Uppbrott

Därför tvingades Peter Harryson bort från sitt hem

Han hade inget val.
Peter Harryson tvingades bort från sitt hem.
Nu berättar skådespelaren om dramat som förändrade allt.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Emma Andersson

| 2022-06-04 kl 09:09 |

ProvaPremium

Peter Harryson, 74, har haft en lång karriär som skådespelare. Riktigt stor kom han emellertid att bli som programledare för SVT-succén ”Så ska det låta”.

Den fryntlige skådisen blev mäkta populär när han ledde sångprogrammet tillsammans med Anders Berglund, 73, och Robert Wells, 60, vid sina respektive flyglar.

Peter Harryson tvingades bort från sitt hem. Nu berättar skådespelaren sanningen om dramat.
Bild 1 av 7
Peter Harryson tvingades bort från sitt hem. Nu berättar skådespelaren sanningen om dramat.
Peter Harryson skulle ut på turné med sina vänner och forna
Bild 2 av 7
Peter Harryson skulle ut på turné med sina vänner och forna "Så ska det låta"-kolleger Anders Berglund och Robert Wells. Allt fick dock ställas in på grund av coronapandemin.
Peter Harryson tvingades lämna sitt älskade Åstol, han kunde inte ta sig fram.
Bild 3 av 7
Peter Harryson tvingades lämna sitt älskade Åstol, han kunde inte ta sig fram.
Peter Harryson har haft en lång och framgångsrik karriär.
Bild 4 av 7
Peter Harryson har haft en lång och framgångsrik karriär.
Här uppträder Peter Harryson på
Bild 5 av 7
Här uppträder Peter Harryson på "Allsång på Skansen" tillsammans med dottern Beata Harryson.
Peter Harryson återvände som gäst till
Bild 6 av 7
Peter Harryson återvände som gäst till "Så ska det låta" när Peter Settman var programledare.
Peter Harryson ledde succéprogrammet
Bild 7 av 7
Peter Harryson ledde succéprogrammet "Så ska det låta" i många år tillsammans med pianisterna Robert Wells och Anders Berglund.

Skådespelarkarriären före ”Så ska det låta” var det dock inget fel på heller. Peter Harryson har spelat på Dramaten och medverkat i bland annat ”Hedebyborna” och ”Rederiet”.

Efter SVT-karriären har det varit lite tyngre för Peter Harryson. Tanken var att skådespelaren och hans gamla vapenbröder Berglund och Wells skulle ut på en Sverigeturné – sedan kom coronapandemin och förstörde allt.

Dessvärre blir det inte någon resa runt i landet nu heller, trots att coronarestriktionerna är hävda.

– Det rann ut i sanden, det blir inget av. Vi har annat att göra. Anders och Robert jobbar ju, säger Peter Harryson till Hänt.

Peter Harryson har dessvärre haft svåra hälsoproblem, det var riktigt illa. Han trodde han skulle dö, vid ett tillfälle stannade till och med hjärtat.

Det började med blodförgiftning i benet och sedan blev det värre. I hela fyra månader blev Peter Harryson kvar på sjukhuset.

Han rasade i vikt och gick ner hela 60 kilo, något positivt kom ut av det hela då skådespelaren blev av med sin diabetes.

Idag mår Peter Harryson efter omständigheterna tämligen bra, han har dock svårt att gå som en följd av operationerna i benet.

– Jag har svårt att gå och stå. Jag måste gå med käpp, det är inte roligt. Men det går ju, så jag ska inte gnälla. Det är ju ett resultat av operationer och sådär, säger den tålmodige skådespelaren.

Dessvärre tvingades Peter Harryson bort från sitt älskade hus på Åstol, en ö i närheten av Tjörn. I 19 år hade skådespelaren och hans hustru bott där, men efter alla hälsoproblem tvingades paret sälja huset och flytta till Göteborg.

– Tyvärr kunde vi inte bo kvar, det är så backigt så jag kan inte gå där ute längre. Det var synd.