- Senaste nytt från kändispressen
Emilio mystiskt försvunnen sedan tre dygn
Nu växer oron.
Emilio Ingrosso är mystiskt försvunnen sedan tre dygn.
Pastaentreprenören tvångseparerades nyligen från sin hustru Åsa.
Stoppa Pressarna rapporterade nyligen om att Emilio Ingrosso, 55, och hans hustru Åsa Ingrosso, 46, separerat.
Paret fick inte åka till sitt älskade Mallorca tillsammans utan de spanska myndigheterna stoppade frankt pastaentreprenörens hustru då hon inte kunde uppvisa ett godkänt PCR-test – den vackra småländskan har fortfarande spår av det dödliga kinesiska coronaviruset i sitt blod.
En förtvivlad Åsa Ingrosso tvingades stanna i Stockholm medan hennes stilige och driftige make redan hade åkt till Palma där paret har flera restauranger och en vacker paradvåning.
LÄS MER: Dan Eliassons nya toppjobb efter vilda gay-festen
Det tycks emellertid inte ha gått någon nöd på Emilio som istället verkade njuta i fulla drag av sin påtvingade tillvaro som gräsänkling på den spanska turistön. Stoppa Pressarna rapporterade om Emilios äventyr på egen hand i den internationellt pulserande staden med dess lyxiga miljöer.
Men plötsligt verkar något ha förändrats. Sedan tre dygn tillbaka är Emilio spårlöst försvunnen från sina sociala medier.
Vi har vant oss vid att den orädde entreprenören är flitig med att uppdatera i alla sina kanaler – han är ju trots allt en Ingrosso och pappa till Bianca Ingrosso, 26, som är Sveriges överlägset mest framgångsrika influencer med dryga miljonen följare bara på Instagram.
LÄS MER: Skarpa sexvarningen till Carolina Neuraths efterträdare i "Morgonstudion"
Innan Emilio försvann mystiskt så skickade han emellertid en hälsning till sina lojala och hängivna följare.
– Fina vänner, jag vill börja med att tacka så mycket för allt intresse, kärlek och stöd som ni ger! Tack. Det har varit ett fantastiskt år och jag känner mig djupt tacksam. Det har även varit ett år fyllt av utmaningar inte minst på grund av rådande pandemi, skriver Emilio på Instagram till en vacker bild på ett rogivande och solbelyst hav, sannolikt Medelhavet givet italienarens nuvarande uppehållsort.
Givet att Emilio Ingrosso är så flitig annars med att uppdatera blir tomrummet stort och samtidigt är pausen trots allt mystisk då han är inne i en intensiv lanseringsperiod av sin nya restaurang La Perla i Stockholm. Nu mer än någonsin behöver Emilio nå fram i bruset för att då snurr på sin nya krog som har hyllats unisont.
Emilio Ingrosso ger sin egen förklaring till försvinnandet:
– Jag känner nu att jag behöver lite distans till allt mediebrus. Nu vill jag landa, fylla på med Emilio-tid, hitta det inre lugn som öppnar upp för skapandet av nya musikaliska verk, hitta rätt nivå i mina sinnen. Därför kommer jag dra mig tillbaka en liten stund, ta en paus från sociala medier, skriver pastakocken.
Bland följarna finns trots allt en stor förståelse för Emilios beslut även om försvinnandet måste karakteriseras som mystiskt givet alla plikter som föreligger för entreprenören, jämför resonemanget kring nya krogen ovan.
– Bra tänk och att du lyssnar på ditt inre, skriver en följare.
En annan person är inne på samma spår.
– Vi har ju ett liv. Klokt beslut fyll på, landa och ladda, uppmanar en kvinnlig följare.
LÄS MER: Psykolog-utlåtande kan fälla Ebba Busch
Och kanske det är klokt av Emilio Ingrosso att ge sig själv lite egentid (eller ”Emilio-tid” som han uttrycker det). Vi får dock hoppas att pausen inte blir alltför lång.
LÄS MER: Jenny Strömstedt dras in i Fredrick Federleys pedofilskandal
LÄS MER: Kronprinsessan Victorias fasa för den lesbiska stjärnfotografen
LÄS MER: Camilla Läckberg om den blodiga brytningen med Christina Saliba
Se våra senaste kungliga klipp här!
Kommentera: Emilio Ingrosso mystiskt försvunnen sedan tre dygn
Liknande artiklar
Senaste från På Löpet
Claes Malmberg om sitt tunga kokain-missbruk
Kokainet betydde allt för honom.
Nu berättar Claes Malmberg om sitt tunga missbruk.
Till slut kunde skådespelaren få hjälp och bli ren.

Se våra senaste kungliga klipp här!
Dubbel artiklar
TV4-profil dömd för sexbrott efter fest
De får ärva miljonerna efter Sven Wollter

Suzanne Axells tårfyllda farväl till tittarna
EXTRA: Känslosamt avsked för "Fråga Doktorn"-stjärnan!

Måns Zelmerlöw erkänner sin otrohet inför rullande kamera
EXTRA: "Det blir ju gärna lite fest efteråt!"

Filip Lamprechts babyplaner med Peg Parnevik
EXTRA: Nu är han redo att bli pappa!
Dubbel artiklar
Claes Malmberg om sitt tunga kokain-missbruk
Hatattack mot Bianca Ingrosso efter mensfilmen
svenskabloggare-mittpuff
Mer från stoppa pressarna

Jenny Strömstedts lättnad efter skräckbeskedet
VI AVSLÖJAR: Det var inte våldsverkaren som spanade på henne!

Bianca Ingrossos smärtsamma avslöjande om pojkvännen
EXTRA: Därför tog det definitivt slut med Phillipe!

Soldoktorns ekonomiska förlust på kärleken till Lotta Engberg
EXTRA: Det rör sig om hundratusentals kronor!

Petter Stordalens härliga helgmys med Märta, 30
BILD-EXTRA: Kärleksparet laddade upp med Taco-buffé inför Mellon!

Kristin Kaspersens nya liv utan skam
VI AVSLÖJAR: Äntligen slipper programledaren smyga med sanningen!

Peter Forsbergs drömsemester efter krisen med Nicole
EXTRA: Äntligen lite lycka för det prövade paret!