Relation

Dominikas attack mot Anders Borg efter skilsmässokaoset

Hon vägrar backa.
Dominika Peczynskis spektakulära skilsmässa kunde ha förhindrats.
Nu väljer den forna Army of Lovers-stjärnan att klandra exmaken Anders Borg.

Stoppa PressarnaFå obegränsad tillgång till allt:Få obegränsad tillgång:

Ishana Amiri

| 2025-08-28 kl 06:29 |

ProvaPremium

Dominika Peczynski, 54, har aldrig gjort någon hemlighet av att hennes relation med exmaken Anders Borg, 57, både rymt dramatik och starka känslor.

När skilsmässan hastigt registrerades hösten 2022 beskrevs beslutet ofta som hennes eget – något hon själv nu vill nyansera.

Nu menar Dominika Peczynski på att exmaken Anders Borg var minst lika skyldig till skilsmässokaoset som splittrade Power-paret.
Bild 1 av 8
Nu menar Dominika Peczynski på att exmaken Anders Borg var minst lika skyldig till skilsmässokaoset som splittrade Power-paret.
Anders Borg och Dominika Peczynski på röda mattan när Grand Hôtel firar 150 år. Nu väntar ett nytt äventyr för den tidigare Army of Lovers-stjärnan.
Bild 2 av 8
Anders Borg och Dominika Peczynski på röda mattan när Grand Hôtel firar 150 år. Nu väntar ett nytt äventyr för den tidigare Army of Lovers-stjärnan.
Anders Borg är numera särbo med Dominika Peczynski.
Bild 3 av 8
Anders Borg är numera särbo med Dominika Peczynski.
Dominika Peczynskis karriär i Army of Lovers började 1992.
Bild 4 av 8
Dominika Peczynskis karriär i Army of Lovers började 1992.
Dominika Peczynski famlar i sin tillvaro och det är nog tur att exmaken finns där för henne.
Bild 5 av 8
Dominika Peczynski famlar i sin tillvaro och det är nog tur att exmaken finns där för henne.
Dominika Peczynski och Anders Borg är fina tillsammans.
Bild 6 av 8
Dominika Peczynski och Anders Borg är fina tillsammans.
Anders Borg blev tillsammans med Dominika Peczynski 2015.
Bild 7 av 8
Anders Borg blev tillsammans med Dominika Peczynski 2015.
Alla var på plats när Dominika Peczynski och Anders Borg gifte sig. I bakgrunden ser vi Cristina Stenbeck och Fredrik Reinfeldt.
Bild 8 av 8
Alla var på plats när Dominika Peczynski och Anders Borg gifte sig. I bakgrunden ser vi Cristina Stenbeck och Fredrik Reinfeldt.

Enligt Dominika Peczynski var det inte enbart hennes agerande som ledde till separationen.

Kärleksfull relation

Hon menar att även den tidigare finansministern har en del i att processen blev så snabb.

– Jag blev sur på honom för att han ”iggade” mig, och då gick jag in på Domstol.se och skilde mig. Det kostade 950 kronor. Men om inte han också hade skrivit på hade vi inte varit skilda, säger hon i en intervju med Expressen och fortsätter:

– Men så här… om inte han också hade skrivit på så hade vi inte varit skilda, så han kan inte skylla allt det där på mig heller. Men det gör han. 

Skilsmässan kom lika mycket att handla om hans beslut som hennes, menar Dominika.

Även om hon senare ångrade sitt initiativ gick det inte att backa – domstolen hade redan registrerat ansökan.

Trots skilsmässan lever paret fortfarande nära varandra. De tillbringar mycket tid ihop, både i stan och på landet.

Dominika Peczynski beskriver relationen som okomplicerad, och kallar den snarare kärleksfull än vänskaplig.

– Det är inte ett dugg stökigt. Vi är jättekära, säger hon.

För den före detta Army of Lovers-stjärnan har det alltid varit viktigt att leva sitt liv öppet och transparent.

Skilsmässan, som först chockade många av parets vänner, har därför inte dolts eller hycklats med.

Parallellt med det privata har Dominika Peczynski också fortsatt att vara en självklar del av det svenska nöjeslivet.

I höst syns hon i SVT:s nya storsatsning ”Spelet” – ett program där deltagarna kastas in i ett oklart upplägg och själva måste navigera i en oförutsägbar miljö.

Skönhetsingrepp

Hon beskriver beslutet att tacka ja som ett slags chansning.

När produktionsbolaget kontaktade henne var nästan all information höljd i dunkel.

– De kunde inte säga vad programmet heter, inte vilka de andra deltagarna var och inte riktigt förklara vad det hela gick ut på. Allt var höljt i dunkel, och det tyckte jag var lite spännande, säger hon till Expressen.

I ”Spelet” medverkar även namn som Håkan Juholt, 62, Julia Franzén, 35, Fröken Snusk och Christian Bauer, 59.

Programmet har drag jämförbara med TV4:s succé ”Förrädarna”, men enligt Dominika Peczynski skiljer sig upplägget markant.

– I ”Spelet” finns det inga regler alls. Det är en fullständigt öppen spelplan.

Det enda hon krävde innan hon accepterade utmaningen var att slippa kyla och fysiska moment som kunde innebära skador.

När hon fick de försäkringarna tackade hon ja.

Utöver tv-inspelningar präglas vardagen just nu av renoveringskaos i den nyinköpta våningen i Vasastan.

Lägenheten är i ett sådant skick att hon stundvis överväger att sälja den, berättar hon.

Samtidigt betonar hon att otåligheten snarare är ett temperamentdrag än ett reellt hot mot projektet.

– Den kommer ju bli klar, det är bara jag som är lite otålig, säger hon.

Utöver relationen och tv-projekten har Dominika Peczynski nyligen väckt uppmärksamhet för sina uttalanden om skönhetsingrepp.

I en intervju med magasinet Amelia berättar hon att hon själv började med botox och fillers vid 37 års ålder och i dag fyller på två gånger om året.

Hon ser inte ingreppen som kontroversiella, utan som ett sätt att underhålla sitt utseende. Och hon har också försökt övertyga exmaken att pröva samma väg.

– Självklart har jag det. ”Testa lite”, säger jag. ”Det är inte så farligt”. Men han vill behålla sin bekymmersrynka, eftersom han tror att han tjänar pengar på den, säger hon i intervjun.

Att ställa skönhetskrav på Anders Borg är något hon själv med glimten i ögat erkänner.

Samtidigt understryker hon att hon respekterar hans beslut att avstå.