanen.

Den som väntar sig att Chris O’Neill ska uppmuntra unga finansaspiranter att bygga bolag från grunden får dock tänka om.

Startupvärlden, menar han, är fel väg för den som vill lära sig hantverket.

– Det är den riktigt hårda skolan. För det första får du psykisk styrka och starkt pannben av att utsätta dig för det. För det andra är det en bra grund att falla tillbaka på. Men viktigast är att du under de åren skaffar dig förebilder som du kan ha med dig i yrkeslivet. Några kan till och med bli dina mentorer.

I intervjun återkommer han flera gånger till värdet av just förebilder.

Det tycks vara en röd tråd i hans egen resa – från tiden på välrenommerade banker till livet vid sidan av Sveriges kungahus.

Att han samtidigt fortsätter kämpa med grammatiken och samtalsflödet på svenska beskriver han utan omsvep.

Språkfrågan har på senare år väckt nyfikenhet, inte minst eftersom han i officiella sammanhang håller sig till engelskan.

Men någon tvekan inför sitt tidigare beslut att tacka nej till en prinstitel finns inte.

– Nej, säger Chris O’Neill när EFN frågar om han ångrat det.

På så vis framträder en bild av en man som valt sin väg med tydlighet: rotad i familjelivet, lojal mot sina principer och, trots lång tid i Sverige, fortsatt på väg mot den språkliga trygghet många tagit för given.

Så fint!

Missa inte flera kungliga nyheter på vår stora succésajt Allt om Kungligt!